אודי סגל ואלי כהן

"המדינה הזו, ובמיוחד צעיריה, בטראומה ובפוסט טראומה"

ח"כ מאיר כהן, שר הרווחה לשעבר, הביע את דעתו על התנהלות משרדי הממשלה במהלך המלחמה • טען: "בימים אלו אנחנו מגלים את העובדים הסוציאליים"


בשבעה באוקטובר קמה מדינת ישראל למתקפת טרור אכזרית מטעם ארגון חמאס, שבה אלפי מחבלים חדרו מהגבול הדרומי של הארץ והחלו במסע טבח בתושבי הקיבוצים ובמבלים במסיבת הטבע שהתקיימה סמוך לרעים. בעקבות כך פונו אלפי תושבים מבתיהם, ולאחר שהמתיחות בגבול הצפוני גברה פונו מבתיהם גם תושבי הצפון. אודי סגל ואלי כהן, מנכ"ל פתחון לב, שוחחו ב־103fm עם ח"כ מאיר כהן, שר הרווחה לשעבר, על התנהלות משרדי המדינה במלחמת חרבות ברזל. 

בפתח השיחה תהו צמד המגישים מהי דעתו של השר לשעבר על התנהלות משרד הרווחה בימים אלו, ומאיר הודה: "יש לי רק מילים טובות להגיד למשרד הזה ולעומד בראשו. כבר למחרת השבת הארורה התחלתי לטייל במקומות המפונים. הראשונים שראיתי היו אנשי משרד הרווחה, ראיתי עובדים סוציאליים, התארגנות. כשאני משווה את זה לשאר המשרדים אני חושב שמשרד הרווחה הוכיח והאנשים שלו עבדו יוצא מן הכלל. אני תמיד אומר שבקורונה גילינו את אנשי הרפואה, בימים הקשים האלה אנחנו מגלים את העו"סים. ידעו את זה כולם, גם מרגי, המילואים הגדולים שלי זה לעיר".

"אני גאה באנשים האלה, בעמותות, בעו"סים שעשו שם משמרות יום ולילה, ועד היום הם עובדים קשה. אני הגדרתי את עצמי כאיש מילואים של משרד הרווחה וזכיתי לשיתופי פעולה מדהימים. הבנו שהמגשרים הטובים ביותר בדקה ה־90 זה כל עמותות המזון המוסדרות. לעשות הסדרה לעמותות שהן עמותות חזקות, להבין שהחברה האזרחית, על כל העמותות שלה, שצריך לעשות בזה סדר, הם לא פושטי יד. לא אנחנו עושים להם טובה אלא שבשעת הצורך הם אלו שמתייצבים הראשונים על הגדר", אמר.

עוד טען כי "העובדים הסוציאליים, האנשים האלה התווכחו על כל שקל, ניהלנו מאבקים שיעלו את שכרם, שיתנו להם תקנים. צריך סוף סוף שתהיה הבנה שבדברים האלה צריכים לטפל. הדבר השלישי והחשוב, צריך להחזיר את הביטוח הלאומי שיהיה כפוף למשרד הרווחה. הביטוח הלאומי עבד מצוין. חבל שכדי למלא איזה חלל מסוים בתפקיד אז נתנו את זה למשרד העבודה. הביטוח הלאומי, יש שם תפיסות מקצועיות, מיומנות שיוכלו לטפל אחד בשני, ובמקום שמתנקזים אליו כל האנשים שזקוקים לשירותי הרווחה - הם יקבלו שירות הרבה יותר טוב אם הביטוח הלאומי יהיה כפוף לשר הרווחה".

כמו כן, כאשר נשאל מה יהיה האתגר החברתי של משרד הרווחה ביום שאחרי, ציין ח"כ כהן: "הדבר הבולט ביותר שייך למשרד הרווחה ולמוסדות בריאות הנפש. המדינה הזו, ובמיוחד צעיריה, נמצאים בטראומה ובפוסט טראומה. צריך כתף אחת - משרד הבריאות ומשרד הרווחה, אלה מאתרים ושולחים את המטפלים. לקחת עובדים סוציאליים, להכשיר אותם למציאות שמתהווה עכשיו. זה לא יהיה רק לטפל במזונם ובביגוד, זה הרבה יותר מזה. רוב האנשים שהיום מגיעים רוצים סעד נפשי, רוצים לקבל תוכנית סדורה".

עריכה: שני רומנו

05/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ מאיר כהן, שר הרווחה לשעבר
ח"כ מאיר כהן, שר הרווחה לשעבר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris