אודי סגל וענת דוידוב

"חייבים להפעיל יותר כוח ולהיות פחות הומניטריים"

ח"כ דני דנון על התקדמות הלחימה • הבהיר: "משאיות נכנסות מכרם שלום לתוך עזה, זה שגוי" • על דברי גל הירש: "מותר למשפחות להשמיע דברים קשים"


אתמול פורסם דיווח ברויטרס כי ישראל וחמאס פתוחות להפסקת אש מחודשת שתכלול גם שחרור חטופים, זאת ברקע הטרגדיה שאירעה בסוף השבוע כאשר 3 חטופים ישראלים נורו בשוגג על ידי כוחות צה"ל. חבר הכנסת דני דנון שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב שוחח על כך עם אודי סגל וענת דוידוב ב־103fm.

תחילה הגיב לדיווח ב'חדשות 12', לפיו גל הירש, הממונה על נושא החטופים, אמר למשפחות החטופים 'אתם צריכים להפסיק את המחאה'. "את המשפחות צריך לחבק, להכיל, להקשיב", אמר דנון, והוסיף: "אני לא יודע אם הדבר הזה נאמר או לא כי גל הוציא הודעה שהוא הכחיש את הדבר הזה, אבל בכל מקרה לתת להם את כל המעטפת והסבלנות ומותר להם להשמיע דברים גם קשים".

"אני בהחלט מבין ללב המשפחות ואני חושב שאנחנו בהחלט צריכים לחשוב מחוץ לקופסה על הפעלת מנופים נוספים בייחוד בנושא ההומניטרי. יכול להיות שאם היינו פחות הומניטריים לאויבים שלנו, הם היו גם שועים לפניות ההומניטריות שלנו", טען.

"התמרון הצבאי הוא הכרחי"

בהמשך אמר: "כל עוד לא הצלחנו להשיב את החטופים הביתה ולהכריע את חמאס, אז המלחמה לא עמדה ביעדים שלה, ואנחנו כרגע לא נמצאים שם. כרגע אנחנו במחצית הדרך, גם מבחינת החטופים וגם מבחינת היעדים של המבצע. קשה כל בוקר לקום, לראות את השמות, את התמונות, את המחיר הכבד שכולנו משלמים, אבל ההבנה היא שאין לנו ברירה, אנחנו חייבים להפעיל יותר כוח, להיות פחות הומניטריים לאויבים שלנו ולהכריע. בסופו של דבר צריך להכריע את המערכה הזאת", הבהיר דנון.

לדבריו, "צריך להפעיל יותר כוח ויותר כלים. התמרון הצבאי הוא הכרחי. גלעד שליט, 5 שנים לקח לנו להחזיר אותו".

במהלך השיחה הבהיר: "אני התבטאתי בצורה ברורה ביום שישי בעקבות החלטת הקבינט על פתיחת כרם שלום. חשוב להסביר מה קרה בנושא הזה. אנחנו התחלנו עם אמירה שלא נכניס שום דבר, לאחר מכן אמרנו 'לא נכניס שום דבר משטח ישראל, אלא רק נבדוק משאיות שיעברו למצרים' והנה ביום שישי כבר גם זה נשבר - ועכשיו משאיות נכנסות מכרם שלום לתוך עזה".

"זה דבר שהוא סמלי, הוא לא נכון, הוא שגוי ואני חושב שאנחנו צריכים בנושא הזה לומר גם לארה"ב שאנחנו באמת מעריכים את התמיכה אבל זה לא הגיוני שאנחנו נעביר סיוע הומניטרי כשאפילו ההסכם שחתמנו בחסות ארה"ב על ביקורים של הצלב האדום והעברת עדויות על חטופים שהם בחיים, את זה לא קיבלנו עד היום", טען.

"רוב התוכנית שאני פרסמתי מדברת על ניהול אזרחי של כוחות זרים"

לקראת סיום השיחה, פירט על התוכנית שלו ליום שאחרי בעזה: "רוב התוכנית שאני פרסמתי מדברת על ניהול אזרחי של כוחות זרים, כולל מדינות ערב מתונות, ואני חושב שראש הממשלה מכוון לאותו מקום. אנחנו לא רוצים לנהל את חיי היומיום ברצועת עזה. מבחינה צבאית-ביטחונית יהיה לנו חופש פעולה, אבל מבחינת החינוך והרווחה והבריאות אנחנו רוצים שיהיה כוח רב לאומי עם מדינות ערב אבל שהוא ידרוש גם דה-נאציפיקציה של רצועת עזה. כמו שביפן ובגרמניה הוציאו את הרעיונות מסדר היום, כך אנחנו צריכים לדרוש שיקרה בעזה".

עריכה: אמיתי דואק

18/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris