אודי סגל וענת דוידוב

ליברמן בעד רצועת ביטחון בלבנון ל"עשרות שנים"

הסביר: אחרת - מדובר בוויתור על הגליל • תקף את הישארות גנץ ואיזנקוט בממשלה • והוסיף: "טרלול שפתחנו את כרם שלום"


על רקע התקדמות המלחמה עולה השאלה כיצד, אם בכלל, יובילו המגעים בין ישראל לחמאס לעסקת חטופים, והאם תתקיים מערכת בחירות במהלך הלחימה בשלל הגזרות. יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר הגיב לדברים וקרא גם להקמת רצועת ביטחון בגבול לבנון

"חמאס אמר לנו 'לא'?", שאל סגל, וח"כ ליברמן השיב: "אנחנו נמצאים בשלב קריטי, וחמאס משתמש בסוגיית החטופים כנשק פסיכולוגי נגד מדינת ישראל, נגד משפחות החטופים. ולכן לפעמים זה אומנם מאוד קשה, צריך לקחת פסק זמן, לא לדבר כרגע. אנחנו לא מכירים את כל הפרטים, בואו ניתן לגורמים מקצועיים, וקודם כול לאותו צוות שהוקם במשרד הביטחון, שהם יעשו את העבודה. אני רוצה לשמוע מה דעתם. הם מכירים את ההצעה, את החומר המודיעיני, וזה מה שהם חיים - קמים בבוקר עם הנושא הזה והולכים לישון עם הנושא הזה. כרגע אין לי דעה, אני לא מעודכן. כרגע חובתי כפוליטיקאי, כחבר כנסת, קודם כול קצת לשמור על השקט, לא לדבר. לא צריך לדבר, אנחנו מדברים את עצמנו לדעת. לפעמים זה מאוד קשה אבל מאוד חשוב".

כמו כן, כאשר נשאל אם יש טעם בבחירות בזמן שישראל נלחמת על קיומה, הדגיש ליברמן כי "צריך להיות פרקטיים ומעשיים - אין מקום למהלכי סרק, כל עוד גנץ ואיזנקוט חלק מהקואליציה אין צורך. גם אם יהיו כל מיני מורדים בקואליציה הגרעינית הבסיסית של נתניהו, זה לא מספיק. אין ספק שנתניהו מונע אך ורק מתוך שיקולים פוליטיים, אין לו שום שיקול אחר - לא ביטחון, לא המשפחות ולא החטופים. הוא מונע אך ורק משיקולים פוליטיים, שום שיקול אחר, ולכן אני אומר בואו כרגע לא נשחק לידיו".

"כשאני רואה את כל התזזית הזו, יום אחד מעלים ב'יש עתיד' אי אמון ולמחרת רשת ביטחון, אין דבר מעשי פרקטי, ולצערי כרגע גם איזנקוט וגם גנץ משמשים עלה תאנה, הם משמשים רשת ביטחון", טען יו"ר ישראל ביתנו. "רק אתמול גנץ מכנס מסיבת עיתונאים, מאשים את נתניהו, את הליכוד, אומר שגוררים רגליים בקבינט המלחמה, מושכים זמן. אחרי כל הדברים הקשים שהוא מטיח, אני לא מבין מה הוא עושה. אני לא מבין אותו. כמו שהוא מציג את זה, קשה לי להבין מה הוא עושה שם. יש סך הכול שלושה חברים בקבינט - הם לא מסוגלים לצאת יחד ולשדר את אותו מסר לעם. כל אחד מכנס מסיבת עיתונאים בנפרד. אני מתבסס על מה שהוא אומר בימים האחרונים, אי אפשר להחזיק בשני הקצוות".

"כל הזמן מדברים על הומניטרי ושיקום עזה, לפני צריך לדבר על פירוז"

על הביקורת המופנת כלפי המפגינים נגד הסיוע ההומניטרי והניסיונות לחסום את משאיות הסיוע ההומניטרי, אמר: "זכותם של אזרחים להפגין, בטח ובטח משפחות שכבר נמצאות ארבעה חודשים באי ודאות כזו, שאיבדו את הדבר הכי יקר להם. חובתם, זכותם, גם אני במקומם הייתי מתנהג אותו דבר. לגבי מדיניות נכונה, אני לא מבין את הדיבורים האלה. אנחנו כל הזמן מדברים הומניטרי ושיקום עזה, לפני צריך לדבר על פירוז עזה".

"אסור לנו לתת יד לשיקום אם לא מובטח פירוז, ואני לא רואה שום שיחה, אף אחד לא מעלה את נושא פירוז עזה", תקף. "תוך כמה שנים איפה שהיינו נחזור, מה עם הומניטרי לחטופים שלנו? עד עכשיו לא קיבלנו הוכחה שהחטופים אכן קיבלו את התרופות. לכן כשמדברים על הומניטרי אני לא מבין, מבחינתי זה טרלול שחידשנו הספקת מים, דלקים, תרופות, מזון. לא נשאר לך שום מנוף שיבוא דרך מצרים. אני רוצה להתנתק מרצועת עזה. מבחינתי גם אסור שנמל אשדוד ישמש כנמל בית של רצועת עזה. שיעבירו את זה דרך מעבר רפיח. שמענו לפני כמה ימים את א סיסי בקולו שאומר שישראל אישרה ל־2,200 עזתים פצועים לעבור למצרים לקבל טיפול רפואי, עוד כמה מאות יצאו לטורקיה, וגם חלק ממשפחתו של הנייה מקבלת אצלנו - איזה מנוף נשאר אצלנו?"

ליברמן המשיך והכריז: "אין לנו שום מנוף כרגע ללחוץ על חמאס כדי לשחרר חטופים שלנו. גם את נושא הדלקים אני לא מבין, זה דברים שכאילו אנחנו באמת מתדלקים את מכונת הרעל של חמאס. אומנם לא מספקים כסף אבל מספקים שווה כסף. אנחנו רואים את דוכני השווארמה ברפיח, את השוק בעזה, השוק בשדרות בינתיים סגור. כל ההתנהלות של הממשלה היא התנהלות שלא מובילה אותנו לשום מקום".

"כל ההסדרים זו פיקציה אחת גדולה"

בהמשך השיחה התייחס יו"ר ישראל ביתנו לביקורו של בלינקן בצל המערכה הקשה. "אני לא מכיר תוכנית שמציגים לבלינקן. הדרישה הראשונה חייבת להיות פירוז. כל הסיפורים, כל ההסברים הדיפלומטיים שכביכול מדברים בצפון, הכול חירטוטים. כל הניסיון להשיג שקט בכל מחיר, שקט ולא ביטחון, ובנושא של חיזבאללה יש אתגר טקטי ויש אתגר אסטרטגי. לסיים סיפור בצפון בלי שפירקנו את חיזבאללה מכל נשק מדויק, לא עשינו כלום. כל ההסדרים זו פיקציה אחת גדולה".

"מדינת ישראל חייבת להישאר עשרות שנים בין נהר הליטני לגבול ישראל, אחרת אתה לא יכול להבטיח את ביטחונם של יישובים צמודי גדר, והמשמעות שוויתרת על הגליל, כמו עכשיו", הדגיש. "אנחנו רואים שכל ירי הנ"ט, שזה דבר הכי כואב ופוגע בנו, אפקטיבי ל־10 ק"מ, וגם כדי למנוע אותם אתה חייב להרחיב אותם. עד שבלבנון לא תהיה ממשלה שמסוגלת לממש את הריבונות שלה על כל שטחה, אין מה לעשות. או שאתה מפקיר את האזרחים שלך, מפקיר את הגליל, וכרגע הם מופקרים לגמרי. אין יום שאין ירי. לכן אין דרך אחרת".

עריכה: שני רומנו

07/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris