סיון כהן

"אם תושבים לא יחושו ביטחון, לא יעזור כמה כסף ישפכו"

חיים ילין, תושב קיבוץ בארי, על אישור מליאת הכנסת למנהלת תקומה להקים מתחמי דיור עבור תושבי העוטף • סיפר: "היה ריח של מוות, הגשם עשה את שלו"


ידיעה שעלתה אתמול (ד') לכותרות חשפה כי מליאת הכנסת אישרה את החוק שיאפשר למנהלת תקומה להקים יישובים ומתחמי דיור עבור תושבי עוטף עזה, זאת בהליך מהיר הרבה ביותר מסדר הזמנים בימים רגילים.

חיים ילין, תושב קיבוץ בארי, התייחס לידיעה: "אני לא חושב שמה שיבנה את המקום הזה, זה החומר. אני חושב שמה שיבנה את המקום הזה, זו הרוח ותחושת הביטחון של האנשים. אם הם ירגישו שיש פה מקום שאפשר לחיות בביטחון ואפשר לגדל את הילדים, אז אנחנו ניצחנו. אם הם לא יחושו את זה, לא משנה כמה כסף ישפכו פה, לא יעזור כלום".

מה אתה מרגיש מהאנשים? אתה חושב שהעוטף עוד יפרח?
"איזו שאלה. אני לא יודע אם יחזרו כולם, אבל יהיה פה משהו שהוא הרבה יותר גדול, הרבה יותר רוחני, הרבה יותר אידאולוגי, הרבה יותר משהו שאנחנו מחפשים בחיים, שזו המשמעות. אני מאמין באמונה שלמה שאנחנו נמציא את המשמעות מחדש פה ונחיה את המשמעות עד שהחיים שלנו ייגמרו. אבל אם יצאנו מהתופת הזאת ויצאנו ממנה אז יש לנו את המחויבות לחיים ואת המחויבות להצמיח את האזור הזה".

ילין ציין: "אני בבארי ואני שומע את המלחמה. אני לא רואה אותה בטלוויזיה, אני שומע אותה וחי אותה ונושם אותה. אני קודם כל דואג ומתפלל לחטופים ולחיילים שלנו שנלחמים ברגע זה ממש. במציאות ההזויה שאנחנו חיים בה כרגע, אני רואה אנשים שמנסים לנקות את הבית. אני מנסה לראות איך מכניסים חיים לתוך היישוב, בצד השני, חיל האוויר נלחם יחד עם האנשים בתוך רצועת עזה".

"אני לא יודע להסביר אפילו את הסיטואציה", הוסיף, "תדמיינו לעצמכם שאתם עכשיו נכנסים למקום שהוא שרוף כולו, שהירוק הוא כבר לא ירוק ואתם מנסים לחדש את הדבר הזה, ויחד עם זה צה"ל יורה ונלחם כדי שנוכל לחזור לכאן עם המשפחות והילדים, ולנסות מה שנקרא לחדש את כל הדבר הזה לממדים שעד היום לא היו קיימים. להיות באמת אור לכולם ולהיות אור לעם ישראל שמגיע לו באמת לחיות בשלום, ולהיות עם חופשי בארצנו בלי פחד".

דיברת לא מעט על הריח שהיה בבארי.
"הגשם עשה את שלו. הגשם ניקה. ריח של אדמה".

עד אז היה ריח של מוות.
"של מוות. כן. אמרתי שכשאני מגיע לבית עלמין, אז בעצם בגדול מה שאני חווה זה ריח של חיים, וכשאני מגיע לקיבוץ, איפה שצריכים להיות חיים, אני מריח ריח של מוות".

לקראת סיום השיחה, קרא: "אחרי שהחיילים נמצאים בתוך רצועת עזה, אחרי מה שעברנו, אחרי שהמשפחות של החטופים נלחמות, אין מקום לשנאה בתוך עם ישראל. הקצוות משני הצדדים שמוציאים שנאה אחד מול השני, אז שיידעו ש־90 אחוז מהעם נמצא במקום אחר לגמרי, ואת הדבר הזה שהם גורמים לו, בסופו של דבר זה לא משפר את החוסן שלנו ולא משפר את הלכידות, זה רק מוריד את המורל לכולם".

"אז שייקחו בחשבון לפני שכל אחד פותח את הפה, אומר סיסמאות או אומר איזשהו מסר, שיבינו כולם, עם ישראל רוצה משהו אחר. הדרך הלא סלולה הזאת שאנחנו מחפשים אותה, בסוף אנחנו נמצא, נצעד בה ונקים פה משהו שהוא הרבה יותר טוב, הרבה יותר מדבר אל אנשים והרבה יותר רוחני", הדגיש. 

עריכה: אמיתי דואק

07/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיים ילין
חיים ילין  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris