איפה הכסף
עם ענת דוידוב

למרות הערכות בנק ישראל החליט שלא להוריד את הריבית

ד"ר סיגל ריבון, מנהלת האגף המוניטרי בבנק ישראל, על החלטת בנק ישראל שלא להוריד את הריביות: "זו לא הייתה החלטה הברורה מאליה"


בנק ישראל החליט היום (ב') על גובה הריבית במשק ובחר להשאיר אותה על כנה, 4.5 אחוזים. בשל כך ביקשה ענת דוידוב עם ד"ר סיגל ריבון, מנהלת האגף המוניטרי בבנק ישראל.

"אני חושבת שזו הייתה החלטה שלא הייתה ברורה מאליה. בסופו של דבר השיקולים של השמירה על היציבות הפיננסית, כמו שהבנק מאז המלחמה חוזר ואומר, גברו להחלטה הזאת. מדובר על ההחלטה הנוכחית", אמרה.

לדבריה, "האינפלציה השנתית הגיעה ל־2.6 אחוזים, שזה כמובן מאוד משמח אותנו. אנחנו ב־2.6 אחוזים, קרוב לקצה העליון, ויש סיכונים מצד העלויות שאנחנו שומעים של שרשראות האספקה, בכלל בהסתכלות שאנחנו רואים שהביקושים מתאוששים יותר מהר מהיכולת של ההיצע להדביק אותם".

"יש סיכונים שיכולים לבוא משוק הדיור, יש מדיניות תקציבית של הממשלה שהיא מרחיבה, ולכן מדובר על ההחלטה הנוכחית שהייתה שלא למהר ולהוריד מייד אחרי שירדה הריבית בפעם הקודמת, אבל בהחלט בהסתכלות קדימה. עדיין התוואי הוא של הורדת ריבית מדודה וזהירה, גם בגלל שהאינפלציה בכיוון הנכון. השיקולים בכיוון הנכון, אבל בסוף זה עניין של תזמון ומידה", הדגישה.

"צריך להיות זהירים בשביל לשמור על היציבות"

לטענתה, "היציבות היא מאוד חשובה, ואם לא תהיה יציבות, למשל אם יהיה פיחות מאוד משמעותי בשער חליפין או עלייה מאוד משמעותית בתשואות, זה יקשה אולי עוד יותר על העסקים. ולכן השמירה על היציבות הפיננסית היא לא שמירה כשלעצמה, אלא בדיוק בשביל לאפשר את ההתאוששות של המשק ואפשרות לחזור לפעילות רגילה. מעבר לזה, אנחנו יודעים שבנק ישראל נקט ביחד עם הבנקים, היה מתווה להקלה גם לעסקים הקטנים, גם למשקי הבית עם המשכנתאות, אני מבינה שהבנק פועל להאריך את המתווה הזה".

"היו צעדים של הממשלה כמובן, של מתן הלוואות בערבויות. היו ערבויות זולות יותר, מקורות זולים יותר שבנק ישראל נתן לבנקים, גם בשביל שיעבירו ללקוחות. אז יש פה פעולה בשני מישורים - מצד אחד ברמת המאקרו, הריבית של בנק ישראל, צריך להיות זהירים בשביל לשמור על היציבות, ומצד שני, בהחלט פועלים גם הבנק וגם הממשלה בשביל להקל ככל שניתן על פעילות העסקים ומשקי הבית", אמרה. 

איך אתם רואים את המצב בשוק הדיור?
"הייתה עליית מחירים של 0.7 בנתון האחרון שהלשכה המרכזית מדדה. עדיין כשמסתכלים שנה אחורה, יש ירידה במחירים, אנחנו רואים משני הצדדים. מצד אחד באמת האטה משמעותית בפעילות, בעסקאות, גם בלקיחת משכנתאות, יש את העלייה הקטנה הזאת בחודש האחרון, שצריך לחכות ולראות אם זה משהו חד פעמי או שאולי זה מסמן איזה שינוי מגמה. מצד שני, אנחנו יודעים שיש פגיעה מאוד משמעותית בפעילות בענף הבנייה בגלל מחסור בפועלים. לכן בהסתכלות בטווח יותר ארוך, ברור שיש פה איזשהו חשש שיהיה צריך להתייחס אליו, מכיוון שאנשים עדיין צריכים לקנות דירות, לגור. מצד שני, צריך לשמור ולעשות את המאמצים המשמעותיים בשביל לשמור גם על ההיצע".

"ראשי המגזר העסקי קראו היום לנגיד להפחית את הריבית"

במהלך השיחה התייחסה לידיעה על החלטת הריבית גם עורכת התוכנית יעל איילון שאמרה כי "חייבים לומר שההחלטה הזאת די מפתיעה את החזאים בשוק ההון המקומי. היה קול דומיננטי שהעריך שהריבית כן תופחת, וגם ראשי המגזר העסקי קראו היום לנגיד להפחית את הריבית כדי להקל על הפעילות של החברות במשק, אבל בנק ישראל קיבל החלטה להותיר את הריבית על כנה ממספר סיבות, הסיבה העיקרית היא המלחמה". 

26/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנק ישראל - צילום ארכיון
בנק ישראל - צילום ארכיון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris