אודי סגל וענת דוידוב

"יש ביקורת? הדרך להגיד אותה היא בחדרים סגורים"

ח"כ משה סעדה על הסערה שעורר השר בן גביר כאשר ביקר את הנשיא ביידן: "יש לנו המון הערכה והוקרה לארה"ב על מה שהיא עשתה למעננו"


השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התראיין בסוף השבוע לעיתון האמריקני 'וול סטריט ג'ורנל' ומתח ביקורת על נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כאשר טען כי "אם טראמפ היה בשלטון, ההתנהגות של ארה"ב הייתה שונה לחלוטין". ענת דוידוב ואודי סגל דנו בכך ב־103fm עם חבר הכנסת משה סעדה (הליכוד), אשר התייחס לדברים שעוררו סערה. 

"אני לא נותן ציונים לחברי כנסת, לא לשרים, זה לא התפקיד שלי", אמר והוסיף: "יש לנו המון הערכה והוקרה לארה"ב, והדרך להביע אותה זה להגיד תודה, לא לבקר. אם יש ביקורת, וזה לגיטימי, הדרך להגיד אותה זה בחדרים סגורים, לא ברשתות ובתקשורת. זו הדרך הנכונה, ככה מתנהלים. יש לך מחלוקת? יש מקום להגיד אותה, לא בתקשורת. אם יש מחלוקת הדרך להגיד את הדברים זה בחדרים סגורים".

עוד הדגיש כי "יש צורך גם בהכרת הטוב על מה שהם עשו למען עם ישראל ועושים עכשיו. אם יש ביקורת, ויש ביקורת והיא לגיטימית, יש איך שמנהלים שיח. לא זו הדרך, לא ככה מתנהלים, זה נכון לכל אחד. גם ארה"ב, דברי ביקורת היא צריכה להגיד בחדרים. ככה מנהלים מערכת יחסים בין שותפים, ככה זה צריך להיות".

"גם לגבי המהות, כרגע צריך המון תודה והוקרה על מה שארה"ב עושה למעננו. יש מחלוקת, יש ביקורת, זה לגיטימי בין שותפים, זה צריך להאמר בחדרים סגורים", הבהיר. "כרגע כולנו נושאים אלונקה לא פשוטה וכבדה, מה שקורה בצפון, בדרום. מדינת ישראל במלחמה, ותחת האלונקה הזו צריכות להיכנס כל המפלגות הציוניות. יש זמן לפוליטיקה ביום שאחרי, שנחזיר את כולם הביתה - החטופים, תושבי שדרות, קריית שמונה. כרגע כל המפלגות הציוניות שטובת עם ישראל לפניהן, צריכות להיכנס תחת האלונקה הזו".

בתגובה לאמירותיו ציין סגל את דיווחו של אלמוג בוקר על הדיון שבו התברר שמשרד ראש הממשלה רוצה שהיישובים בטווח הארבעה עד שבעה ק"מ יחזרו עוד פחות מחודש. ח"כ סעדה הגיב: "לא מחייבים אותם, זה רק אם אתה מעוניין ויש גם הטבות. ישראל יכולה מבחינה מוסרית לבקש מהם לחזור לביתם רק אחרי שהיא מקיימת את ההבטחה - היא הבטיחה להשמיד את החמאס, אבל עדיין לא תמה הדרך. צריך להשלים את ח'אן יונס, לכבוש את רפיח, להציג מכשול קרקעי ותת קרקעי כדי למנוע הברחות, רק אחרי זה אפשר להגיד לתושבים 'בואו'".

לסיום התייחס חבר הכנסת לעסקה המתגבשת לשחרור החטופים מידיו האכזריות של חמאס. "החמאס מבקש דברים שמדינה חפצת חיים לא יכולה להסכים. הבקשה שלו להפסיק את הלחימה, שניסוג לאחור ושנשחרר רבי מרצחים - הבקשה הזו, אם נקיים אותה, תרסק את ההרתעה הישראלית. הפסקת הלחימה ונסיגה של כוחות צה"ל זה ריסוק ההרתעה הישראלית".

עריכה: שני רומנו

05/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה סעדה
משה סעדה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris