ניסים משעל וטל שלו

"מדברי נתניהו נשמע שלא תהיה עסקה בצורה הזו"

ראש האגף המדיני ביטחוני לשעבר אלוף (מיל') עמוס גלעד בתגובה לאמירות רה"מ על עסקת החטופים המתגבשת: "אם אומרים לא להכול, לא יהיה שום דבר"


ברקע ההמתנה לתשובת חמאס בנוגע למתווה עסקת החטופים עולה השאלה כיצד ייערך המשך המשא ומתן בנדון ומה יהיו המחירים שאותם תצטרך ישראל לשלם. אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, הביע את דעתו על התבטאויותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא וביקר בחריפות את ההתנהלות במערכה.

"ראש הממשלה אמר אתמול לגבי עסקת החטופים 'לא בכל מחיר, לא נשחרר אלפי מחבלים, לא נסיים את המלחמה וצה"ל לא יצא מהרצועה'", ציין משעל בפתח השיחה, וגלעד הבהיר: "השאלה לא מה הוא אומר, כי זה דברים סותרים כל הזמן, אלא מה הוא יעשה. מהדברים שאתה מצטט נשמע כאילו לא תהיה עסקה בצורה הזו. החזרת החטופים והחטופות זה צו עליון. המדינה הפקירה אלפי אנשים, והיא חייבת להחזיר אותם. לא היה דבר כזה בתולדות המדינה, זה פגיעה בביטחון. לא יודע מה זה בכל מחיר, ככה לא עובדים".

עוד טען כי "הוא שחרר כל כך הרבה אנשים, כולל סינוואר. אנחנו צריכים בגלוי לקדש את היעד העליון להחזרת החטופים, איך עושים את זה? הם צריכים לעשות את זה בחדרי חדרים, כי רק שם חשופים למודיעין הרגיש. מה זה לסיים את המלחמה? יש לנו כמה חזיתות. יש סיום מלחמה ויש שחרור חטופים. אם אתה אומר מראש לא להכול, אז לא יהיה שום דבר. מה זה נקרא סיום המלחמה? אין לו אסטרטגיית יציאה, האמריקנים מציעים לנו חבילה. האיום העיקרי על ישראל בא מאיראן, חיזבאללה איום יותר מסוכן מחמאס, מה אסטרטגיית היציאה?"

"צה"ל חשוב מאוד, עוצמתו הצבאית חשובה אבל אנחנו זקוקים לשיתוף פעולה בין־לאומי. בלי זה לא יהיה סיום בכלל לעימות. העימות הוא עם חיזבאללה, איראן. איראן היא מדינה סף גרעינית. לכל הדברים האלו צריכים מענה עכשיו. האמריקנים מציעים לנו חבילה, אם לא ניקח אותה, איך זה יסתיים בכלל?", התרעם.

לאור אמירותיו ביקשה טל שלו להזכיר את עסקת גלעד שליט ואת ההבדלים בין התנהלות המשא ומתן אז והיום, בהם הדיווחים הרבים ממקורות בין־לאומיים. גלעד חיזק את דבריה והכריז: "זה משהו איום ונורא, הוא חסר תקדים. ברור שיש פגיעה בישראל, אבל אתה צריך לעשות אותה בחדרי חדרים, בשביל זה יש מנהיגות נבחרת. מנהלים את זה בחדרי חדרים, ככה מנהלים אם אתה רוצה משא ומתן. אם אתה מראש מודיע כל מיני הכרזות ויש ערוצים שמתנגשים זה בזה, זה כאילו מערכות משובשות לחלוטין. אני לא יודע מה הכוונה, אבל אין סיום מלחמה, כל הדברים האלה לא קיימים".

"נתניהו אומר דברים והיפוכם"

"הוא אומר לא בכל מחיר", שב והדגיש משעל, והאלוף (מיל') גלעד תקף: "מה זה אומר? מה זה נקרא לא בכל מחיר? הוא אומר דברים והיפוכם, השאלה מה הוא עושה. הוא היה צריך להגיד הפוך 'זה ערך עליון, אני אחראי על זה, אני לא אפקיר אתכם פעם שנייה', אחרי זה הוא מקבל את תמונת המודיעין, את תמונת המגעים ומקבל החלטות, בין אם הן פופולריות או לא. הוא מנהיג, הוא עומד במבחן ההיסטוריה. איזה קווים אדומים יש לו? אין לו תוכנית יציאה אז איך יש לו קווים אדומים? הוגדרו שתי מטרות על - החזרת החטופים והבסת החמאס".

גלעד המשיך וזעק: "מה זה הניצחון הסופי? לא הייתי משתמש בכל מיני ביטויים שאין להם שום משמעות. מה זה נקרא הניצחון הסופי אם הם לא חוזרים? מה זה? זה לא מוגדר, אי אפשר להתייחס לזה כי זה לא מובן לחלוטין. מה מסתתר מאחורי כל הביטויים האלה 'עד הניצחון הסופי'?"

בסיום השיחה ביקשה שלו לדעת אם גם לעניות דעתו נתניהו סקפטי בכל הקשור לעסקת חטופים, וגלעד סיכם: "הוא לא סקפטי, הוא לא פרשן, הוא ראש הממשלה - הוא צריך להוביל מדיניות. שיקבל החלטה מה עושים. חודש ראשון הוא התעלם מהן, אחר כך נפגש עם המשפחות ואומר להן דברים מרגיזים, אחר כך מדבר על ניצחון, אחר כך יש את הצד הפוליטי של סמוטריץ' ובן גביר. לי הוא נראה כל הזמן נע ונד בין קטבים שונים. הביטויים האלה סתמיים מה שהוא אומר, זו לא מדיניות".

"צריך להוריד את המינון של המילים המפוצצות. יש לצה"ל משימות, יש מחיר מאוד כבד של קורבנות, פצועים. הצבא מתמקד בהישגים צבאיים, אבל אם המנהיגות שלנו לא תיתן מוצא אסטרטגי - זו מדיניות או היעדרה, על המשמעויות של זה", טען.

עריכה: שני רומנו

01/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris