אודי סגל וענת דוידוב

"בכל מקום שיש בו מודיעין מספק - צריך למצות את האפשרויות"

ניצב בדימוס זוהר דביר, לשעבר סגן המפכ"ל ומפקד הימ"מ, שיבח את הלוחמים במבצע לשחרור החטופים מידי חמאס: "מראה שיש כוחות מקצועניים ומודיעין טוב"


עם בואו של הבוקר המציין את היום ה־129 למלחמה, מדינת ישראל קמה לבשורה משמחת - במהלך הלילה התקיים מבצע צבאי הרואי של כוחות צה"ל לחילוץ החטופים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר משבי חמאס. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם ניצב בדימוס זוהר דביר, לשעבר סגן המפכ"ל ומפקד הימ"מ, אשר שיבח את פעילות הלוחמים.

"בשורה התחתונה פעולה מקצועית מאוד, מדויקת מאוד, מבוססת על מודיעין מדויק, לא פשוט אבל מראה שיש כוחות מקצועניים ומודיעין טוב, זה בהחלט יכול לעבוד", הדגיש דביר והתייחס להכנות למבצע מסוג זה: "מתכוננים כמה שאפשר יותר, אבל צריך לזכור תמיד שגם המודיעין יכול להיות דינמי וגם לחץ הזמנים יכול להכניס אותך לאיזה מצב שבסופו של דבר אתה מתכנן משהו כללי ומקבל משנה צורך לפעול כאן ועכשיו".

עוד ציין כי "אתה מתבסס גם על כל הניסיון והתרגול והמקצועיות והחיבור בין האנשים, כך שבסופו של דבר אתה נדרש לתבלין הזה שקוראים לו מודיעין מדויק כדי שהעסק יעבוד כמו שצריך. אם אתה מסוגל להתכונן לדבר הזה אז כמובן שתעשה את זה, לא יודע אם זה נעשה במקרה הזה, לא מכיר את הפרטים אבל ככל שיש לך זמן אתה מנצל אותו למוכנות גבוהה יותר".

דביר המשיך והסביר על יתרונות לוחמי הימ"מ במבצעים כאלו. "היתרון הכי גדול של הימ"מ זה שכל האלמנטים שהוא צריך הם בפנים. החבלנים והפורצים הם של הימ"מ, הכלבים הם של הימ"מ, כל האלמנטים האלה בפנים, הצבא צריך לפעמים לחבר ארבע או חמש יחידות כדי להגיע ליכולות שיש בימ"מ, וכשאתה מתאמן כל הזמן יחד זה יתרון".

"תוסיף את הגיל, הבגרות והניסיון של הלוחמים האלה ואתה מקבל מכונת מלחמה משומנת שיש בה את כל האלמנטים", הכריז. "אני שמח שבמקרה הזה כל האלמנטים עבדו כמו שצריך בתרחיש מאוד מאוד לא פשוט, קומה שנייה בתוך אזור שהוא אזור לא מטוהר ולא נשלט במלואו, לעשות פעולה כזו, לא טריוויאלי בכלל".

כמו כן, כאשר נשאל אם ההתעקשות על המשך הניסיון לחלץ חטופים באמצעות כוח צבאי נכונה, השיב דביר כי "זה צומת משולב בכל הערוצים שבהם ניתן בסוף להביא לשחרור החטופים, גם באמצעים צבאיים כמו במקרה הזה, אבל לא לזנוח את הערוצים האחרים של הידברות, ניסיון להגיע לעסקה, וכנראה שהכול יחד ימקסמו את הסיכוי להחזיר את החטופים בדגש בחיים, כי גופות זה לא זה. זה יותר טוב מלהשאיר אותם שם, אבל כמובן שאנחנו רוצים לראות את כל החטופים בחיים וכמה שיותר מהר. לכן כל הערוצים נכונים, לגיטימיים וצריך לעבוד במקביל".

"בכל מקום שיש בו מודיעין שהוא מספיק או מספק ביצוע של פעילות נקודתית מדויקת, אז צריך למצות את האפשרויות האלו. בכל מקום שבו יש את המודיעין המדויק דיו כדי לתכנן פעילות מהסוג הזה ואינדיקציה בזמן אמת עד כמה שניתן שבאמת התנאים בשלו, צריך למצות את האפשרויות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

12/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עצרת למען החטופים
עצרת למען החטופים  |  צילום: משרד החוץ
Paris