אודי סגל וענת דוידוב

"רה"מ, תגיד לתושביי 'תדעו שצבע אדום עוד יהיה פה'"

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, קרא לצמרת הממשלה לדאוג לתושבים גם בשובם לביתם • זעק: "למה אני לא יכול להיות גאה במנהיגים שלי?"


אתמול (ג') בילו ראשי רשויות את הלילה סמוך למשרד ראש הממשלה כאות מחאה על הניסיון להחזיר את תושבי העוטף לביתם מבלי להבטיח שהם מוגנים מבחינה ביטחונית. בהמשך פורסם כי תושבי היישובים עד מרחק שבעה קילומטרים מרצועת עזה יוכלו להישאר במלונות שאליהם פונו עד חודש יולי. גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, הגיב לדברים.

תחילה התייחס ירקוני לדיווחים האחרונים בנוגע למצב החטופים בשבי החמאס והחשש לחייהם של חמישים שבויים. "עברנו את הקצה. הקצה הוא לא בגללנו אלא בגללם, המדינה שלנו, הממשלה שלנו, לא רוצה להאמין במשהו אחר, עושה הכול, וגם אם צריך לעצור יביאו את החטופים האלה הביתה. אני מכיר אותם אישית, יש עוד ועוד נרצחים מהחטופים. אני ישר חשבתי על המשפחות שלהם פה. איך מקבלים את זה, איך הפרצוף שלהם עכשיו בבית, איך הם עוד הפעם מתחילים לבכות. על זה אני חושב כל הזמן חוץ מעל המאבק של להחזיר בצורה נכונה את התושבים שלי הביתה. אבל קודם כול נושא החטופים. זה יכול לקרוע את העם הנהדר הזה שראינו מה קורה לו ברגעי משבכר, איך הפך להיות עם אחד. אסור לנו לתת לו להיקרע מבפנים".

מייד לאחר מכן תקף ראש מועצה אזורית אשכול את התנהלות המדינה והרצון להשיב את תושבי המועצה לבתיהם. "אם אי אפשר לחזור הביתה אז שהם יבואו ויגידו לנו את זה. בואו נזכור שיש גם שוני בין כל אורך העוטף, לא לכולם צריכים להגיד אותו דבר, אבל שיבואו ויגידו. אני מסתובב בקהילות שלי עם אנשי צבא בכירים, ואני לא שומע מכולם שבטוח לחזור הנה לאשכול. איפה שבטוח בואו נחזור, אבל אם נחזור - תנו לאנשים האלו את האפשרות - כשאותו תושב החליט שגם בעצמו בטוח לו לחזור. יכול להיות שזה צריך לעלות עוד קצת כסף".

"באשכול עדיין אין את מוסדות החינוך, הצלחתי לארגן רק מוסד אחד שעובד, אבל הוא התמלא באנשים ואין לי עכשיו", סיפר. "אם מישהו רוצה לחזור לאשכול, אין לי מוסדות חינוך. המדינה במקום להעביר את התקציבים מהר, התמהמהה חודש וחצי. האם אני יודע מה יקרה לתושבי אשכול שיחזרו? להחזיר אותם זו לא חוכמה. צריך לחזור וצריך לתת להם את המשאבים הנכונים בשביל שהם יחזרו, שאני אוכל לתת להם את החוסן האמיתי שהם יחזרו. שבעה באוקטובר זה לא זבנג וגמרנו. הייתה קטסטרופה נוראית, אבל עכשיו אנחנו בפברואר וזה לא אותו דבר? לא חברים, זה יהיה בשנים הקרובות".

עוד טען כי "אנחנו צריכים באשכול להיות מועצה אחת על מנת לשקם את עצמנו, לעשות את הניצחון האמיתי. הפסדנו בשבעה באוקטובר, אזרחית אולי בואו נראה להם שאי אפשר למלוק אותנו מהמקום הזה. אותי מה שיספק שיגידו לי 'אשכול, כולכם מקבלים עכשיו את אותם משאבים לכל התושבים, לא משנה איפה אתם חיים באשכול', זה דבר ראשון. למה ראש הממשלה לא יוצא החוצה ואומר לתושבים שלי 'אתם חוזרים הביתה אבל החלום שחלמתם בשמונה באוקטובר שלא יהיו טילים - לא יהיה דבר כזה. תדעו, צבע אדום עוד יהיה פה'. למה לאף אחד אין את האומץ להגיד את זה? למה אני צריך להגיד את זה לתושבים שלי? הם צריכים לדעת שהם חוזרים ככה, זה המצב האמיתי".

מיטוט חמאס: "יכולים להשמיד את החיילים של היום, אבל לא את החיילים בני הארבע והחמש"

ירקוני המשיך והכריז כי "אנחנו יכולים להשמיד את החיילים של היום, אנחנו לא יכולים להשמיד את החיילים בני הארבע והחמש שגדלו לשנאה הזו". על ההתמודדות עם המציאות הקשה והמדממת בקרב תושביו אמר: "צריך לתת את המשאבים הנכונים, לא עוברים לי תקציבים, מועצה אזורית אשכול עובדת עם 30 אחוזים מכוח האדם שהיה לה לפני המלחמה במקום 250 אחוזים, בגלל שחבר'ה מפונים ולא נותנים לי להביא במקומם כוח אדם. אטומים, אין לי מילה אחרת".

בסיום השיחה זעק ירקוני: "כל כך קשה להבין שכולנו צריכים לקבל פה אותו שירות? רוצה שנצמח. זה כאילו שכונה אחת מבריקה ואחרת שכונת עוני. ילד יכול לקבל ביום טיפול ואחר הצוהריים אין לו אפילו מתקני משחקנים. ככה אני רוצה לקלוט אנשים חדשים ולהכפיל את המועצה? למה זה כל כך קשה במדינה? אני כל כך רוצה להגיד מילים טובות על המדינה שלי, נולדתי ציוני, אמות ציוני, לא מאפשרים לי להיות ישראלי גאה במדינתו ובמנהיגים שלו. למה אני לא יכול להיות גאה במנהיגים שלי?"

עריכה: שני רומנו

07/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדי ירקוני
גדי ירקוני  |  צילום: פלאש90
Paris