רון קופמן ואריה אלדד

"בשבעה באוקטובר שילמנו מחיר על עסקת שליט"

ח"כ זאב אלקין תקף את החלטות העבר של ממשלת ישראל אך הבהיר במה המצב שונה כיום: "המדינה נכשלה בלהגן - צריכה להיות שותפה לשאת במחיר של הכישלון"


אריה אלדד ורון קופמן שוחחו ב־103fm עם חבר הכנסת זאב אלקין (המחנה הממלכתי) על עמדותיו בנושא המשא ומתן לטובת עסקת שחרור חטופים ועל המחיר שהוא מוכן לשלם כדי להחזירם הביתה. בהמשך בירך חבר הכנסת על כך שהכנסת הצביעה השבוע ברוב של 99 חברי כנסת נגד הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית.

"יש מתווה שהיית תומך בו?", התעניינו צמד המגישים בפתח השיחה, וח"כ אלקין התרעם: "זה הדבר הכי טיפשי שאנחנו יכולים לעשות, משא ומתן עם עצמנו. הצד השני מביט בזה בתענוג ואז מתחיל איתך משא ומתן לקו האדום שקבעת. זה לא המקום לעשות את המשא ומתן הזה, יש מאמץ, יימשך מאמץ לעשות הכול כדי להביא את החטופים הביתה. זה לא רק בשליטה שלנו. הניסיון מוכיח שכשאנחנו שוקעים בוויכוח עם עצמנו מהו הקו האדום, חמאס משם רק מתחיל לנהל משא ומתן".

אמירותיו של חבר הכנסת הובילו לדין ודברים באולפן, וקופמן ביקש להזכיר את עסקת השחרור של גלעד שליט, שבה שוחררו 1027 מחבלים. אלקין הדגיש: "זו בדיוק הנקודה, אז הייתי בין המעטים שהעזו למתוח ביקורת על עסקת שליט, יצאתי נגדה למרות שנתניהו מאוד לא אהב את הדעה שלי. אמרתי גם למשפחה שאני אהיה נגד, ולצערי אני רואה שצדקתי. אני מעריך שבלי עסקת שליט לא היינו מגיעים לשבעה באוקטובר. כל פעם אנחנו מוכנים לעשות את הטעות הזו? הרי יש גבול".

"משלמים מחירים על טעויות מהסוג הזה. בשבעה באוקטובר, אומנם בפער די גדול של שנים, אבל שילמנו מחיר על עסקת שליט. גם כל מי שארגן, רוב צמרת החמאס שארגנה את הטבח בשבעה באוקטובר הם משוחררי גלעד שליט", תקף והוסיף: "אף אחד לא מפקיר אנשים, ושחררו בעסקה ששילמנו עליה מחיר כבד, שוחררו יותר ממאה חטופים בעסקה הקודמת. אגב, ותמכתי בזה, חשבתי שבשונה מעסקת שליט צריך ללכת למרות המחירים שאנחנו משלמים, כי כאן המדינה היא זו שנכשלה לחלוטין בלהגן על אזרחים שהיו בבתים שלהם או במסיבה, לכן המדינה צריכה להיות שותפה לשאת במחיר של הכישלון הזה ולא להפיל אותו רק על משפחות החטופים עצמם".

בהמשך התייחס ח"כ אלקין להצבעה שקיימה הכנסת השבוע ברוב של 99 חברי כנסת נגד הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית. "קודם כול אני חושב שטוב שהכנסת כמעט 100 חברי כנסת אמרה לכל העולם 'אל תנסו לכפות עלינו חד צדדית מדינה פלסטינית'. אני מציע לא לזלזל בזה, יש לזה השלכות גם למאבק ההסברתי בארה"ב., הדברים בעולם המערבי והדמוקרטי הם בסוף כולם קשורים אחד לשני, ולכן זה היה צעד נכון ונחוץ. אני לא עליתי לארץ למדינת חסות, אני עזבתי מעצמה ועליתי לארץ לחיות במדינת יהודים כדי להיות כאן, להשפיע ולהיות שותף להחלטות של עם ישראל".

"אנחנו מדינת חסות של ארה"ב", טען קופמן, וח"כ אלקין טען מנגד: "התשובה היא לא, אנחנו לא מדינת חסות, אנחנו מקבלים החלטות, גם לפעמים נגד עמדה של ארה"ב. אנחנו מדינה שהיא בת ברית אסטרטגית של ארה"ב. אנחנו בני ברית של האמריקנים, הברית הזו חשובה, הסיוע האמריקני חשוב, וזה כמו בזוגיות - לפעמים אתה מוותר גם אם אתה חושב שאתה צודק, השאלה באיזה היקף ואם אתה מוותר על דברים מהותיים שלה. אני חושב שמדינת ישראל, אסור לה לוותר על דברים מהותיים, גם אם לפעמים זה אומר להגיד לאמריקנים 'לא', יש דרכים לעשות את זה".

עריכה: שני רומנו

23/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris