אודי סגל וענת דוידוב

"לא יודע אם תפקיד בג"ץ זה לזכות בתחרות פופולריות"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד על פסיקת בג"ץ בנושא תיקון חוק עילת הסבירות: "היכולת להגן על הלוחמים שלנו השתפרה" • ציין: "לא מרגיש בצד המנצח"


על רקע המלחמה הקשה מול חמאס, הנמצאת ביומה ה־87, הודיע אתמול (ב') בית המשפט העליון על פסילת התיקון לחוק היסוד שביטל את השימוש בעילת הסבירות, זאת ברוב של 8 מול 7 שופטים. עוד פורסם כי 12 מתוך 15 השופטים טענו כי לבג"ץ יש סמכות לבטל חוק יסוד. ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה יאיר לפיד התייחס לדברים ותיאר כיצד צריכה להיראות רצועת עזה אחרי המלחמה. 

"בית המשפט פסק את הפסיקה היחידה שיכול היה לפסוק בתנאים האלה, וכולם צעקו לכמה שעות את הצעקות שהיה ברור שיצעקו, וזהו, זה נגמר", טען ח"כ לפיד בפתח השיחה. "אנחנו נצטרך לחוקק חוד יסוד חקיקה כדי שהדברים האלו יהיו מוסדרים, צריך לעשות את זה בהסכמה לאומית רחבה. כדי למנוע את זה, גם בג"ץ לא שמח על זה שהוא צריך להיכנס לזה, חשב שזו חקיקה שגויה. אני לא יודע אם בג"ץ, תפקידו בעולם זה לזכות בתחרות פופולריות, תפקידו לפסוק על פי החוק - זו הפסיקה היחידה שהייתה יכולה להיפסק. עכשיו יש לוחמים בעזה שזה לא מעניין אותם, והם צודקים כי הם נלחמים שם ביחד".

לאור אמירותיו נוכח פסיקת בג"ץ בגין תיקון עילת הסבירות, תהה אודי סגל מה חשוב יותר - פסיקת 12 השופטים או השמונה נגד השבעה. ח"כ לפיד השיב בנחרצות: "ה־12, מפני שהם אומרים לכנסת 'אתם לא יכולים לכתוב כל מה שעולה בדעתכם ואז לשים חותמת ולקרוא חוק יסוד, זה ביזוי של חוק יסוד. אתם רוצים חוק יסוד? תעשו את עבודתכם ברצינות. תביאו דיאלוג נכון, רוב מוסכם גדול, תתייחסו לחוקי יסוד כמו שמתייחסים בכל העולם, ואז בית המשפט לא ירצה ולא יוכל להתערב'. אני מאוד בעד זה, בעניין הזה אין הבדל בין שמאל לימין וכולנו יחד נצטרך לסדר את המבנה החוקתי הנכון".

"צריכים לשים את זה מאחורינו" // נשיאת העליון חיות. צילום: יונתן זינדל/פלאש90

"אני לא מרגיש בצד המנצח", הודה, והוסיף: "אני מרגיש שנהיה פה טירוף מערכות גמור שבין השאר הוביל אותנו לאסון השבעה באוקטובר וגרם למדינת ישראל נזק, אני לא רואה שום שמחה ביום הזה. הובילו את בית המשפט לפינה שבה הוא נאלץ לפסוק במה שהוא אמר אלף פעם שהוא לא מעוניין לפסוק בוא. אני רוצה לחיות במדינת חוק, דמוקרטית, ואנחנו צריכים עכשיו לשים את זה מאחורינו כי יש לנו מלחמה לנהל".

"חיילי ימין, שמאל ומרכז נלחמים על עוצמה של דמוקרטיה ישראלית מפוארת"

בהמשך, התייחס ראש האופוזיציה לאחת הטענות כנגד העיתוי של פסיקת בג"ץ בנושא עילת הסבירות. "חיילי ימין, שמאל ומרכז נלחמים על עוצמתה של דמוקרטיה ישראלית מפוארת, הם נלחמים על העיקרון הגדול שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, וחלק עיקרי זה בית משפט עצמאי בלתי תלוי, הליכים שממשיכים להתנהל. אנחנו מגינים על משהו, על עוצמת החופש הישראלית, לא רק על האדמה הישראלית. מהבחינה הזו בית המשפט עשה את משימתו".

