ינון מגל ובן כספית

"רציתי להמשיך להילחם, יש לי עוד חיילים שם"

יונתן בן חמו, סמ"פ בגדוד הנדסה קרבית, על פציעתו מ־RPG שהובילה לקטיעת רגלו: "התכנון הוא לחזור לקורס מ"פ, היו אנשים שעשו אותו עם רגל תותבת"


סגן יונתן בן חמו, בן 22 המשמש כסגן מפקד פלוגה בגדוד הנדסה קרבית, נפצע מטיל RPG שנורה על הצוות שלו, פגיעה שאותה תיעד באותם רגעים מתוחים. בעקבות הפציעה, נאלצו לקטוע את רגלו. בשיחתו עם בן כספית וינון מגל, תיאר את השניות הדרמטיות.

"ביום השישי לכניסה הקרקעית, באמצע הפשיטות, נורה עליי טיל RPG. בהתחלה לא ידעתי מה זה, ראיתי ערפל וקיבלתי זרמים ברגליים ובעצם מפה אתה נכנס למצב של הישרדות. אתה חייב להגיע למצב שאתה נחלץ משם, כי אחרי RPG אחד יבוא השני ותבוא פשיטה של אותם מחבלים על הכלי. ראינו ערפל ועשן בתוך הכלי, מרגיש זרמים ברגליים ומסתכל על המפעיל, והוא אמר לי 'אני לא מרגיש כלום, אני מת, כולי דם'. הוא נכנס לסוג של הלם. אמרתי לו 'סע אחורה', נסענו אחורה 40-30 מטרים, הכלי נעצר, יצא משימוש. אני ניסיתי להגיד בקשר שיבואו לחלץ אותנו, והבנתי שגם הקשר לא עובד", סיפר בן חמו.

עוד אמר: "תפסתי את המפעיל ולקחתי אותו לכיוון של החלון, כי הייתה תקלה בדלת. פתחתי את החלון עם הראש ועם הידיים תוך כדי שגררתי את הרגל. קפצתי קפיצת ראש והמפעיל אחריי. נשכבתי בחולות שליד ה־D9, באותו זמן גם הקבינה של ה־D9 עלתה בלהבות ונופפתי בידיים כדי שיראו אותי. יש לי תיעודים מהכול".

כשפינו אותך, תפסת את הראש. למה?
"תפסתי את הראש בבאסה, שיצאתי מהמשחק. רציתי להמשיך להילחם. יש לי עוד חיילים שנמצאים שם ואני מבין שאני כבר לא אפקד עליהם בהמשך הלחימה".

אפשר לעלות על D9 בלי רגל?
"אני כבר תכננתי השבוע או שבוע הבא לחזור ל־D9, זה גם סוג של דוגמה אישית, להראות לחיילים. התכנון הוא לחזור לקורס מ"פ, היו אנשים שעשו אותו עם רגל תותבת. הייתי ממש לקראת יציאה לקורס מ"פ, פשוט הלחימה דחתה את זה".

איפה הרגל?
"אחרי הניתוח התעוררתי ושאלתי את אימא 'מה עכשיו?' אז היא אמרה לי 'תהיה חזק. אנחנו איתך, אנחנו עוטפים אותך וקטעו לך את הרגל'. הרמתי את השמיכה וראיתי באמת שקטעו לי את הרגל. שאלתי אותה, 'אימא, איפה הרגל?' מסתבר שהם חתמו על מסמך שהרב לוקח את האיבר וקובר אותו בקבר של איברים. אמרתי לה 'מה פתאום. אני רוצה את הרגל עכשיו כדי לקנות קבר ולקבור את הרגל בקבר שלי כדי שבתחיית המתים אני אקום עם רגל'. זה מה שעשינו".

הלן, אמו של יונתן // צילום: יניב מורוזובסקי/103fm

הלן, אמו של יונתן // צילום: יניב מורוזובסקי/103fm

הוא שיתף כי "אמרתי, אני עכשיו הולך לחזור לצבא, ואם בצבא סיימתי את החיים, אז אני הולך לקבר צבאי, מה אני אעשה עכשיו? צריך להעביר עכשיו רגל לפה, לשם".

"אני מאוד גאה בו מאיך שהוא הגיב"

לשיחה הצטרפה הלן, אמו של יונתן, וסיפרה על התמודדותה עם המצב: "אני מאמינה שהכול כתוב ואתה לא יכול להגן על עצמך משום פגיעה. יש אנשים שהולכים ברחוב ופתאום נופל עץ. יכולה לקרות גם תאונת דרכים קשה. אני מאוד גאה בו מאיך שהוא הגיב וניהל את האירוע, שמיד הייתה לו תושייה לנסוע אחורה, מיד קיבל את ההחלטה לחלץ את עצמו מהכלי. בזכות התושייה, הוא הציל את החיים שלו וגם של המפעיל שלו".

בסיום השיחה, שיתף בן חמו בפרטים על הבית בו הוא מתגורר עם משפחתו, שאינה מונגשת עבור כיסא גלגלים: "אין לי בעצם דרך להגיע הביתה ולכן אני פה סוגר שבתות. בדרך כלל אני יודע בצבא שסוגרים שבתות כשאתה מקבל עונש, אבל אני לא עשיתי שום דבר רע. אנחנו רוצים פתרון קבע, שהמדינה תפתור לנו את זה כי הסעיפים של משרד הביטחון לא מתייחסים לאנשים כמונו. אנחנו צריכים לעבור דירה". 

עריכה: אמיתי דואק

10/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סגן יונתן בן חמו
סגן יונתן בן חמו  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm
Paris