הטובות לקרב

מפקדת בפלוגה כ"ג ג'נין גאיה דרעי סיפרה על הכוח הנשי הלוחם בשטח • ח"כ שרון ניר, לשעבר יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, הסבירה על חשיבות השילוב


אירועי 7 באוקטובר ומלחמת חרבות ברזל חשפו את מקומן המרכזי של נשים בשטח הלוחם. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם מפקדת בפלוגה כ"ג ג'נין גאיה דרעי, אשר סיפרה על שירותה המשמעותי. לשיחה הצטרפה חבר הכנסת שרון ניר (ישראל ביתנו), לשעבר יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, אשר הסבירה על חשיבות שילוב הלוחמות בצה"ל. 

"קודם כול אני חושבת שזה סוג של התקבעות של שיח ישן", טענה דרעי בנוגע לספקות שהועלו בהקשר של שילוב נשים בגדודים לוחמים. "אני משרתת בגזרה מאוד חמה, ותמיד הייתה פה העצמה של נשים, בין אם זה מפקדות ובין אם זה לוחמות. תמיד המ"פ שלי העצים אותנו, אף פעם לא עשה הבדל בין נשים לגברים. במקום שאני משרתת זה פחות מורגש. אחותי שירתה במג"ב גם, כמעט שלוש שנים, זה בא לי מהבית. תמיד אמרתי שאם אני עושה שירות, זה שירות של לוחמה, זו הדרך שאני מאמינה בה. אני כבר שנתיים ושלושה חודשים בשירות ולא מתחרטת".

השבוע נהרגה שי גרמאי, לוחמת מג"ב שהייתה תחת פיקודה של דרעי, כשהיו במהלך פעילות ועלו על מטען רב עוצמה בג'נין. דרעי ספדה לה: "שי שלנו הייתה מלאך, באמת. גם אם דבר כזה לא היה קורה הייתי מדברת אותו דבר. היא הייתה בן אדם שמכניס לנו המון שמחה ואור לחיים, בין אם זה בשגרה שלנו, שהמון פעמים אינטנסיבית ומתישה, היא תמיד הייתה נקודת אור. אין דברים כאלה, דברים שהיא באה איתם מהבית, בין אם זה החינוך, הערכים והגישה שלה לגבי דברים. הייתה לי הזכות לפקד עליה והזכות לשרת איתה".

בהמשך פנתה גאיה למקבלי ההחלטות וביקשה שייתנו הזדמנות ללוחמות כפי שהם נותנים ללוחמים. "שיאמינו בנו כמו שמאמינים בגברים, גם רואים את זה בשטח. לכל אחד מגיעה הזדמנות, בין אם זה בחורה או גבר. צריך להאמין לנו, ברגע שההזדמנות ניתנת לנו חובת ההוכחה עלינו".

חברת הכנסת ניר הוסיפה: "בטח שבתקופה שבה אנו מותקפים מכל החזיתות, הצבא צריך למצות בצורה מלאה את כוח האדם ולגדול בהיקף הלוחמים שלנו. לכן, מדובר פה בפוטנציאל איכותי באופן יוצא מן הכלל". 

עריכה: שני רומנו

09/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אודי סגל וענת דוידוב
אודי סגל וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm
Paris