על השפעת הפסיקה וההתנהלות המשפטית בארץ על זכויותיהם של חיילי צה"ל בבית הדין בהאג, הבהיר: "כל דבר שבוא הממשלה מכרסמת בעצמאות השיפוטית בישראל מכרסם גם ביכולת להגן על הלוחמים שלנו בהאג. הטענה הישראלית הייתה, 'אנחנו לא צריכים בייביסיטר, אנחנו יודעים לפקח עצמאית על עצמנו, יש הפרדת רשויות', וגם היום אנחנו נדע לבוא למערכת המשפטית הבינלאומית ולהגיד לה את אותו דבר, ומהבחינה הזו היכולת להגן על הלוחמים שלנו השתפרה אתמול בערב באופן משמעותי".

"היכולת להגן על הלוחמים שלנו השתפרה" // צילום: דובר צה"ל

"המערכת המשפטית הבינלאומית מכבדת מערכות משפטיות עצמאיות, ובוודאי את בית המשפט העליון הישראלי שקראו לו יותר מפעם אחת מגדלור משפטי עולמי. במלחמה יש נפגעים, אנחנו מצרים על פגיעה בחפים מפשע, אנחנו מנהלים מלחמה קיומית ובמלחמה יש נפגעים, וצה"ל עושה יותר מאמץ מכל צבא אי פעם שנלחם מלחמה כזו נגד טרור כדי להימנע מפגיעה בחפים מפשע, אבל לא נמנע ממלחמה קיומית נגד ארגון טרור שרוצה לרצוח את הילדים שלנו ולאנוס את נשותינו", הדגיש.

מלחמה מול חיזבאללה? "אם יהיה צורך כן, צריך לתת הזדמנות למאמץ המדיני"

כאשר מתקיימים, גם ברגעים אלו, קרבות עזים בין לוחמי צה"ל למחבלי ארגון הטרור חמאס בעומק רצועת עזה, בלתי נמנע מלדון בשאלת היום שאחרי. ח"כ יאיר לפיד הסביר את התוכנית שהציג בנושא. "אני פרסמתי, להבדיל מהממשלה, תוכנית של היום שאחרי, מצב סיום א', מצב סיום ב', הכול היה מאוד מסודר. אמרתי משהו מורכב, כי זו סיטואציה מורכבת ואני לא מאמין באנשים שמציעים פתרונות פשוטים של משפט אחד לסיטואציות מורכבות. אמרתי ואני אומר שוב, שהרשות הפלסטינית צריכה להיות מרכיב אחד במנגנון האזרחי שינהל את הרצועה ביום שאחרי".

"יש איזה דבר מוזר, שנתניהו מסתובב ועושה מסיבות עיתונאים ואומר 'לא נעביר את עזה לשלטון אבו מאזן', אף אחד לא הציע את זה", טען, "אני מאוד רוצה לעורר את הדיון הזה, יש תוכנית, אני מציע להיכנס. אני לפני חודש פרסמתי תוכנית היום שאחרי, בתוכה יש הרכיבים האזרחיים והביטחוניים. ביטחון ישראל יישאר בידיי ישראל, לא נסמוך על אף אחד. אני חושב שבשנים הקרובות נצטרך את הביטחון הישראלי, ראינו מה קרה שם בצפון, יש 15 אלף חיילי יוניפי"ל שאמורים להיות בדרום לבנון, אין משקפת מספיק טובה בעולם בשביל לראות איפה הם נמצאים".

