אודי סגל וענת דוידוב

"לא חושב שהולכת לצאת עסקה מהשיחות בקהיר"

ח"כ צבי סוכות על המו"מ לעסקת חטופים: "בעיה לשים את הקטארים כמתווכים - חלק מציר הרוע" • טען: "יש עוד מתווכים בעולם"


אמש (ב') פורסם מפי חבר הלשכה המדינית של חמאס כי היום (ג') ייפגש ראש ה־CIA עם גורמים מישראל, קטאר ומצרים על מנת לנסות ולהוביל להבשלת עסקת חטופים. חבר הכנסת צבי סוכות, חבר ועדת החוץ והביטחון, הגיב לדברים.

"אני, לצערי, לא חושב שהולכת לצאת עסקה מהשיחות בקהיר", הודה ח"כ סוכות. "השותפים לעמדה שלי הם רוב חברי הממשלה, מפני שחמאס עדיין לא נמצא במקום שבו הוא מסוגל לתת משהו שישראל יכולה לחיות איתו. זה אפילו לא עניין של קואליציה־אופוזיציה בדבר הזה. בהערכה שכרגע חמאס לא מעוניין בעסקה שאנחנו יכולים לחיות איתה? בוודאי, אני שומע את זה גם מאנשים במערכת הביטחון. ראש הממשלה מחליט להיענות לבקשה של ביידן, זה כבר עניין שלו. השאלה אם משם תצא עסקה, אני די משוכנע שלא".

עוד טען כי "זו הייתה טעות גם בהיבט הקטארי, לשים את הקטארים מתווכים זו בעיה. הדרך להחזיר את החטופים תהיה כשאנחנו עם רגל חזקה מאוד על הצוואר של סינוואר כמו שהיה בעסקה הקודמת. להיות עם רגל על הצוואר שלו, ואז הוא יסכים לעסקה. הקטארים הם חלק מציר הרוע, יש עוד מתווכים בעולם. גם המצרים בעייתיים, אבל הם עדיפים על הקטארים בוודאי. צריך לזכור שחמאס לא יבוא לעסקה מתוך רצון טוב, הוא יבוא לעסקה כשהוא יחשוב שמשתלם לו. מדובר באנשים הכי רעים עלי אדמות".

"אנחנו הראשונים שנשמח לראות שחרור של חטופים, אנחנו בעסקה האחרונה תמכנו למרות שזה היה לגמרי נגד הבייס שלנו. היינו חלק מהדבר הזה, אנחנו מחויבים בכל ליבנו להחזיר את החטופים, אבל בסוף צריך להגיד את האמת - קטאר חלק מציר הרוע נגד מדינת ישראל, היא מארחת את בכירי חמאס, העבירה כסף לחמאס, וקטאר חלק מציר הרוע, אנחנו לא יכולים להתעלם מזה", הדגיש.

בתגובה לאמירותיו תהו צמד המגישים אם המשימה הראשונה של ישראל היא קודם להחזיר את החטופים או להכריע את חמאס, וח"כ סוכות ביקר: "זה ששמים את השאלה בצורה כזו זה פוגע במשפחות החטופים. גם משפחות החטופים שאני מדבר איתן אומרות 'צריך ללחוץ על חמאס כדי להחזיר את החטופים'. זו שאלה שהיא לא הוגנת גם כלפי משפחות החטופים. הדרך להחזיר את החטופים תהיה המשך המלחמה, מדינת ישראל מחויבת לעשות את זה".

"זה גם לא עניין של קודם כול. אם עומד על הפרק או ביטחונה של מדינת ישראל או החזרת החטופים, זו שאלה לא הוגנת כי זו לא המציאות, זה מה שחמאס רוצה שנחשוב", הסביר. "מה שחמאס כל הזמן מעביר דרך המתווכים שזו העסקה היחידה שהוא מוכן לה, ואני שומע גם את משפחות החטופים, את המטה, אף אחד לא מדבר על כניעה מוחלטת, אף אחד לא אומר 'תקבלו את כל הדרישות של חמאס'".

עריכה: שני רומנו

13/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי סוכות
צבי סוכות  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris