ינון מגל ובן כספית

"צריכים לייצר הרתעה באמצעות תג מחיר ברור"

ראש עיריית ק"ש אביחי שטרן בתגובה למציאות המתוחה בצפון: "בסוף, נסראללה הוא בובה איראנית" • קרא: "מי שלא צריך להיות בעיר, שלא יהיה שם"


נער בן 16 ואימו בשנות ה־40 לחייה נפצעו אתמול (ג') קשה לאחר שטיל נ"ט נורה על ידי חיזבאללה אל עבר קריית שמונה. אביחי שטרן, ראש עיריית קריית שמונה, התייחס לתקרית הקשה ולמציאות בצפון מפרוץ המלחמה.  

"שני טילים שנחתו ללא התרעה. ההתרעה הופעלה רק לאחר מכן. קודם כול הייתה הנפילה", אמר שטרן. "בסוף אנחנו נמצאים פחות משני ק"מ אווירי מקו הגבול, ולא תמיד ההתראה מגיעה. יש לנו פחות מעשר שניות התראה, וזה במקרה הטוב. במקרה הזה למשל ההתרעה הגיעה לאחר מכן. זו הזדמנות להזכיר לתושבים שגם אם נראה שיש שקט, השקט הזה מטעה, אנחנו באופן יום יומי חוטפים. שום אזור לא מפספסים, ומי שלא צריך להיות בקריית שמונה או באזורים האלה, שלא יהיה שם. אני קורא לכל מי שבעיר ולא צריך להיות שם, שיבקש פינוי ויעזוב את העיר".

אשר לאזרחים שנשארו בעיר למרות הפינוי, סיפר: "כ־3,000 תושבים מתוך 24 אלף שיש לנו בשגרה. רוב התושבים שנשארו בעיר הם עובדים חיוניים שצריכים להישאר בשל מקום עבודתם, אבל יש גם אוכלוסייה כזו שמבקשת להתפנות, ויש גם אנשים שלא מוכנים לעזוב את ביתם בשום מחיר. במקרה הזה הם מסכנים את חייהם שלא לצורך, הם נשארים כדי לדאוג לחיילים. אני חושב שהם מסכנים את חייהם. יש צבא, דואגים להכול, זה באמת מחמם את הלב אבל אין צורך לקחת סיכונים".

שטרן המשיך ותקף את התנהלות הממשלה סביב ההסלמה הגוברת בצפון. "אני שומע המון דיבורים על הסכמים כאלה ואחרים - שום הסכם לא עבד מעולם, אי אפשר לעשות הסכמים עם הצד השני. אני לא חושב שאפשר לעשות הסכמה עם ארגוני טרור, ארגונים לא לגיטימיים שכל ייעודם זה לחסל אותם, והם מוכנים למות בשביל זה. עם מי בדיוק אנחנו עושים הסכמים? ועל איזה הסכמים אנחנו נשענים? לא ניתן את ביטחוננו בידי צבא לבנון, ובטח שלא ניתן את מבטחינו באו"ם שלא הוכיח את עצמו. כשאנחנו רואים את האו"ם נוטש את העמדות אנחנו מבינים שאנחנו עומדים לחטוף. שום הסכם כזה לא יבטיח לנו את הביטחון".

"אני מצפה שיפעלו ביד קשה, בכוח צבאי, להסיר את האיום מהגדר ורק אז נוכל לשוב לבתינו. אם מישהו חושב שהוא יחתום על איזה נייר ויקרא לנו לחזור, אני מודיע - זה לא יקרה", התרעם. "צריך בכוח צבאי להסיר את האיום, להרחיק אותם מהגדר, לא יכול להתרחש, בטח לא איום שבעה באוקטובר שמרחף מעל ראשיהם של עשרות אלפי תושבי קו העימות. צריכים למחוק אותם מהגדר ולפרז את השטח. בסוף הלחימה היא לא שונה. כל בית כזה שנבנה היום לאורך הגדר, כל וילה כזו באה עם תשתית טרור. כנראה שאותם אזרחים שגרים בכפרים הם ביום הפקודה הופכים להיות חיילי רדואן. כדי להבטיח את הביטחון אי אפשר לאפשר להם את ההתיישבות הזו".

נסראללה? "לא צריך לתת לו יותר מדי קרדיט"

נוסף על כך הביע שטרן את דעתו על נאומו של חיזבאללה שהתקיים אתמול (ג'). "לא צריך לתת לו יותר מדי קרדיט, הוא נואם מתוך הבונקר שלו עשרות שנים. בסוף הוא בובה איראנית, גם הוא לא באמת מחליט בעצמו. בסוף אנחנו נלחמים ביתושים, זה לא עזה, לא חות'ים ולא חיזבאללה - יש את ראש הנחש. זה בדיוק מה שראינו בעזה. הינה עובדתית, כל חייך, בכל בית שנכנסו מצאו אמל"ח, תשתית טרור. זה לא שונה בכפרים שנבנו עכשיו לאורך הגדר בצורה שיטתית עם מוכנות ליום הזה בדיוק".

"אם אנחנו רוצים להבטיח ביטחון אנחנו צריכים לפרז את השטח הזה. ההסכם הקודם, לא כיבדו אותו, אז ניתן להם פרס וניתן להם הסכם יותר מקבל? על מי אנחנו בונים? צבא לבנון והאו"ם?", זעק. "המשוואה שלנו היא מידה כנגד מידה, אנחנו צריכים לייצר הרתעה באמצעות תג מחיר ברור. הוא צריך לדעת שעל כל נפגע אצלנו יש 50 אצלו. זה שהוא בכלל עוד מצליח להגיד מהבונקר שלו זה מפתיע. הוא צריך להבין שהוא על זמן שאול, ושבהזדמנות הראשונה הוא יחוסל. כל אויב, בכל מקום שהוא נמצא צריך לדעת שנגיע אליו".

לטענתו, "אי אפשר להרתיע שהידים, אתה לא מאיים עליהם בזה שתחסל אותם, כדי לעשות את ההרתעה צריך פשוט לחסל אותם. לא למשכן את העתיד שלנו ושל הילדים שלנו. ככל שהזמן עובר גם הצד השני מתחזק, מתחמש ומתכונן ליום הזה בדיוק. אני לא חושב שבאמת אכפת להם מהעם שלהם ומהאזרחים שלהם. האנשים הטובים באמת תעזבו מזמן את מדינת לבנון. זה שאנחנו חושבים שאכפת להם או מזיז להם הנזק, זה לא מזיז להם. מבחינתם כל זה זה כדי לחסל אותנו. אנחנו צריכים להיכנס ולנקות לפחות את אותו שטח".

"הייתי רוצה להגיד לך דין חיזבאללה כדין חמאס, אבל אני מבין שלא יחסלו מחר את כל ארגון חיזבאללה", הודה והדגיש: "אבל כדי להבטיח את הביטחון צריך לפחות לדחוק אותו ולהרוס את כל התשתית שיצר מ־2006 שאנחנו לא שם. אפשר רק לדמיין מה הוא יצר".

עריכה: שני רומנו

14/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חסן נסראללה
חסן נסראללה  |  צילום: פראן קבדו/פלאש90
Paris