ינון מגל ובן כספית

"צה"ל התייחס לעזה כזירה מתה, זה מחדל על מחדל"

רועי שרון ('כאן 11') על חשיפתו בדבר הפלגות שהוזזו מעזה ליו"ש יומיים לפני המלחמה: "לא היו מונעים את הקטסטרופה, אך היו יכולים להציל כמה אנשים"


אתמול (ב') חשף הכתב והפרשן לענייני צבא וביטחון רועי שרון ('כאן 11') כי שתי פלגות של חיילי חטיבת הקומנדו, 100 לוחמים במספר, הוסטו מאוגדת עזה לגזרת חווארה ביהודה ושומרון, זאת יומיים בלבד לפני מסע הטבח של השבת השחורה.

בשיחתו עם בן כספית וינון מגל ב־103fm, הביא פרטים נוספים על הידיעה. "הייתה טענה במשך חודשיים שלא הוסט אף חייל מהעוטף לאזור השומרון", טען. "הפרסום שם סוף לזה. בצה"ל לא הצליחו לקשור את החוטים לבד ולכן לא ידעו על זה, אני מאמין להם שלא שיקרו בכוונה. מי שמחליט על הזזת כוחות בצה"ל הוא אגף המבצעים בצבא, בדיעבד זו טעות קשה. בזמן אמת, הם פשוט ראו בעזה זירה מתה, שלא יקרה כלום, ולכן אפשר לוותר על שתי פלגות של קומנדו". 

"החיילים ההם לא יצאו לחופשה אלא תפסו כוננות, באוגדת עזה לדעתי נשארו נטו שני גדודים מתוך ארבעה", הוסיף. "זה כוח שלא היה בקו ראשון, הם ישנו בבסיס שנמצא באזור צאלים, הם לא היו מונעים את הקטסטרופה אך היו יכולים להציל כמה אנשים. צה"ל פישל פעמיים, זה מחדל על מחדל. תוכנית ההגנה צריכה להתבסס על המכשול". 

בסיום, הדגיש שרון, הכתב והפרשן לענייני צבא וביטחון ב'כאן 11': "ב־6 באוקטובר, היו 22 גדודים ביהודה ושומרון. באיו"ש יש הסלמה ואיומים, וצה"ל מתייחס לעזה כזירה מתה. לא משקיעים ב־8200, זו שרשרת של כשלים ומחדלים, כולם קשורים לכולם, חלק נובעים מהקונספציה וחלק נובעים מתוכנית הגנה כושלת. הלוחמים נלחמו, הטנקים עבדו. זה סיפור של עובדות, במשך חודשיים זה הוכחש. בצה"ל הסתכלו על העוטף ואמרו שמספיק מה שיש שם". 

עריכה: מיכל קדוש 

05/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אורן בן חקון/פלאש90
Paris