ינון מגל ובן כספית

"בפועל, החיים בעזה מתחילים לחזור למסלולם"

אל"מ (מיל') חזי נחמה, מפקד חטיבת מנשה לשעבר, בתגובה לחתימתו על מסמך הקורא שלא לאפשר לעזתים לשוב לרצועה עד החזרת החטופים והשמדת חמאס


הבוקר (ג') נפתח יומה ה־130 של המלחמה מול חמאס על המשך העמקת התמרון ברצועת עזה, התגברות הירי בצפון והניסיון להוביל לעסקת חטופים נוספת. אל"מ (מיל') חזי נחמה, מפקד חטיבת מנשה לשעבר, שוחח עם בן כספית וינון מגל במהלך התוכנית והסביר את ההחלטה לחתום על מסמך המבהיר כיצד על המערכת הצבאית להתנהל בימים אלה.

"המכתב ממוען לקבינט המלחמה", הדגיש נחמה בפתח השיחה והוסיף: "אנחנו פורום של 150 קצינים מכל גווני הקשת הפוליטית שבעצם דורשים דרישה מאוד פשוטה - התקבלה הנחיה לפנות את צפון הרצועה בתחילת המלחמה, ההנחיה מומשה באופן חלקי, ואנחנו דורשים קודם להשלים את פינוי התושבים ולהגדיר בצורה ברורה שאף אחד לא חוזר לשם עד שהחטופים לא חוזרים הביתה ועד שלא מסיימם את השמדת החמאס. הלא המצב, המשימה לא בוצעה באופן מלא".

עוד טען כי "כיום יש בין 300 אלף ל־500 אלף בצפון הרצועה, לצה"ל אין כוחות שפועלים שם בצורה אפקטיבית, שלטון חמאס חוזר לשטח, יש חמושים שמסתובבים ברחובות, ובפועל החיים בעזה מתחילים לחזור למסלולם כשתושבי בארי ונתיב העשרה כמובן לא יכולים לחזור. הצבא עושה ככל יכולתו, אבל הצבא ביצע הערכת חסר, הוא חשב שנשארו רק 100־150 אלף תושבים, כיום הוא מדבר על מספרים יותר גבוהים".

לדבריו, "בלתי אפשרי לזהות מחבלי חמאס לצד אוכלוסייה רבה. לכן אנחנו דורשים שקודם כול יושלם פינוי האוכלוסייה, לא יכול להיות שהשוק בג'באליה נראה כמו שהוא נראה. כשמדברים על רצועת עזה מדברים על רצועה של 40 ק"מ, כל האזור שנקרא מחנות המרכז זה לא דרום ולא צפון, זה באמצע".

נחמה המשיך והסביר כי "אני מייצג כאן 150 קצינים בכירים שכולם חתמו על המסמך הזה, כולם מצויים היטב בלחימה בעזה. אנחנו ביקשנו מאנשים שהם היום מנהלי לחימה בשטח וכולם מכל הגוונים. יש לנו אנשים שהפגינו בקפלן, דתיים, שמאל, ימין, כולם חתמו על המסמך הזה. צה"ל יודע לבצע את המשימה הזו, יש גם כוחות רגליים שפועלים בשטח, צריך להשלים את המשימה הזו אחרת נשלם עליה בריבית דריבית, והנחיה ברורה שהאזרחים לא חוזרים לצפון הרצועה כל עוד לא השלמנו את השמדת חמאס והחזרת החטופים".

"צריך לקבע את הנרטיב, שלהם יהיה ברור - הם לא יחזרו עד שלא נסיים את המשימות"

"אני קורא כל מיני עסקאות כאלה ואחרות, שבחלקן מדובר על כך שהלחימה תיפסק או שצה"ל יוציא את כוחותיו מהרצועה לפני שאחרון החטופים חוזר והשמדת חמאס. צריך לקבע את הנרטיב, שלהם יהיה ברור - הם לא יחזרו עד שלא נסיים את המשימות האלה", תקף. "המרחב הוא מרחב לחימה, יש בצפון הרצועה אלפי מחבלים. אלפי מחבלים עדיין בשטח, יש מאות ק"מ של תשתיות טרור. לא סיימנו להילחם שם, לא סיימנו להשמיד תשתיות ולהרוג מחבלים. צה"ל בשום שלב לא אמר שהוא סיים, תשאל את הרמטכ"ל, הוא יגיד לך בקולו שיש עוד משימות בצפון הרצועה".

לסיום הציג נחמה דבר נוסף שאותו העלו במכתב שנועד לקבינט המלחמה - רוח הלחימה והאחדות מהקרב אל העורף הישראלי. "חווינו חוויה מרוממת ואנחנו מרגישים מחויבים להחזיר לכם בחזרה. אתם פעלתם, דחפתם אותנו בכל הכוח ויצרתם אצלנו תחושה שלא חווינו בשנים האחרונות בישראל. מחלוקות תמיד יהיו, אנחנו רוצים לסייע ביצירת אחדות, שהכול יכנס לפרופורציות הנכונות, זה הסיפור בעינינו".

עריכה: שני רומנו

13/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דובר צה"ל
Paris