נתניהו ולפיד // צילום: יונתן זינדל/פלאש90

נתניהו ולפיד // צילום: יונתן זינדל/פלאש90

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים האם לדעתו הדרך להכנעת חמאס עשויה לקחת מספר שנים, וח"כ לפיד חידד: "אני חושב שאנחנו נצטרך לשמור על זה שהם לא יחזרו. הם ינסו לחזור, אתה צריך למגר אותם, את היכולות השלטוניות שלהם, ואז לוודא שאין להם דרך לחזור. למגר את היכולות הביטחוניות שלהם ואפשרות לשלוט בעזה זה אפשרי, זה שהם ינסו לחזור בוודאי שהם ינסו אנחנו נצטרך למנוע את זה. אין ויכוח על זה היום שלא היה צריך לעשות את ההתנתקות בלי להגיע לסוג של הסכם, עכשיו אתה צריך להגיע למצב שבו אתה בונה יחד עם המדינות הערביות המתונות, ארה"ב צריכה להוביל את זה, אתה בונה חגורת תמיכה רחבה".

"לרשות הפלסטינית יש פשוט מנגנון אזרחי בתוך עזה", המשיך, "זה טיפשי לא להשתמש בתשתית כזו, הם גם לא מזוהיי חמאס, והם צריכים להיות מרכיב בזה כי בלי שיהיה מרכיב כזה אפשר יהיה להביא את הסעודים, או מדינות ערביות אחרות. לא חושב שקטאר וטורקיה צריכות להיות מעורבות, הן היום מדינות עוינות".

כמו כן, הביע לפיד את דעתו על התחממות היחסים בין נתניהו לביידן, זאת בצל הזזת נושאת המטוסים האמריקנית. "אנחנו צריכים מהאמריקאים שני מרכיבים עיקריים - זמן וחימושים מתקדמים. את זה אסור לסכן, לא צריך להקריב את זה בשביל, ונתניהו מכיר את זה שאם הוא רב עם האמריקאים בקול רם זה עוזר לו בבייס, במלחמה אל תעשה את זה. הוא התחיל להתנגח עם האמריקאים התנגחויות פומביות מיותרות לגמרי. אני לא חושב שבגלל זה הם הוציאו את הספינה, אני רק חושב שצריך לנהל עם האמריקאים דיאלוג טוב יותר ושקט יותר, אני אשב עם בלינקן ביום שישי בטח נדון בזה".

עוד הבהיר כי "יש עוד קבוצת נשק לא קטנה שנשארה פה, דבר שני אני מניח שחלק מההוצאה של קבוצת הנשק זה כדי לעסוק במפרץ הפרסי שמדאיג את כולנו. החות'ים כנראה, וזה דיווח ראשוני, כנראה מתקיפים ספינות לפי שטחי מטען, הם מנסים לייצר אמברגו על ישראל. הם אומרים לכל האנשים ששולחים את הספינות 'אם אתם מגיעים לים התיכון וכתוב שאתם עוצרים בחיפה או אשדוד נתקוף, אם כתוב מרסיי או טורקיה אנחנו לא נתקוף'. לזה ישראל לא יכולה להסכים. אנחנו צריכים לוודא שאנחנו מייצרים סביבנו קואליציה בינלאומית שאומרת 'אנחנו לא נסכים עכשיו שאנשים ישנו את שטר המטען', זה לא טוב למצרים, לא טוב לנו. זה דבר שצריך לטפל בו".

לסיום, פרש לפיד את משנתו בכל הנוגע ללחימה בגבול הצפוני נגד האיום של חיזבאללה. "אם יהיה צורך כן, צריך לתת הזדמנות למאמץ המדיני שעכשיו האמריקנים עושים. בלינקן מגיע לאזור, זה חלק מהמאמץ. צריכים להבין, אם המאמץ המדיני לא יצליח להרחיק את חיזבאללה מגבול הצפון לא תהיה ברירה לישראל אלא לעשות את זה בכוח. לא נסכים שתושבי מנרה וקריית שמונה יחיו תחת האיום הזה לנצח נצחים".

עריכה: שני רומנו

02/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris