אודי סגל וענת דוידוב

"הכוחות הביאו שכפ"צים כדי לחלץ אותם בחיים"

הכתב והפרשן הצבאי אור הלר ('חדשות 13') על המבצע הצבאי המוצלח לשחרורם של החטופים פרננדו ולואיס: "חיסלו לפחות שלושה מחבלים ששמרו על החטופים"


פרננדו סימן מרמן ולואיס הר חולצו משבי החמאס תחת אש מסיבית של צה"ל. בשיחה עם ענת דוידוב ואודי סגל ב־103fm שיתף הכתב והפרשן הצבאי אור הלר ('חדשות 13') בכל פרטי המבצע הצבאי המוצלח שבמסגרתו שוחררו השניים מידיו האכזריות של ארגון הטרור.

"אנחנו מבינים שהיה מידע מודיעני זמן רב על מיקום של לואיס ופרננדו, ברפיח, אבל לא היו תנאים מבצעים ומודיעיניים להוציא לפועל את המבצע", אמר. "הלילה כל התנאים נפגשו מבחינת היכולת להוציא מבצע שגם יחלץ את החטופים בחיים, ואז בשעה 1 בערך הכוחות נכנסים על פי רכבים מהירים, כוחות של לוחמי היחידה המבצעית של השב"כ ולוחמי הימ"מ. הם למעשה פושטים על המבנה, היה שם אלמנט של ירידה מהגג, והרעיון היה להפתיע את לוחמי החמאס ובתוך שניות לסיים את האירוע".

עוד הדגיש כי "החשש המרכזי היה שמחבלי החמאס יספיקו לרצוח את החטופים ולכן הכוחות הביאו איתם שכפ"צים וקסדות לשים על החטופים כדי לחלץ אותם ולהוציא אותם בחיים. המבצע החל, ותבינו כמה טווחי הזמן היו מהירים שכבר בשעה 01:50 חיל האוויר התחיל בפצצה של עשרות מטרות חמאס כדי לבצע את החילוץ. ייתכן שהמבצע עצמו לקח כדקה בלבד, הלוחמים הפתיעו את מחבלי החמאס, חיסלו לפחות שלושה מחבלי חמאס ששמרו עלה חטופים ואז התחילו להוציא אותם החוצה".

"מצד אחד חיל האוויר תקף עשרות מטרות חמאס, כי הוא פתח באש תופת מכמה בניינים על הכוחות, ומצד שני הגיעה שיירה עם טנקים מחאן יונס, יחד עם לוחמים של שייטת 13, וזה כאשר לוחמי הימ"מ עוטים של שני החטופים עם שכפ"צים וקסדות כדי שלא יפגעו חלילה מהירי הרב שהיה שם במקום", תיאר והוסיף: "אנחנו לא יודעים את מספר הנפגעים העזתים, אבל אתם מבינים שהופעלה כאן בהחלט חגורת אש מתגלגלת משמעותית מאוד כדי לאפשר את החילוץ הזה. כל החמאס ברפיח התעורר באחת בלילה בעקבות החדירה הרועשת וחילוץ החטופים".

לדבריו, "היה צריך להפעיל חגורת אש משמעותית עם מטוסי קרב שהורידו פצצות כבדות, כדי לאפשר לשיירה של הטנקים והנגמשים להוציא את החטופים לתוך מנחת מאולתר. על המטוס הם כבר קיבלו טיפול רפואי ראשוני מהלוחמים של יחידה 669, לוחמי יחידת החילוץ של חיל האוויר".

"מניח שחמאס ינסה להבין מה קרה לו ויעשה שינויים כדי להקשות בפעם הבאה"

בהמשך התייחס הלר לתגובה האפשרית מצד חמאס בעקבות מבצע החילוץ. "החמאס בשוק, הוא לא הגיב לשחרור שני החטופים, סינוואר מנותק קשר אי שם במנהרות בחאן יונס, אני מניח שייקח זמן עד שהדיווח על ההצלחה הישראלית יגיע אליו. אני מניח שחמאס ינסה להבין מה קרה לו ואיך קרה לו, כיצד הוא נחדר מודיעינית ויעשה שינויים והתאמות מבחינתו כדי להקשות עלינו בפעם הבאה. הייתי רוצה להגיד שהצלחה ישראלית כזו משפיעה על החמאס להתגמש בעמדותיו, אבל קשה מאוד לומר שזה יהיה המצב".

"החטופים מבחינתו הם פוליסת הביטוח של הישרדות שלטונו, לכן אנחנו נשארים באותה תקיעות מסוימת נוכח זה שהחמאס מציב את הישרדותו כתנאי בל יעבור, וכזכור, ממשלת ישראל אומרת 'אנחנו לא יכולים להסכים'", הסביר. "האם אפשר להגיע לעסקה הומניטרית עבור הפסקת אש ארוכה ושחרור מחבלים? מחר יש עוד סבב בקהיר, עדיין לא יודעים אם ישלחו אליו נציגים של מערכת הביטחון הישראלית, או שמה רק יהיה שם מפגש של הקטארים, המצרים וראש ה־CIA".

לסיום טען הלר כי "אירוע כזה משמח וחשוב ככל שיהיה של הצלחה במבצע צבאי לשחרור חטופים, קשה לראות אותו כרגע משפיע על ההיגיון המערכתי של החמאס שבחסות החטופים הוא רוצה לשמר את שלטונו ביום שאחרי ברצועת עזה".

עריכה: שני רומנו

12/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אור הלר
אור הלר  |  צילום: שירה דיאמנט/פלאש90
Paris