איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"שר האוצר נכשל, הוא צריך לקחת אחריות"

ח"כ ולדימיר בליאק, מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, קרא לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' להתפטר מתפקידו • טען: "כל הקדנציה - רצף כישלונות ואסונות"


בצל הורדת דירוג האשראי של ישראל על ידי מודי'ס, ועדת הכספים החלה הבוקר (ב') את הדיונים בנוגע לעדכון תקציב 2024. מי שמתחו ביקורת חריפה על סעיפי התקציב הם חברי האופוזיציה, וח"כ ולדימיר בליאק, מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, קרא לשר האוצר להתפטר מתפקידו. בשיחה עם ענת דוידוב הסביר חבר הכנסת מדוע דורש זאת מהשר סמוטריץ'.

"אני חושב שכל הקדנציה של שר האוצר ב־15 החודשים האחרונים זה רצף של כישלונות ואסונות", תקף ח"כ בליאק. "האסון האחרון של הורדת דירוג האשראי, זה רק חלק מזה. היום הוא דיבר ארוכות וההרגשה הכללית, לא רק שלי, שהוא לא איתנו, הוא לא באירוע. בסופו של דבר מדובר בתקציב שהוא מופקר, ולא במקרה מודי'ס הורידו את דירוג האשראי. אסון כלכלי, זה אסון כלכלי כי בסופו של דבר אנחנו הולכים לשלם הרבה יותר על החזר החוב, זה אומר שלממשלה יהיה הרבה פחות כסף לשירותים החברתיים, הפנסיות שלנו ייפגעו".

עוד הדגיש כי "אני די בטוח שאפשר היה למנוע את זה. כל מה שהיה צריך לעשות זה להראות נכונות למדיניות אחראית. לצערי, שר האוצר והממשלה לא עשו את זה. היה צריך לנסות להתכנס לרמה של חמישה וחצי אחוזים בגירעון, לקצץ לפחות 70 אחוזים מהכספים הקואליציוניים, לסגור משרדים מיותרים - היה אפשר לעשות את זה. אנחנו באירוע של השמדת המוניטין של כלכלת ישראל בעולם, זה גם התחזית והציפייה לשני דוחות נוספים. זה אירוע מאוד מאוד משמעותי. לכן קראתי לשר האוצר להתפטר, הוא נכשל והוא צריך לקחת אחריות".

ח"כ בליאק המשיך והסביר: "אני חושב שהיה צריך להתכנס ליעד גירעון הרבה יותר נמוך, התקציב לא לוקח בחישוב שלו שום תרחיש משמעותי בצפון, זה אומר שאנחנו נוסעים בכביש ללא שוליים למשהו שהוא מאוד מאוד מסוכן. אני כן חושב שהיה צריך לסגור את המשרדים המיותרים ולבטל את הכספים הקואליציוניים, זה גם מקטין את הגירעון, ויש קיצוצים שצריך לבטל, כמו הקיצוץ בתנועות הנוער".

אמירותיו של חבר הכנסת הובילו לדין ודברים על התבטאויותיו של שר האוצר בנוגע לתנועות הנוער והקיצוצים הצפויים בתקציב. בליאק חידד: "קודם כול, אין לזה מקור תקציבי, ובעיקר זה תהליך עבודה שהוא פגום. אי אפשר לעבוד בצורה כזו. אם אתה מצהיר משהו שהמחיר שלו זה 40 מיליון ש"ח, אז צריך קודם לסגור את זה מול המשרד שלך, אתה לא יכול לשלוף את זה, זו עבודה לא מקצועית. גם שאלתי מדוע התקציב של בחורי הישיבות הורחק מהקיצוץ הרוחבי וגם לא קיבלתי תשובה".

"יש הרבה ליקויים בתקציב הזה, וגם היום אפשר לתקן את זה, אפשר לתקן לצורה שתהיה הרבה יותר מקובלת גם על הציבור וגם על הגופים. אני אמרתי היום לשר האוצר שאני מאוד חושש שנגיע בגירעון למספר דו ספרתי, זו סכנה אמיתית לאור ההתנהלות הזו. הציבור משלם על זה, אנחנו נשלם על זה בקיצוץ השירותים החברתיים", ביקר.

"אם באמת רוצים להגיע לתקציב נכון וצודק, צריך להחליף את הממשלה הזו"

אשר ללוח הזמנים של התקציב לשנת 2024 אמר ח"כ בליאק כי "אנחנו עוד לפני ההגשה, האיחור הסתכם ב־17 ימים, שזו הפרה חמורה של חוק יסוד. אנחנו הוצאנו מכתב ליועצת המשפטית של הכנסת. הממשלה הזו בכלל יש לה בעיה. זה חוק יסוד, לא סתם חוק. אנחנו מתעקשים על 30 יום כי זה זמן סביר לדיוני התקציב, כבר היום אישרו בוועדה שב־19.2 יחול קיצוץ רוחבי. אנחנו מדברים על 67 מיליארד ש"ח, אבל זה במידה רבה ישבש, גם אם לשבוע שבועיים, את פעילות משרדי הממשלה בעת מלחמה. אי אפשר לעבוד בצורה כזו, ממשלה מתפקדת ומתוקנת לא יכולה לעבוד בצורה כזו".

"שורה תחתונה אנחנו נעשה את שלנו, אנחנו אופוזיציה אחראית, ואנחנו נעלה את הסוגיות המקצועיות שלטעמנו צריך לתקן, נעשה את המקסימום, אבל אם באמת רוצים להגיע לתקציב נכון וצודק, צריך להחליף את הממשלה הזו. שר האוצר היום בא בגישה חיובית, וככל שתהיה נכונות, אין לי רוב, אני מרכז אופוזיציה, אין לי רוב בוועדה. יש לנו דברים שנשמח לתקן לטובת הציבור, תלוי בנכונות של משרד האוצר והקואליציה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

12/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ולדימיר בליאק
ולדימיר בליאק  |  צילום: Mneymarck/CC BY-SA 4.0
Paris