ינון מגל ובן כספית

"מצפה שכל החלטה שאני מקבל בשטח תהיה מגובה"

שילה מרום, לוחם מילואים בשריון באוגדה 99 הנמנה עם יוזמי מכתב התמיכה בתא"ל ברק חירם, בתגובה לקריאה להשעותו בשל ירי הפגז על בית בבארי


הולכים וגוברים הקולות הקוראים להשעות את תא"ל ברק חירם, מפקד עוצבת הבזק, לאחר תקרית הירי בקיבוץ בארי בבוקר השבת השחורה של 7 באוקטובר. על פי המתואר, חירם הורה לירות פגז על בית בבארי, מהלך שהוביל להרג 13 בני ערובה ישראלים. שילה מרום, לוחם מילואים בשריון באוגדה 99 תחת חירם, הנמנה עם יוזמי מכתב התמיכה בו, הגיב לדברים.

"אנחנו היינו במילואים משבעה באוקטובר, היינו חודשיים בתוך ח'אן יונס, ואנחנו בתור לוחמים, הדבר הכי חשוב ללוחם בשטח זה גיבוי", הכריז מרום. "בתור שיריונר בכלל, אתה יורה המון, צריך לתת מעטפת לחי"ר, לעבוד קשה, ולא תמיד אתה רואה הכול בצורה הכי מדויקת, יש בלגן ויש כאוס, במיוחד בשבעה באוקטובר. אנחנו בתור לוחמים ששומעים דברים כאלה, שקצינים שלחמו וחירפו את הנפש בשעת הכאוס, והרמטכ"ל ממנה אלופים, תתי אלופים, שום ועדת חקירה. לנו זה לא מריח טוב".

מרום המשיך ותקף: "היה תחקיר מסודר על האירוע הזה? אני ראיתי גם ממצאים אחרים שבני הערובה האלה נהרגו. לפני שבאים ומאשימים את מי שלחם תוך כדי האירוע, איך לא הייתה ועדת חקירה על איך האירוע הזה בכלל התחיל? יש לך את ראש אמ"ן, שעדיין מתפקד על כראש אמ"ן, שלא התריע על האירוע הזה, איך זה הגיוני? בתור לוחמים בשטח שבאים לנקות את כל הלכלוך שמי שהיה לפניהם השאיר, איך זה הגיוני שלא עשו תחקיר מסודר? לא היה אחד כזה".

אמירותיו הובילו לדין ודברים באולפן, וכספית טען: "הרמטכ"ל רצה לעשות תחקירים מבצעיים, הקבינט עצר אותו, וזה יבוצע. אני חשפתי ביום שישי שמפקד 8200 הקים ועדה וקיבל את המסקנות. פה יש אירוע אחר, אין ויכוח על זה שהוא ידע שיש בני ערובה בבית, הוא נתן הוראה לירות שני פגזים, נהרגו מהירי 12 בני ערובה. הצבא לא החליט להדיח אותו, יש אולי שיקול להעביר אותו ממפקד אוגדת עזה לתפקיד מטה, בכפוף לממצאי החקירה שתהיה".

מרום ביקש להגיב לדברי המגיש והדגיש כי "בתור לוחם אני מצפה שכל החלטה שאני מקבל בשטח תהיה מגובה. אני מצפה, ואני לא מדבר רק בשם עצמי, שכשלוחמים יוצאים לשטח אתה בתוך שדה קרב, יש שם בלגן, אז יש החלטות שמחליטים. לוחם בשטח צריך לקבל גיבוי. ברגע שתת אלוף, שהוא מפקד האוגדה שלנו, על החלטה שהוא החליט, אף אחד לא תחקר את האירוע הזה, אני מביע את מורת הרוח של הלוחמים בשטח. ששומעים שיש מפקד אוגדה שלא מגבים אותו על החלטה".

"קופצים על אירוע של מפקד שחתר למגע, שירד לשטח והקים חפ"ק מאפס והתחיל להילחם, עצר את החמאס בבארי, ובפועל התוצאות היו מאוד טובות ביחס להמשך המלחמה. אם יהיה תחקיר ולא יעבירו אותו מתפקידו, מצוין", הבהיר וסיכם: "לוחמים בשטח צריכים לקבל גיבוי. לא. אבל אם הייתי צריך לעצור מחבלים ומקבל הוראה כזו, יכול להיות שזה מה שהייתי עושה. צריך להסתכל על הדברים במאקרו, אתה לא יודע מה עבר לו בראש, אף אחד לא שאל אותו".

עריכה: שני רומנו

26/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


תא"ל ברק חירם
תא"ל ברק חירם  |  צילום: דובר צה"ל
Paris