ניסים משעל וטל שלו

"כל סיפורי השבירה סתם נוסכים אשליות"

רה"מ נתניהו טען כי קיימת תחילה של שבירה אצל חמאס • ד"ר מיכאל מילשטיין יצא נגד זה • הבהיר: "כדי להגיע למה שהוגדר, נצטרך לכבוש את כל הרצועה"


ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול (ד') כי הוא מזהה תחילה של שבירה אצל חמאס, זאת בנוסף להתבטאות דומה של שר הביטחון גלנט בימים האחרונים. ד"ר מיכאל מילשטיין, חוקר בכיר באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת רייכמן התייחס לכך. 

"יש לי תחושה קלה של דז'ה וו מפני ששמעתי את הציפייה הזאת לא מעט בחודשיים וחצי האחרונים ואני חושב שזה סוג של מסר מאוד לא נכון לציבור הישראלי", אמר לגבי אותן התבטאויות, והוסיף: "אני חושב שמהרבה בחינות אנחנו לוקחים מונחים שמאוד מתאימים למלחמה מול צבאות וחברות מסודרות ומדינות ואנחנו מעתיקים אותם לישות טרור שבמסגרתה אין באמת שבירה, יש אולי מרחב של תחילת קריסה אבל לא נקודת שבירה".

אתה לא מזהה נקודת שבירה של חמאס?
"מה זאת בכלל שבירה? האם אני מצפה שברגע אחד נתון כל פעילי חמאס ירימו דגל לבן ונראה סוג של אי תפקוד מוחלט בכל המערכות? זה פשוט לא יקרה עם גוף כמו חמאס".

זה נשמע קצת כמו קונספציה, כמו שאמרו שחמאס מורתע.
"אני מאוד מסכים. אני חושב שהרבה מהשרידים של הקונספציה של 7 באוקטובר עדיין קיימים בקרב אנשים שמקבלים החלטות, אגב לא רק מדינאים. אנחנו צריכים לזכור, כמעט כל מי שקרס ב־7 באוקטובר ממשיך ללוות אותנו וצריך להיות ערים לזה". 

לגבי הלחץ הבינלאומי על ישראל בהקשר הזה, ציין: "אני חייב לומר לגבי האמירה המאוד נכונה שכנראה אין לנו מספיק זמן וכנראה יש לנו מגבלות, אני מאוד מסכים עם זה, זה בדיוק המסר שהמדינאים שלנו צריכים לומר לציבור, להישיר מבט ולהגיד 'זה עלול להיות יותר מסובך'. כל סיפורי השבירה האלה סתם נוסכים אשליות".

לדבריו, "אני חושב שראוי שכולנו נערער על דמויות סמכותיות אחרי 7 באוקטובר, זה נכון שנעלה תהיות, ספקות ונביע גם את דעתנו ומקסימום נטעה. אני חושב שאם אנחנו בלי כוונה נסיים את המלחמה הזאת במציאות עמומה שבמרכזה יש שליטה ישראלית על חלק לא מבוטל מעזה, אבל בחלק השני יש איזה משהו שאפשר לקרוא לו ישות חמאס ואולי אפילו יחיא סינוואר חי, אני חושב שזה אחד ממצבי הסיום הכי גרועים שיכולים להיות במדינת ישראל. על דבר כזה שווה להגיע להגיע לסוג של מתח, כמובן לא פיצוץ, מול האמריקנים כדי להסביר להם עד כמה חשוב שישראל תשלים את המשימה הזאת".

"נצטרך לעשות את היעד שנראה כרגע בלתי אפשרי"

בהמשך הדגיש: "אני חושב שכדי להגיע ליעד שהגדרנו ב־7 באוקטובר, ואני חושב שהוא ישים, של קעקוע היכולות הפוליטיות, ממשליות והצבאיות של חמאס, אני בכוונה לא אומר העלמת חמאס - אנחנו נצטרך לעשות את היעד שנראה כרגע בלתי אפשרי, אבל אני חושב שבסופו של דבר כנראה נהיה חייבים לעשות אותו, והוא כיבוש כל הרצועה. לא רק הצפון, לא רק הותרת הדרום לסוג של פשיטות או מה שזה לא יהיה, אבל כדי להגיע לדבר הזה נצטרך לכבוש את כל הרצועה".

מחנה הפליטים ג'באליה // צילום: חיים גולדברג/פלאש90

מחנה הפליטים ג'באליה // צילום: חיים גולדברג/פלאש90

במהלך השיחה, הביע את דעתו גם על הסקר שנערך בקרב ערביי יהודה ושומרון ורצועת עזה שקבע כי 72 אחוזים מקרבם הביעו תמיכה במסע הטבח בבוקר השבת השחורה. "אנחנו רואים שכל אחוזי התמיכה גם בחמאס וגם בטבח 7 באוקטובר הרבה יותר גבוהים ביו"ש מאשר בעזה. כלומר, מי שסבל, הרבה יותר ספקן כלפי המהלך מאשר מי שמסתכל מהצד ופשוט רואה את כל הדבר הזה בתור סוג של הצגה", אמר מילשטיין בתגובה. 

"אני לא תמיד קונה סקרים בזירה הפלסטינית, הרבה פעמים אלה תשובות שנועדות לרצות את הסוקר, אבל אני חושב שזה סוג של נתונים מאוד מפכחים מבחינתנו כדי לדעת באמת שכל כמעט האשליות של אחוות ושלווה, לא יקרו. אנחנו כן צריכים לקחת את הסקר הזה, יחד עם 7 באוקטובר ולתרגם אותו לשאלה איזה סוג של כן הכרעות היסטוריות צריך לעשות", טען.

עריכה: אמיתי דואק

14/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris