איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אם ניכנס למלחמה פיננסית מול ארה"ב - ברור מי ינצח"

מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של 'חדשות 13', על הסנקציות הכלכליות האמריקניות שהוטלו על חשבונות ישראלים: "האפשרות לא לציית לצווים לא באמת קיימת"


בעקבות לחץ אמריקני הוקפאו שלושה חשבונות של ישראלים, ונכון לרגע זה טרם הוקפא חשבונו האדם הרביעי שעליו הטיל ממשל ביידן סנקציות כלכליות, בטענה כי הארבעה פעלו נגד פלסטינים ובדואים. ענת דוידוב דנה בכך ב־103fm עם מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של 'חדשות 13', אשר עדכן בפרטים.

"הממשל האמריקני טוען שאותם ארבעה מתנחלים שחשבונותיהם נחסמו היו מעורבים בעבירות לאומניות. אלא שהמעשים האלה לא נאכפו ולא הוגשו בגינם כתבי אישום על ידי רשויות החוק בישראל", אמר חודורוב. "הממשל לוקח אחריות ומורה למערכת הבנקאית לחסום את חשבונותיהם, מעין סנקציות אישיות על מה שמיוחס כמעשי טרור או פשיעה לאומנית לאותם אנשים".

עוד הסביר כי "כל המדינות הריבוניות מכבדות צווים שהן מוציאות אחת כלפי השנייה. הצווים האלה מכובדים באופן הדדי על ידי המערכות הבנקאיות בכל העולם המערבי. הרי מדובר באנשים שלדבריהם הם ישרי דרך, אין לנו סיבה להניח אחרת בהיעדר חקירה פלילית או כתב אישום נגדם, וכל גורם בין־לאומי יכול להציע מחר להטיל הגבלות על חשבון הבנק של אדם אחר".

כמו כן, כאשר נשאל מדוע האמריקנים צריכים להפעיל את הצווים, השיב חודורוב: "אני חושב שככל שהם חשבו שהרשויות בישראל עושות מלאכתן נאמנה ופועלות להעניש עבריינים על רקע אידיאולוגי או לאומני, הם באמת לא תפסו את המישור הזה כחלק מהתפקיד שלהן או כחלק מהמטרה שלהן. יש כאן מתיחות כללית בין הממשל בוושינגטון לבין ממשלת ישראל. יש אולי גם התרופפות מסוימת באמון במערכת האכיפה הישראלית או האמון האמריקני במשטרה שתמצה את הדין עם אותם אנשים. יש פה איזה ניסיון לאותת - אל תתפרעו, אל תעשו דברים שאסור, התמיכה שלנו בכם קיימת במגרש הצבאי אבל היא לא אוטומטית, ואנחנו יודעים להטיל סנקציות אזרחיות".

"נכון לעכשיו הבנקים במוקד הם לאומי ובנק הדואר, והם נענו באופן מלא לצווים", ציין והוסיף: "יותר מזה, בנק ישראל גיבה אותם והסביר גם באופן רשמי שאי כיבוד של הצווים האלה עלול לחשוף את ישראל לסנקציות בין־לאומיות. אנחנו כמובן לא שם, ארה"ב לא מאיימת בסנקציות כלכליות על ישראל, אבל האפשרות הזו, שלא לציית לצווים, לא באמת קיימת. מה שיכולים לעשות שרי הממשלה זה לפעול במישור המדיני מול הממשל האמריקני, להסביר שנגד האזרחים האלה לא מתקיימים הליכים, לשאול אם יש ראיות, ואז אפשר לבדוק כאן בבית את החשדות מבלי להזדקק לסנקציות מבחוץ".

חודורוב המשיך וטען כי "את רואה כאן תקלה בתקשורת לא בפעם הראשונה בין הממשלים, אולי פחות אמון ביכולת של ישראל לאכוף את החוק אצלה בבית, וגם הקריאות הפומביות של שר האוצר ושר התקשורת שלא לקיים את הצווים האלה, לא מוסיפות נקודות לישראל. עומדים שני שרים בכירים בממשלה וקוראים שלא לבצע הנחיה של הממשל האמריקני באופן שעלול רק להרגיז עוד יותר את הבית הלבן".

"אין לסמוטריץ' וקרעי שום סמכות רגולטורית לתת הנחיות לבנקים, בנק ישראל הוא מפקח פיננסי עצמאי, וטוב שכך. ומצד שני, כן יש לשרים אחריות לדאוג שלא תינקטנה סנקציות שרירותיות נגד תושבים בכל חלקי מדינת ישראל, ואנחנו צריכים לעודד את השרים לפעול", הדגיש והתייחס למשמעות הסנקציות על האזרחים הישראליים: "אם באמת חשבונות הבנק הוקפאו והם לא יכולים לבצע פעולות בחשבונותיהם, הם בבעיה. הם לא יכולים לבצע השקעות, להעביר כספים בין מדינות, וצריך לפתור את זה, אבל הדרך לפתור את זה היא בהידברות מול הממשל ולא בקריאת תיגר נגדו - אם ניכנס למלחמה פיננסית מול ארה"ב, ברור מי ינצח ומי יפסיד".

עריכה: שני רומנו

05/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איפה הכסף עם ענת דוידוב
איפה הכסף עם ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris