איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"את הצפון לא נוכל להשאיר כמו שהוא היום"

הרוגה ושמונה פצועים במטח לעבר הצפון • השר אופיר סופר התייחס להסלמה מצד חיזבאללה • עוד סיפר על התוכנית החדשה לעידוד העלייה והקליטה ברחבי הארץ


170 מיליון שקלים יוקצו על ידי הממשלה למימון תוכנית חדשה לעידוד העלייה וההתיישבות בגליל, ביהודה ושומרון, ובנגב. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם שר העלייה והקליטה אופיר סופר (הציונות הדתית) אשר שיבח את המהלך והתייחס גם למתיחות הגוברת בגבול הצפוני.

"עובדתית אנחנו רואים מאז שבעה באוקטובר עלו 7 אלף עולים", ציין השר סופר. "הפיזור הכללי זה מרכז, חיפה וגם צפון דרום אבל לא מה שנקרא פנימה עמוק. דבר נוסף, אנחנו רואים נתוני פתיחת עלייה, יש מדינות של מאות אחוזים. אני מדבר על צפון אמריקה, קנדה, ארה"ב, צרפת, קצת דרום אפריקה. אמרתי שלאחר מלחמת ששת הימים היה גל של עלייה, אז הוא היה בגלל ירושלים המאוחדת, ועכשיו התחושה שלי שלאחר 2023 זה יהיה בגלל ירושלים המאחדת. אנשים רואים סולידריות, חשים תחושת הזדהות עמוקה".

עוד הסביר כי "מערך הליווי הוא קשור למדינות שפחות ליווינו. בצרפת יש לנו תשתית פחות טובה, וזה בהתאם לביקושים כמובן. מערך הליווי הוא כללי, מרכזי קליטה פתוחים לכל האזורים. יש לנו תוכנית, רפורמה בשכר הדירה, שאת זה ניסיתי להוביל מהיום הראשון שנכנסתי לתפקיד ובדיוני התקציב הקודמים אמרו לי' תעשה עבודת מטה', והצגנו שבמקום לפרוס את שכר הדירה לחמש שנים נכווץ לשנתיים. ואז זה אומר שאנשים יקבלו שכר דירה משמעותי. לא הצלחנו להביא את זה לכל המקומות שרצינו, מאוד רציתי את חיפה, לצערי לא הצלחתי להביא את זה לחיפה, אחכה ל־2025. אבל המשמעות היא שבגליל, נגב, יו"ש, בקעת הירדן, אנחנו כן מצליחים".

הסכם מדיני מול חיזבאללה? "מה שנצליח מדיני זה טוב, מה שלא - לא"

באשר להסלמה הגוברת מול חיזבאללה בצפון הארץ על רקע הירי שבוצע היום (ד') מלבנון לשטח ישראל, אמר: "יום לא קל, גם אתמול וגם היום. מזכיר לנו את גודל האיום, איום שנצטרך לדעת להתמודד איתו. זה ברור שתוך כדי זה שאנחנו מנהלים את המלחמה בדרום, ששם היא מתקדמת מאוד, אנחנו זוכרים את גודל האתגר, קבענו את החזית הדרומית בתור ה-חזית ששם אנחנו צריכים להגיע למטרות, אבל את הצפון לא נוכל להשאיר כמו שהוא היום. זה אומר ברמת התוצאה, ברמת התהליך אני פחות אוהב שיהיו כותרות, גם לא בטוח שזה נכון".

"אני יכול להגיד רק דבר אחד ברור - התוצאה צריכה להיות חדה, ברורה, עם אפס חלביות ללא שום עצימת עיניים, אפרופו קונספציה. אנחנו צריכים לדעת להסתכל למציאות הלא פשוטה בעיניים ובהתאם לכך לפעול. מה שנצליח מדיני זה טוב, מה שלא - לא", הכריז והודה: "מאוד קשה להעריך, כולם מודעים למה מתרחש בצפון. לפעמים הדברים הם בשליטה ולפעמים מגיעים אליהם, גם כשלא מתכננים. גם כשלא מתכוונים. את זה כולנו מבינים וכולנו יודעים, צריכים להיות דרוכים. אנחנו נכונים ומוכנים. אני חושב שזה קיים תמיד, אין דבר יותר ברור מאשר לקרוא לדבר הזה משחק באש".

לסיום הביע השר את דעתו על חוק הגיוס בצל המלחמה. "אני חושב שכולנו נצטרך לדעת להשתנות פה, מה שהיה הוא לא מה שיהיה. אני מצפה לשמוע את זה מכל שכבות החברה. אני לא אומר שאת כל המלאכה צריך לעשות מחר בבוקר אבל כן צריך לראות צעדים ראשונים. אנחנו באחת המציאויות היותר מורכבות מאז קום המדינה, אין ספק שהנטל הביטחוני, שזו זכות לשאת בנטל, אבל צריך שכולנו נהיה שם".

עריכה: שני רומנו

14/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אופיר סופר
אופיר סופר  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris