אודי סגל וענת דוידוב

"יש שתי משימות חשובות, לא צריך לדרג מי לפני מי"

ח"כ דני דנון על התנהלות המלחמה, לרבות הניסיון להחזרת החטופים • הבהיר: "נהיה מוכנים להפסקת אש על מנת להשיב את הבנים והבנות הביתה"


דני דנון, חבר ועדת חוץ וביטחון ושגריר ישראל באו"ם לשעבר, ביקר בדבריו את התנהלות המלחמה, ואף טען כי בעקבות ההחלטה הצבאית לצמצם משמעותית את השמדת המבנים והתשתיות בשטחי הרצועה נרשמה ירידה משמעותית בהישגים המבצעיים. בשיחתו עם אודי סגל וענת דוידוב, הגיב לדברים.

"יש שתי משימות חשובות, לא צריך לדרג אותן", ביקש חבר הכנסת להבהיר בפתח השיחה. "בעיניי שתי המטרות חשובות, וכדי לקדם את החזרת החטופים לחץ צבאי הוא הכרחי. גלעד שליט, לקח חמש שנים בניהול מו"מ עם אותו ארגון טרור. זה היה לחצים מאוד נקודתיים, אני קראתי לצאת למבצע משמעותי, ואתה פרסמת מצגת שנועדה לומר למה לא לצאת למבצע כזה, וטעינו אז".

עוד הסביר כי "אנחנו לא עושים את הכול נכון, ואני מביע את הביקורת שיש לי בעיקר בחדרים סגורים. אנחנו צריכים להפעיל הרב היותר כוח, להיותה רב פחות הומניטריים ולדבר על הצרכים ההומניטריים שלנו ושל החטופים. של 133 חטופים. אני לא רוצה כותרות של כישלון, צריך לעשות דברים שונה. הצורה שבה פעלנו בתחילת המלחמה, זה עבד בצפון הרצועה".

לדבריו, "בגלל שהפעלנו כוח משמעותי, פינינו אוכלוסייה, ואז באמת פעלנו בצורה אגרסיבית של חיל אוויר, תותחנים, תמרון קרקעי ואז הפסקת אש - אם היינו פועלים באותה שיטה גם בדרום, אז לפי דעתי היינו יכולים להיות במקום אחר מבחינת המו"מ של החטופים. אנחנו נהיה מוכנים להפסקת אש על מנת להשיב את הבנים והבנות הביתה, אנחנו מתכוונים לכך. בשביל להגיע לשם היינו צריכים להתנהל אחרת מבחינה צבאית, מדינית".

"הם צריכים להבין את הלחץ שלנו" // הנשיא ביידן. צילום: Chip Somodevilla/Getty Images

"הכישלון בעיניך זו הכניסה של הסיוע ההומניטרי?", התעניין אודי סגל, וח"כ דנון חידד: "אתה חוזר למילה כישלון ואני לא רוצה להגיד 'נכשלנו', זו לא השעה. אנחנו לא פועלים נכון, וזה בסדר לא להתאהב ברעיון מסויים, לעשות חושבים. אני אומר את זה לאנשים השונים - בואו נחזור אחורה, נעשה מה שעשינו בתחילת המלחמה. אני מדבר עם האמריקנים, אני מבין את הלחץ שלהם אבל הם צריכים להבין את הלחץ שלנו".

"לא בונים על האמריקנים, בונים על הצבא שלנו"

בהמשך, התייחס חבר הכנסת להזזת נושאת המטוסים האמריקנית. "יש להם עדיין הרבה מאוד כוחות, הם עשו בעיקר הפגנת שרירים, זה מה שהאמריקנים יודעים לעשות, להראות כוח, ולפי דעתי כשהם ראו שהמצב יחסית יציב, יכול להיות שיש להם שיקולים. אנחנו לא בונים עליהם, אנחנו בונים עלינו ועל הצבא שלנו".

באשר לראיונה של השרה לשעבר גלית דיסטל אטבריאן, בו היא לוקחת אחריות על השסע והמחלוקת הקשה שפקדה את מדינת ישראל בצל המהפכה המשפטית, אמר: "אני חושב שיהיה את הזמן לעשות כל אחד ואחת את חשבון הנפש שלו. אני חושב שאנחנו כולנו נצטרך להיות שם, כל מדינת ישראל, זה לא שיש פה צד אחד שצדק ואחר שטעה. אבל כמוש אמרתי בזמנו, השיח הזה לא נכון והדרך לא צריכה להיות ככה, בואו נתמקד בדבר החשוב היום - השמדת החמאס. כולנו נצטרך להגיע למקום של חשבון הנפש ולשאול את השאלות מה עשינו ולא עשינו. גם אני אצטרך להסתכל ולומר. אם מסתכלים אחורה אני כן ידעתי תמיד לומר את הדברים בצורה מכובדת ושקולה, ואני אקפיד על הדברים האלו גם היום".

לסיום, הביע ח"כ דנון את דעתו על פרויקט ההגירה מרצון מעזה. "התוכנית כבר, בהתחלה אנשים הרימו גבה ועכשיו מדברים עליה. זה דבר שהוא נכון ואני פועל בנושא. אם ייצאו מספר גדול זה דבר נכון. יש דיבורים, שיח בנושא, ואני חושב שזה דבר מבורך".

עריכה: שני רומנו

01/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris