סיון כהן

"האם ביהמ"ש יכול לפסול חוק של הכנסת - לא החלטה הרת גורל"

יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד עמית בכר בתגובה להדלפת פסק הדין של עילת הסבירות: "זו מהלומה שמערכת המשפט לא יכולה לספוג אותה"


אתמול (ד') חשף העיתונאי עמית סגל ('חדשות 12') את טיוטת פסק הדין של בית המשפט העליון באשר לעילת הסבירות. יו"ר לשכת עורכי הדין עורך הדין עמית בכר, ממגישי העתירה נגד העילה, התייחס לפרסום הדרמטי. 

"אין מילים", תיאר. "במיוחד בימים אלה ובכלל, הדלפה של מישהו מתוך המערכת המשפטית, מי שהוציא לא היה כזה דבר. הטענות הן לא נגד עיתונות חופשית. זה באמת דבר שהוא לא מקובל. אם הכוונה של מי שהוציא את הדבר הזה היה להרתיע או להשפיע על אחד השופטים לכאן או לכאן, אני מכיר אותם וזה לא יעבוד. אסור שזה יעבוד. צריך לעשות בדיקה מקיפה, יש מעגל של צוות". 

בהמשך, הוסיף: "זו מהלומה שמערכת המשפט לא יכולה לספוג אותה. זה דבר נורא, אסור שהוא יהיה ואסור להשלים איתו. מי שרוצה לאחד, שיאחד. פסק הדין צריך להינתן תוך שלושה חודשים. נכון שפסק דין יהיה ארוך כי כותבים אותו 15 שופטים, שלושה חודשים זה זמן ארוך וסביר. אבל יש כאן שתי שאלות על הפרק - אם בית משפט יכול לפסול חוק יסוד, להערכתי זה לא יהיה על חודו של קול. השאלה היא אם החוק הספציפי הזה צריך להתבטל. השאלה של מהפכה או לא מהפכה היא השאלה העקרונית, ואנו לא יודעים שזה 8 נגד 7". 

"המלחמה רק הוכיחה לנו שאנו לא יכולים להפקיר את גורלנו בידי מינויים לא אחראים", הגיב עו"ד בכר על שאלת העיתוי. "תראו מה קרה לשירות הציבורי ולמערכות המדינה שקרסו. זו לא החלטה הרת גורל. האם בית משפט יכול לפסול חוק של כנסת - לא החלטה הרת גורל וגם לא החלטה חדשנית במיוחד. היא משמעותית אך לא הרת גורל. גם לא להחליט זו החלטה. אם הכנסת והמנהיגים רוצים לאחד, הם היו יכולים לומר שמקפיאים את החוק עד שבית המשפט יחליט. אנחנו עדיין לא יודעים מה תהיה ההחלטה". 

עריכה: מיכל קדוש 

28/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמית בכר
עמית בכר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris