אריה אלדד ורון קופמן

"האמריקנים רואים במשבר הגדול כאן סוג של הזדמנות"

יקי דיין, לשעבר קונסול ישראל בלוס אנג'לס, התייחס למעורבות ארה"ב במלחמה • הדגיש: "הם שותפים לצורך להשמיד את התשתית הצבאית והשלטונית של חמאס"


לאחר שביקר השבוע בישראל זו הפעם החמישית מתחילת המערכה, אמר אתמול (ה') מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן כי "יצירת נתיב למדינה פלסטינית היא הדרך הטובה ביותר לבודד את איראן". אריה אלדד ורון קופמן שוחחו על כך ב־103fm עם יקי דיין, לשעבר קונסול ישראל בלוס אנג'לס, אשר התייחס לדברים.

בפתח השיחה ביקש דיין להבהיר כי חזון שתי המדינות הוא מטרת ארה"ב, כיוון שהם רואים בכך הזדמנות לשינוי וליצירת מבנה חדש במזרח התיכון. "זו התוצאה שהם רוצים לראות מהמלחמה הזו. אם רוצים להביא את מדינות ערב המתונות לעזה ליום שאחרי, צריך ליצור איזשהו חזון מדיני, והחזון הוא שתי מדינות. כולן רואות בזה עול גדול, אבל עדיין האמריקנים חושבים שאם הם יצרו את התשתית הזו כן יצליחו להביא את מדינות ערב האחרות".

"הם רואים במשבר הגדול הזה שיש כאן סוג של הזדמנות", הדגיש דיין. "הם שותפים לחלוטין לצורך להשמיד את התשתית הצבאית והשלטונית של החמאס בעזה וגם ביו"ש. הם אומרים שהשלב הבא חייב להיות שלב מדיני".

עוד ציין כי "יש לנו שורה של מחלוקות עם האמריקנים עכשיו. התמיכה האמריקנית, תמיד צריך להזכיר את זה לעצמנו, היא יוצאת דופן. הם ויתרו על הכתבת המציאות, הם לא היו נכנסים, בטח לא בשנת בחירות, להכתבת מציאות חדשה במזרח התיכון. גם הם מבינים שהתהליך והמהלך הזה, רחוק מאוד להשיג אותו, והם יודעים לקרוא את המפה בישראל, וכשמדברים עם כל ישראלי על שתי מדינות הוא מתחיל לחייך".

לדבריו, אם זה היה תלוי באמריקנים, ולא הייתה פורצת מלחמת חרבות ברזל, הם לא היו מתעסקים בחזון שתי המדינות בשנה הנוכחית. "הם לא היו נכנסים למהלך הזה, בטח לא בשנת בחירות אמריקנית, שכל המלחמה הזו בעזה הוא נושא בעייתי מאוד. אבל אם יש את זה כבר, והם נכנסים לזה כבר בתמיכה אדירה לישראל, כי ביידן הוא נשיא ציוני ומאמין בזכותה של ישראל להיות חזקה ולהגן על עצמה - עדיין הם רואים איזשהו מהלך. אנחנו באים לאמריקנים ואומרים להם 'אנחנו מטפלים בחמאס, בחיזבאללה, בחות'ים, אבל אלה הסימפטומים, הבעיה היא האמריקנים. לאמריקנים אין קשב לזה".

באשר למחלוקות בין ישראל לאמריקנים אמר: "הרצון האדיר להפסיק עם השלב העצים ולרדת לשלב פחות עצים במלחמה ובעזה, זו דרישה אמריקנית, והם גם קושרים את זה לחיזבאללה. הסיוע ההומניטרי שהאמריקנים מבקשים להגדיל כל הזמן. הנעת האוכלוסייה הפלסטינית מהדרום לצפון. חיזוק הרשות הפלסטינית שדעתנו על הרשות די ברורה, רשות שתומכת טרור, והאמריקאים חושבים שצריך לחזק אותה".

"יש פה שורה של דברים שבראייתם את המזרח התיכון - אלו דברים שהם רוצים להנחיל. אנחנו צריכים לשמוח שיש תגובה אמריקנית מול החות'ים, כי הרבה זמן קיווינו שיפסיקו לשחק רק הגנה. זו חזית נוספת שאנחנו לא רוצים לטפל בה, אנחנו צריכים להודות לאמריקנים שכאן הם פועלים בעוצמה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

12/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן בישראל - ארכיון
ג'ו ביידן בישראל - ארכיון  |  צילום: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images
Paris