אראל סג"ל

"חמאס דרש בהתחלה חטוף אחד ל־150 אסירים"

ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על המגעים לשחרור החטופים: "עד שההצלחה של הלחץ הצבאי לא תבוא לידי ביטוי בעסקה, חמאס לא ממצמץ"


על פי הפרסומים, נראה כי המתווה שסוכם בפריז לטובת עסקת שחרור החטופים כולל, בין היתר, את שחרורם של כמה מאות אסירים פלסטינים בתמורה לשחרורם של 40-35 חטופים ישראלים. ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם אראל סג"ל ובר שם־אור ב־103fm ועדכן בכל הפרטים.

"אני עובר עכשיו על ריאיון של רזי חאמד מהלילה, והוא אומר 'אני רואה את האופטימיות של התקשורת הישראלית ואני לא מבין על מה הם מדברים. לא ירדנו מהתנאים שלנו'. אנחנו במשא ומתן מאוד קשוח בסיפור של החטופים. עד שנקטוף את פירות הלחץ הצבאי, שהוא מדהים, עד שזה לא יבוא לידי ביטוי בעסקה, עד אז חמאס לא ממצמץ", טען יחזקאלי. 

לדבריו, "יש אינדיקציות שזה כתוצאה ממפגש פריז, שאכן חמאס ירד מהתנאי של הפסקת הלחימה אבל כן הלך לשלב ראשון שאומר - הפסקת אש לכל יום שיהיה חטוף. המפתח לא ברור, אבל כנראה שזה 40 חטופים תמורת כמה מאות".

"הם דרשו בהתחלה חטוף אחד ל־150 (אסירים), פה אנחנו רואים התגמשות של חמאס. אם אני רואה את כל ההצעות של חמאס על פני הסקאלה, אני יכול לומר לכם שבתהליך איטי אך עקבי חמאס יורד אט אט מהעץ כתוצאה מהלחץ הצבאי, ניתוק הקשר עם סינוואר, העברת המשקל לחמאס חו"ל שמנהלים את זה חצי בעיוורון וחצי באינדיקציות בדיעבד, שהם אומרים בתקשורת משהו ועכשיו ידה של ישראל על העליונה", הוסיף. 

עוד סיפר: "הם (חמאס חו"ל) אומרים 'תנו לנו להעביר לשטח את המסר', אבל בשונה מהעסקאות, השטח אמור כבר לציית כי הוא לא מתקשר. יחיא סינוואר לא במצב של לשבת ולנהל את זה, הוא במנוסה, הוא מנותק קשר. כן יש העברת סמכויות לחו"ל, כי הם גם מחפים על הנראות הזאת שסינוואר לא נמצא ולא נותן אינדיקציות, אבל כרגע לעסקה הזאת אנחנו מדברים על זה שיש אינדיקציות מהפנים על כך שאם החוץ אומר כן, זה יקרה. לא יילכו למתווה שהפנים לא יגיב ולא ייצאו חטופים וכו'".

איך הוא יכול להגיב אם הוא מנותק קשר?
"יש אנשים שמוציאים תקשורת ממנו, ארבעה ימים אחרי, חמישה ימים אחרי, שומעים ומאשרים וזה מגיע אליהם. הוא מנותק קשר, כנראה לא באופן סופי, אבל כנראה גם באופן שאתה לא יכול לתת שאלות ותשובות באותו זמן. יש איזושהי אינדיקציה לחמאס חו"ל שאומרים, 'אם תסגרו איתנו, זה יכול להתבצע בשטח'".

לטענתו, "איך הם (חמאס) ירדו מהעץ? הם אמרו 'נעשה שלושה שלבים לעסקה - יש לנו 40 שהם בהגדרה של חוץ חיילים, אינם חיילים - שאלה נשים, זקנים ונערים או גברים, ואז נגיע לשלב השלישי'. עכשיו, הם הזיזו את התנאי של הפסקת הלחימה הסופית לשלב שלוש. הדברים נראים לכם טכניים, אבל זה מעיד על זה שהזמן עובד לטובת ישראל. עכשיו רק אנחנו קוטפים את פירות מכונת המלחמה הישראלית המטורפת שעובדת, שלדעתי יכולה לעבוד בעצימות יותר גבוהה, אבל היא עובדת יפה. עכשיו ידך על העליונה".

אם נעשה עכשיו עסקה של פעימות, אז בפעימה הבאה הוא יעלה את המחיר פי כמה.
"אל תשכחו שכשעשינו את העסקה הראשונה, אני אמרתי 'עסקה רעה אך הכרחית'. היינו צריכים לעשות את זה, היה יחס של 1 ל־1 וכולם אמרו 'העסקה הבאה תהיה 200 ל־1'. אכן חמאס הציג את זה, דרש את זה, ירד. אז גם העסקה הבאה, אני לא יודע באיזה מצב תמצא את חמאס, אבל אני יכול לומר לך שעל פי מה שקורה בשטח, חמאס מתחיל לאבד נכסים. הם מתחילים לרדת על הברכיים. חברים, אנחנו פה לפני ניצחון, והעניין של החטופים זו אכן סוגיה חשובה, אבל אל תשכחו, יש לנו סוגיה לצרוב את הניצחון ברצועת עזה. המצרים כבר מתכונננים לזה שהגבול ייפרץ".

"אם דחלאן יבוא, יש בזה גם טוב וגם רע"

בהמשך הביע את דעתו לגבי האפשרות שדחלאן ישלוט בעזה ביום שאחרי. "אנחנו יודעים שדחלאן, הבייבי שלו זו רצועת עזה. הוא נהיה היועץ הביטחוני של האמירויות. נפש של קילר, זה דחלאן. והוא עכשיו בהתעשרות עצומה, אדם שיושב על 7-6 מיליארדים בזמן הזה שהוא ישב שם בבית המלוכה, אחד היחידים שיש לו גישה לארמון של אמיר החליפויות, מוכן לקחת את רצועת עזה. למה שלא יגידו לו כן? הוא בא עם הגב הזה", אמר. 

"אם דחלאן יבוא, יש בזה גם טוב וגם רע. הדבר הטוב זה שיש לך מישהו שהוא מוכן להיות בעל בית והוא פלסטיני, ויש לו איזה דיבור שהוא אמירתי - זאת אומרת שהוא יכול להיות אחד שמבין עניין. הדבר הלא טוב זה שהוא פלסטיני, ואני לא בדקתי אם דחלאן באמת ניתק את האונה הג'יהאדיסטית מהחלומות שלו, וזו השאלה שלי. כמו כל ניסיון מערבי, אתה נכווה ומבין רק אחרי שאתה מנסה. בטח אחרי חמאס, זו התקדמות. וזה אחד שגם אין לו בעיה לפתוח באש על העם שלו", סיכם. 

25/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris