ניסים משעל וטל שלו

"בכירים איראנים מזכירים את ישראל במונחים של נקמה"

בני סבטי, חוקר איראן במכון למחקרי ביטחון לאומי, על הפיצוצים שאירעו אתמול (ד') באיראן: "האיראנים מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל"


אתמול (ד') אירעו שני פיצוצים סמוך לקברו של קאסם סולימאני באיראן. נשיא איראן הבהיר כי הוא רואה את ישראל כאחראית לאירוע ואף הודיע כי היא תשלם על כך מחיר כבד. ענת דוידוב וניסים משעל שוחחו ב־103fm עם בני סבטי, חוקר איראן במכון למחקרי ביטחון לאומי, אשר פרש את משנתו.

"אתמול היה יום השנה למות סולימאני, אותו מפקד איראני, ורבבות איראנים נהרו לקברו בדרום מזרח איראן. בשעות הצוהריים היו שם שני פיצוצים, נהרגו עשרות, אתמול הודיעו על 210 הרוגים, עכשיו זה ירד ל־95", עדכן סבטי. "באיראן סטטיסטיקות ודיוק זה לא הדבר הכי חשוב, אנחנו רואים את זה גם אצל הטילים שלהם. האיראנים באמת שואלים את עצמם ומפנים הרבה מאוד אצבע מאשימה לישראל או לשלוחי ישראל. כאילו גם לנו יש מיליציות בתוך איראן. אפילו דעא"ש מיוחס לישראל שם. בהיגיון האיראני לא צריך הרבה הסבר, הם מסמנים את המטרה ואז מסבירים לעצמם".

עוד הודה סבטי כי אומנם אתמול עוד היה רגוע, אך הבוקר, כשנחשף לתקשורת האיראנית, הבין שהמצב חמור יותר משחשב. "ראיתי את עיתוני המשטר האיראני ואחד מהם בפעם הראשונה בהיסטוריה של המהפכה נותן כותרת בעברית 'המהפכה תבוא בהחלט'. אני לא יודע למה, אולי זה בגלל שאני הרבה שנים מסתכל על התקשורת האיראנית והרשתות, הדיבורים שלהם היו רגילים, המנהיג האיראני לא נקב בשמה של ישראל. מה ששונה זה שכאילו מכינים את דעת הקהל, המילה נקמה חוזרת על עצמה הרבה פעמים מצד אנשי המשטר".

"הבכירים האיראנים, רבים מהם מזכירים את ישראל במונחים של נקמה. כאילו שכל המעגל הזה מסתדר לאיראנים שהיא צריכה להפנות אצבע מאשימה ויותר מזה כלפי ישראל. דעה אישית שלי, שהם יוצאים מאזורי ההיגיון, וגם הנאום של נסראללה אתמול היה קצת יותר לוחמני. אני קצת יותר מודאג הבוקר", אמר.

לאור אמירותיו תהו צמד המגישים אם הוא מודאג שנסראללה יפתח במלחמה נגד ישראל, וסבטי אישר זאת. "בסוף האיראנים צוברים הרבה מאוד כעס, הפסדים, גם ברמה של ההתנקשויות האלה וסיכולים בכל מיני אישים וגם ברמה שהמלחמות שלהם לא מצליחות. הם עדיין תקועים מצד אחד בשבעה באוקטובר בניצחון, והם לא מבינים איך ישראל קמה לשמונה באוקטובר ומתעשתת".

"בסוף יש תקרת זכוכית לתעשייה החבלנית של איראן. עוד קצת מלחמה? עוד כמה טילים? ישראל למודת ניסיון, אולי גם קצת פעילות של חו"ל יכולה להיות פה. אבל בסך הכול הכוח האיראני מאוד מוגבל, וגם הם כנראה מבינים את זה, התאוריה של שילוב מיליציות ושליחתן לעבר ישראל זה לא הדבר הכי מצליח. איראן לא רוצה להתערב, המנהיג האיראני לא רוצה לתת לזה יד, הם מבינים שאמריקה לא תשב בחיבוק ידיים אם הם מתערבים. גם ככה ארה"ב כועסת עליהם על תקיפות, ביידן עדיין מרחם עליהם", סיכם.

עריכה: שני רומנו

04/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא איראן איברהים ראיסי
נשיא איראן איברהים ראיסי  |  צילום: KARIM JAAFAR/AFP via Getty Images
Paris