אודי סגל וענת דוידוב

"עסקה עם השטן, אבל בסוף זו הדרך להחזיר את החטופים"

אלוף (מיל') נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת איו"ש והגיס הצפוני, על המגעים לעסקת שחרור: "יש כאן איזשהו משהו שפועל לטובת העסקה, וזה חודש הרמדאן"


המשלחת הישראלית שבה עם אופטימיות זהירה מהדיונים שנערכו פעם נוספת בפריז בנושא שחרור החטופים. אלוף (מיל') נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת איו"ש והגיס הצפוני, שוחח על כך עם ענת דוידוב ואודי סגל ב־103fm והביע את דעתו בנושא.

תחילה נשאל אם הוא חושב שיש סיכוי שהפעם עסקת חטופים תצא לפועל. "אני חושב שכן. אני בטוח שעכשיו זה הזמן הנכון. אנחנו כבר הרבה אחרי הזמן שהיינו צריכים לעשות את זה, אבל יש כאן איזשהו משהו שפועל לטובת העסקה, וזה חודש הרמדאן", טען תיבון.

"אני חושב שצריך לעשות כל מאמץ לגמור את העסקה לפני חודש הרמדאן, כי גם לחמאס יש כאן אינטרס לסגור את העסקה לפני חודש הרמדאן. מבחינתנו כמובן זה דבר חשוב מאוד, כי זה אחד מההישגים החשובים ביותר למלחמה, לניצחון, וכמובן בזה שאנחנו עם ומדינה שדואגת לאזרחיה", הוסיף. 

"עכשיו, תראו, זו עסקה עם השטן, אבל בסוף זו הדרך להחזיר אותם הביתה. בנושא הזה של החטופים יש שלושה מאמצים: מאמץ ראשון זה לנסות להביא אותם במבצעים צבאיים, זה הצליח באופן חלקי; מאמץ שני, אנחנו כל הזמן ממשיכים במאמץ הצבאי, בעיקר בח'אן יונס, והמאמץ השלישי, שהוא עד עכשיו הביא הכי הרבה חטופים, זה המאמץ של העסקאות עם השטן, אבל צריך לעשות את זה. אם האנשים המוכשרים האלה יביאו עסקה סבירה, והם אנשים שמבינים בביטחון, ובסוף בגלל שיקולים של פוליטיקה קיצונית הממשלה לא תאשר את זה, המדינה תבער ובצדק", הדגיש.

אתה חושב שרמדאן הוא באמת קטליזטור? אחרי 4.5 חודשים הלחץ הצבאי אולי לא עושה את העבודה הנדרשת כדי לרכך את העמדה של חמאס?
"אני חושב שאנחנו צריכים להחזיר את החטופים הביתה, זה הדבר הכי חשוב כרגע. זה לנוכח הכישלון והמחדל וההפקרה של 7 באוקטובר, מדינת ישראל מצאה את עצמה במצב שהיא לא הייתה בו מעולם, שיש לנו כל כך הרבה אנשים חטופים בידי ארגון טרור רצחני. אין אחד יותר ממני שרוצה לחסל את ראשי החמאס".

עוד אמר: "אני נלחמתי שם, אני הרגתי מחבלים ב־7 באוקטובר, זה לא קשור. עכשיו צריך להתמקד, ובהתמקדות הזאת צריך לעשות את מה שאפשר, ומה שאפשר זה שעכשיו יש תקופה של כשבועיים עד חודש הרמדאן שאפשר להביא כמה שיותר חטופים, בזה צריך להיות ממוקדים. אין ספק שחוץ מאשר החזרת החטופים, אנחנו צריכים לראות שארגון חמאס, ראשיו, כל מי שהשתתף ברצח ובטבח, אנחנו צריכים להגיע אליו ולהרוג אותו וכמובן צריכים לייצר שם מצב שהארגון הזה לא מאיים יותר על גבולנו הדרומי".

אתה חושב ששחרור מחבלים עם דם על הידיים יעבור בהרכב הנוכחי של הקבינט?
"הממשלה הזאת היא ממשלה שכבר מזמן לא מתפקדת, מאז 7 באוקטובר. אני חושב שכבר מזמן היה צריך להכריז שהם לוקחים אחריות ואנחנו הולכים למהלך של בחירות. אני חושב שאחת הבעיות הכואבות והקשות זה שגורל החטופים הפך להיות סוגיה פוליטית, האם לרצות את בן גביר ואת סמוטריץ', זה לא עובד ככה. אנחנו צריכים להחזיר את החטופים, זו המחויבות של מדינת ישראל. אם נתניהו היה מנהיג, הוא היה מוביל מהלכים. ברגע שהוא מתעסק בפוליטיקה ובכל דבר לראות אם יש לו את אותם 64 - זה פוגע גם במאמץ המלחמתי וזה כמובן פוגע במדינת ישראל, אבל זה הכי פוגע במשפחות של החטופים".

"מדינה שלא משחררת את האנשים שלה, מי ירצה לחיות פה? חייל שנופל בשבי, ויש שם חיילים בשבי, שבעצם מבין שהמדינה מפקירה אותו, זה לא עובד ככה, זו לא המדינה שלנו", סיכם. 

25/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נועם תיבון
נועם תיבון  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90
Paris