ניסים משעל וטל שלו

"השופט האקטיביסט נשלח להיות השופט השמרן הבין־לאומי"

בצל הדיון בבית הדין הבין־לאומי בהאג, עו"ד יובל קפלינסקי, לשעבר מנהל המחלקה הבינ"ל בפרקליטות, טען: "יש תקווה שברק יצליח לסחוף אחריו שופטים"


היום (ה') יחל הדין בבית הדין הבין־לאומי בהאג בעתירת דרום אפריקה נגד ישראל המאשימה את ישראל בביצוע טבח עם בפלסטינים. טל שלו וניסים משעל דנו בכך ב־103fm עם עו"ד יובל קפלינסקי ממשרד גדעון פישר ושות', לשעבר מנהל המחלקה הבין־לאומית בפרקליטות המדינה, אשר הביע את דעתו בנושא והתייחס לנוכחותו של שופט בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק בהרכב השופטים.

"מי שבאמת רוצה להבין מה רואים בעולם, צריך לראות כתבות בישראל ובהאג", טען עורך הדין בפתח השיחה. "מי שרואה כתבה שמסקרת את אירועי האג בישראל, רואה את המרואיין וברקע תמונות מהאג, תמונות יפייפות. מי שבעולם רואה סיקור של ההליך הזה בהאג, אז מתראיין אדם מומחה למשפט בין־לאומי וברקע תמונות של מבנים הרוסים בעזה, שמתוכם מוצאות גופות. אלו החדשות שבעולם רואים בשלושת החודשים האחרונים. שבעה באוקטובר היה בחדשות בכל העולם, אבל אנחנו כבר בינואר, והשבעה באוקטובר לא יכול לשמש עבורנו שכפ"ץ משפטי מגן. מה שיכול לשמש עבורנו הגנה משפטית זה טענות משפטיות לגופו של המסמך שהגישה דרום אפריקה".

בתשובה לשאלה האם הראיות מהטבח שבוצע בדרום הארץ בשבעה באוקטובר לא רלוונטיות לדיון הנ"ל, הסביר עו"ד קפלינסקי כי "זה יהיה רלוונטי אם זה יוצג בצורה הנכונה. אפשר להציג את הפשעים של החמאס בשתי צורות, 'מה אתם רוצים מאיתנו, תראו מה עברנו' - אם נראה הצגה כזו בשישי זה יהיה סימן שההליך הזה, ישראל מנהלת אותו עם הפנים לציבור הישראלי ולא עם הפנים לעולם הבין־לאומי ול־17 השופטים. זה יהיה כל העולם נגדנו, תראו מה עשו לנו ואתם צבועים".

"אם ישראל תאמר שבשלושת החודשים האחרונים נדרשנו למלחמת מגד נגד גורם טרוריסטי ונוראי ותראו מה הגורם הזה מסוגל לעשות, זו הסכנה, זה מה שגוף הטרור הנוראי הזה מסוגל לעשות, לא יודע אם צריך להקרין סרט, אבל חייבים להזכיר את זה. אבל מהר מאוד לעבור משם לדיון אסטרטגי טקטי מבצעי צבאי, בשפה הצבאית של איך עושים את זה כאשר ארגון הטרור הזה מעורבב בצורה כל כך צפופה עם אוכלוסייה אזרחית. לומר שהפקודות וההתנהלות של צה"ל, ההוראות מלמעלה שמופיעות בפקודות המבצע, הן כאלה שמבחינות בין מטרות של מחבלים חמושים או מסוכנים לבין אוכלוסייה בלתי מעורבת, לא חמושה. צריך להשתמש בביטויים המשפטיים", הדגיש.

עוד התייחס עורך הדין לנוכחותו של השופט בדימוס אהרן ברק בהרכב השופטים בבית הדין. "ברק, השופט האקטיביסט הישראלי, נשלח להיות בהאג השופט השמרן הבין־לאומי. הוא יכתוב שם בוודאי חוות דעת או עמדה שתתמוך בישראל, אבל יש אולי תקווה שהוא יצליח לסחוף אחריו שופטים נוספים. הייתי מאוד סקרן להטות אוזן לשיחות שיהיו בינו לשופטים. הוא שופט, הוא לא מייצג את ישראל, מי שמייצג זה צוות בראשות פרופ' מלקולם שואו, הוא עורך הדין שיעמוד ויטען ביום שישי. את השופט ברק אנחנו לא עומדים לשמוע, לא את קולו ובקושי לראות את פניו".

"יהיו 17 שופטים, 15 קבועים, שופט של דרום אפריקה ושופט של ישראל, אבל זה לא הופך אותו לשופט מטעם ישראל. בית הדין הוא כרגע המעסיק שלו, ישראל רק נקבה בשמו. היו גם מקרים ששופטים שנשלחו על ידי מדינה לא פסקו בדיוק לטובתה. אני משוכנע שהוא יפסוק שהקישור להשמדת עם מופרך, שאין חשש להתקרבות להשמדת עם", סיכם.

עריכה: שני רומנו

11/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אהרון ברק
אהרון ברק  |  צילום: פלאש90
Paris