בן כספית ואריה אלדד

דיווח צרפתי: מנהרות חיזבאללה מתוחכמות מאלה של חמאס

ד"ר אמיר בוחבוט ('וואלה') התייחס לפרסום בעיתון 'ליברסיון' • וגם: על יחידת 8200, שהחלה לאסוף חומרים מהימים שקדמו לשבת השחורה


עיתון 'ליברסיון' הצרפתי חשף במהלך היום (ג') פרטים על מערכת המנהרות של חיזבאללה, המתוחכמת וגדולה במוני מונים מזו של חמאס. בן כספית ואריה אלדד ביקשו לשוחח עם ד"ר אמיר בוחבוט ('וואלה') שהביא פרטים נוספים על הידיעה.

"לא מדובר על מנהרות חוצות גדר. מדובר פה על מערכים חפורים תחת הקרקע. את הסוגיה הזו אנחנו מכירים עשרות שנים וזה הלך והתעצם", טען בוחבוט. "אף אחד לא חשב שחיזבאללה יושב בשקט ובונה עמדות נ"ט ותצפית. תשאלו את השאלה 'למה עכשיו?' הם חוששים מתמרון קרקעי ישראלי? מהסלמה? לא ברור לאן נסראללה לוקח את הסיפור הזה. ישראל רצתה להתמקד ברצועת עזה, וכמו שכולנו מכירים האיראנים לא מאפשרים לנסראללה לרדת מהעץ".

עוד הוסיף: "אני חושב שמפקד פיקוד הצפון ממקסם את הרוביקון שנתנו לו ואת כל האופציות שנתנו לו. תוסיף לזה את הכינוס של כל המערכות שהוא בנה. אי אפשר לבוא בטענות לצבא תחליטו מה עושים. הדרג המדיני צריך להחליט ואז בוא נראה את נסראללה איך הוא עוצר. כל הפרסומים האלה נועדו בכדי להרתיע את ישראל".

"מה פרם את ההסכם? החלטה של הרמטכ"ל"

בהמשך, התייחס לפרסום הבוקר בדבר איסוף החומרים של יחידת 8200, שהחל חרף המלחמה שעדיין רחוקה מסיום. לדבריו, הרמטכ"ל קיבל החלטה שלא מתעסקים במה שקרה לפני ה־7 באוקטובר, ומתעסקים רק במטרות הלחימה. "הסיפור הזה עבד, וגם התקשורת התיישרה עם הסיפור הזה. כולנו היינו פחות ביקורתיים בכל פעם שהבליח לנו איזה סיפור. מה פרם את ההסכם? החלטה של הרמטכ"ל. זה לא מצא חן בעיני המטה הכללי, דלף החוצה, וחטף ביקורת. הדבר הזה כמו שעלה ככה הוא ירד".

רגע לפני סיום הציג בוחבוט נקודה נוספת, ואמר: "מבקר המדינה אמר שהוא הולך להעמיק את התחקור. אני חושב שהרמטכ"ל נבהל מהמהלך הזה וקיים איתו פגישה. אנחנו המשכנו לשאול שאלות את הצבא בכדי להבין לאן זה הולך. אני לשיטתי חושב שהיינו צריכים לתחקר את זה בחודש הראשון ברמת הצבא. התחקירים ב־8200 התחילו לפני. אתה חושב שהם יחכו לרמטכ"ל?"

עריכה: עדן בן ארי 

20/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris