אודי סגל וענת דוידוב

"עדיין לא הוצאנו את חמאס משיווי משקל"

סא"ל (מיל') אלון אביתר על מצבו של חמאס ביומה ה־60 של המלחמה: "אנחנו רואים נחישות להמשיך בלחימה מבחינתם"


הבוקר (ג') נפתח יומה ה־60 של המלחמה מול חמאס, כאשר התמרון הקרקעי ממשיך ומתקדם לאורך רצועת עזה. מהו הלך הרוח בקרב חמאס במלאות חודשיים ללחימה? סא"ל (מיל') אלון אביתר, פרשן לענייני ערבים ומומחה לזירה הפלסטינית, הגיב לדברים.

"אנחנו בהחלט רואים נחישות מבחינתם להמשיך בלחימה, אפילו כמאבק הישרדות תנועתי, אישי, אזורי, גם אנחנו עכשיו רואים בחאן יונס. נדמה לי שאם אנחנו מנסים לנתח את הסטטוס של התנועה בהקשר הצבאי, אני חושב שנראה לפחות כרגע שבדרום הרצועה כרגע יש 4 גדודים באזור חאן יונס, הם אלה שעכשיו בתוך המערכה והם האתגר של צה"ל", אמר אביתר, והוסיף: "בצפון הרצועה אכן יש פגיעה משמעותית ביותר, גם ברמה הפיקודית של דרגי הביניים עד גבוה וכמובן הגדודים בצפון הרצועה, גם הם כבר כמעט מחוסלים או יצאו מפעילות. עדיין לא הוצאנו את חמאס משיווי משקל. אני חושב שעדיין יש סלעים גדולים לפנינו".

"אני לא רואה מצב שבו מישהו מהם מרים ידיים"

לדבריו, "אני לא מוצא לנכון או לא חושב שממשלת ישראל יכלה להחליט על יעד אחר, למעט השמדה טוטלית של המערך הצבאי. כמובן שהיה צריך להכין גם את צה"ל אבל בוודאי גם את החברה הישראלית ואת הקהילה הבינלאומית לכך שאנחנו לפני מערכה ארוכה, מתישה וכזו שתחייב אותנו להגיע באמת עד אחרון המטרות האיכותיות. שלא תהיה ציפייה אחרת מאשר הורדת כמובן כל ההנהגה החמאסית".

"כשאנחנו מדברים על הנהגה חמאסית וכן הלאה, בוודאי שיש פה קטגוריות. הקטגוריה הראשונה זה אלה שמנהלים את המערכה מבחינתם בהקשר הצבאי, סינוואר כבר מוכר, גם האחרים. יש גם כאלה שהם למעשה שרי האוצר למשל של חמאס, אלה שדואגים לכל ההזרמות של הכספים ואלה שדואגים לכל הניהול", ציין.

"יכול להיות שאחת ההבנות היא שתהיה כניעה למשל, אני לא רואה כניעה. אני לא רואה מצב שבו מישהו מהם מרים ידיים. אני חושב שיש שם מאבק שהוא המימוש המלא של המושג 'מות קדושים'. אחד הקשיים הכי מרכזיים של הצבא ושל כוחות הביטחון בתוך ההתנהלות באזורים האורבניים, זו העובדה שהאוכלוסייה נמצאת שם. אין לנו לאן להניע היקפים אדירים של האוכלוסייה באזור חאן יונס. הלחימה בחיכוך כל כך צפוף מקשה שבעתיים על הלחימה בתוך השטח", סיכם.

עריכה: אמיתי דואק

05/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris