אודי סגל וענת דוידוב

"אמרו לנו - 'לואיס בידינו, תגיעו'"

עידן בז'רנו, חתנו של לואיס הר, שחולץ משבי חמאס הלילה (ב') במבצע הירואי ברפיח, שיתף בהתרגשות הגדולה: "הוא רזה וחיוור, אבל עם חיוך גדול"


הבוקר (ב') פורסם כי במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל במבצע צבאי והירואי במיוחד שהביא לשחרורם של שני החטופים פרננדו סימון מרמן בן ה־60 ולואיס הר בן ה־70 מאזור רפיח. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו ב־103fm עם עידן בז'רנו, חתנו של לואיס, אשר שיתף בשמחה ובהתרגשות הגדולה. 

"אנחנו כרגע בשיבא, כל אחרוני המשפחה הקרובה הגיעו בדקות האחרונות", סיפר ושחזר: "קיבלנו את ההודעות בערך בשלוש ורבע, איזה טלפון כזה מעט מלחיץ, ענינו. בצד השני היה הנציג של המשפחה ואמר לה במשפט אחד 'לואיס בידינו, פרננדו בידינו, תגיעו'. ברבע לחמש בבוקר היינו פה, הכנות כאלה ואחרות, הוא היה בדיוק בבדיקות וברבע לחמש נפגשנו".

עוד שיתף כי "פגישה מאוד מאוד מרגשת, חיבוק אמיתי, ענק, ארוך, הרבה דמעות זלגו בחדר הזה. וגם המשפחה טפטפה לאט לאט, אז כל בן משפחה מתחילים מחדש התרגשות והמולה. יש לי גם יום הולדת היום במקרה".

"הבנו ממנו שהייתה פעולה כלשהי, הוא לא ידע להגיד לנו פרטים, גם לא ניסינו ללחוץ ולנסות להבין. אנחנו יודעים שבפעימה הקודמת בני המשפחה הקודמים חזרו, והיה להם מאוד קשה לדבר. עוד הם הגיעו בפעימה, לא בפעולה הרואית כזו של הצבא", אמר. "הם היו צריכים את הזמן, השקט שלהם, להבין איפה שהם נמצאים. להגיע מרפיח לגבולות ישראל, מאמין שהנחיתה הייתה מרגשת ביותר. מספיק לראות אותם, את השמחה, זה מספיק להבין מה עובר עליהם".

כמו כן, כאשר נשאל אם ידעו מבעוד מועד על פעולה מתוכננת, הודה בז'רנו: "שום מושג לא היה לנו, גם לא הקלוש ביותר. כל אחד היה עסוק בענייניו השוטפים בנושא השבויים והחטופים, ופשוט קיבלנו את הטלפון הזה בלי הכנה מוקדמת. יש טלפונים שאני מוכן לקבל בלי הכנה. הם אמרו לי כמה הם התגעגעו, כמה הם שמחים ויותר דרשו בשלומנו ופחות דיברו על עצמם, מה קורה עם כל אחד ולראות שכל בני המשפחה בסדר".

"בעוד אנחנו מדברים ראיתי את קלרה צועדת פנימה לבית החולים, מאמין שהם נפגשו", ציין. "הם רזים, חיוורים, מותשים, אבל חיוך שמסביר הרבה ואומר הרבה. יש לנו מסורת ביחד עם לואיס וכל הילדים והנכדים שכל שנה ביום הולדת שלו אנחנו יוצאים לחופשה בווילה. אם נצליח לממש את התוכניות גם השנה זה יהיה אחד מימי ההולדת הכי שמחים שהיו לו. לראות שהם בריאים נפשית ופיזית ומקסימום נחכה עם השמחות שלנו לתקופה טיפה יותר שמחה במדינה בכלל".

לסיום ביקש בז'רנו להדגיש כי "זה שהיום אנחנו בצד השמח זה לא אומר שאנחנו בצד המנצח - יש 134 חטופים, ואנחנו לא יודעים מה המצב שלהם וחייבים להמשיך להילחם ולהחזיר אותם הביתה, לשאוף לפעימה ולהסכמים. אנחנו נמשיך להיות בהצהרות, חלק מהמשפחות האלה שכבר הפכה למשפחה אחת גדולה שכולם עם משימה אחת, להחזיר את כולם הביתה".

עריכה: שני רומנו

12/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


לואיס הר ששוחרר משבי חמאס
Paris