בן כספית ואריה אלדד

"פעם ראשונה שמפקד חיל האוויר נמצא בחמ"ל השב"כ"

יוסי יהושוע, הכתב והפרשן הצבאי של 'ידיעות אחרונות', הביא פרטים נוספים על המבצע שהוביל לשחרורם של החטופים פרננדו ולואיס משבי החמאס


הבוקר (ב') קמה מדינת ישראל כולה לבשורות מרגשות - לואיס הר ופרננדו סימון מרמן, שנחטפו לרצועת עזה בשבעה באוקטובר, חולצו על ידי כוחות הימ"מ בשילוב יחידות מיוחדות נוספות במבצע צבאי הירואי. פרופ' אריה אלדד ובן כספית דנו בכך ב־103fm עם הפרשן הצבאי של 'ידיעות אחרונות' יוסי יהושוע, אשר עדכן בפרטים.

בפתח השיחה ביקש יהושוע לשבח את הכוחות שהשתתפו במבצע. "אחד המרשימים ביותר שבתחום שחרור בני הערובה, עבודה מרשימה מאוד עם הכנות. כבר לפני שבוע אותם כוחות היו שם באותו מקום, ובגלל תנאים מבצעיים כאלה ואחרים חוזל"שו וחזרו בחזרה. הצנזורה לא מאפשרת לפרסם, אבל כבר היו קרובים לביצוע, חזרו בחזרה".

יהושוע המשיך ותיאר את השתלשלות האירועים: "אתמול יצאו שוב לאותו מבצע, ראש השב"כ גם היה זה שדחף שהימ"מ יבצע את זה כי הימ"מ צבר ניסיון רב בשנים האחרונות וגם הפכו ליחידה המבצעית הרשמית. אגב, גם כל היחידה המקבילה נמצאת בתת קרקעי. אז אמרו שאלה יעבדו בעל קרקע. זה אתגר משמעותי, זה מתחבר לדברים של איזנקוט, הוא דיבר על הקושי ובצדק שבשחרור בני הערובה בתת קרקע. כאן הייתה הזדמנות מבצעית, מודיעין מצוין, בעל קרקע, שזה הרבה יותר קל, באופן יחסי פחות מורכב מאשר בתת קרקע. וגם מלבד המודיעין היה פה קצת מזל, היו פה גם כמה טעויות שעשו השובים, אותם מחבלי חמאס שהחזיקו באותם בני הערובה, ופעילות יוצאת דופן ומהירה עם מודלים שנעשו פה בארץ".

לדבריו, "היו תזוזות בתמונת המודיעין של החטופים בתקופה האחרונה, ולאו דווקא לטובה. הם התייצבו בשבועיים שלושה האחרונים, וזה מה שאפשר לומר. ניצלו פה המון דברים שנעשו, עבודה יפה מאוד עם חיל האוויר. פעם ראשונה שמפקד חיל האוויר נמצא בחמ"ל של השב"כ, תמיד הוא היה בבור בקריה. היה פה ניסיון של חמאס לדלוק אחרי אותם חוטפים, וחיל האוויר תקף את כלי הרכב מהאוויר. מעגלים רבים פעלו, באמת פעולה יוצאת מן הכלל".

"בניגוד לסיפור של אורי מגידיש, צה"ל רצה להוציא יותר ויותר חומרים ולספר את סיפור ההצלחה, מה שהוא לא עשה בסיפור הקודם", ציין והוסיף: "זה חשוב וטוב להעלות את המורל הלאומי. נקווה שיהיו עוד דברים כאלה. מבצע שכמעט כל כולו שב"כי. חמאס היה בהלם במשך שעות ארוכות, ואני חושב שצריך לנצל את המומנטום הזה בלחץ על חמאס בהקשר של עסקה ולקדם אותה, ואם צריך גם להפעיל עוד מנוף בכך שאנחנו נבהיר שנפעל ברפיח".

עריכה: שני רומנו

12/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יוסי יהושוע
יוסי יהושוע  |  צילום: רעות מתתיהו ארגון/103fm
Paris