איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"ההתנהלות מופתית, יש רשויות שצריך לטפל בהן"

השר משה ארבל על התקריות האלימות במהלך הבחירות לרשויות המקומיות: "מכאן ועד לייצר מגמה - המרחק רב" • וקרא להצביע: "תשפיעו על העתיד של כולנו"


במהלך השעה האחרונה דווח כי אחוזי ההצבעה נמוכים במיוחד ועומדים על פחות מ־30 אחוזים בלבד. בשל הידיעה שר הפנים משה ארבל שוחח עם ענת דוידוב בפתח התוכנית וסיפר על התנהלות מערכת הבחירות ברשויות השונות, לרבות התקריות אלימות במהלך יום הבוחר.

בתחילה הצליח השר ארבל להכניס משב רוח אופטימי כשטען כי לשמחתו הרבה אנחנו במציאות טובה מאוד, וההתנהלות היא מופתית. "גם ברשויות שהיו בהן אתגרים בעבר של אירועי אלימות, אנחנו רואים את זה בעצימות נמוכה", הסביר השר. בהמשך סיפר כי ביקר ביקור פתע באשכול הקלפיות בכפר קאסם והתרשם: "אני רוצה לציין באמת את המנהיגות המקומית לשבח – על היכולת לנהל ויכוח, לנהל מחלוקת ולנהל בחירות. מפלגות מטבען אמורות לפלג ולהביע דעתו שונות, והכול בכבוד הדדי. אני מאוד מאוד שמח על זה. כמובן שישנם מקרי קיצון, אבל הם לא המקרים המאפיינים".

"מדובר על כותרת מטעה ומכלילה"

כשנשאל מה דעתו על הכותרות שאומרות כי משפחות פשע חדרו למערכת הבחירות ביישובים ערבים כאלה ואחרים, אמר השר: "מדובר על כותרת מטעה ומכלילה ומכפישה ציבורים. אני, באופן אישי, עומד בקשר ישיר ורציף עם שירות הביטחון הכללי ועם משטרת ישראל. בדקות הקרובות אנחנו אמורים לקבל כאן, במרכז השליטה של משרד הפנים בגני התערוכה, את המפכ"ל. ישנם אתגרים, ישנן רשויות שצריך לטפל בהן, אבל הן בודדות ומטופלות על ידי שירות הביטחון הכללי. מכאן ועד לייצר מגמה או חלילה וחס צביעת אוכלוסיות המרחק הוא מרחק רב".

עוד הוסיף: "אנחנו צריכים להיות גאים במדינתנו הדמוקרטית על ההליכים הדמוקרטית שבה. אנחנו צריכים לשמוח על הזכות שיש לנו אפשרות לבחור את הנציגים שלנו. בהזדמנות הזו אני קורא לאזרחי ישראל לממש את הזכות הזו ולצאת להצביע. הבחירות לרשויות המקומיות לטעמי משפיעות על חיינו לא פחות, ואפילו יותר, מהבחירות לכנסת".

"לא היה נכון לבטל את הבחירות ברשויות המקומיות הערביות?", שאלה דוידוב. השר ארבל האזין לה ברוב קשב ואמר: "כפי שאמרתי, אני בשיח ישיר עם שב"כ ועם משטרת ישראל. טוב שהבחירות מתקיימות. יש עמדות לכאן ולכאן ביחס לרשויות מאוד ספציפיות, אבל אחרי דיונים פנימיים שעשינו, חלקם מסווגים, גם בהמלצת היועמ"ש של המשרד, היה נכון לקיים את הבחירות. אני שמח שהן מתקיימות, וכמובן שאנחנו נמשיך ונעקוב ונפתח מנגנוני בקרה".

בהמשך פנה השר ארבל לתושבי ישראל ואמר: "יש משמעות גדולה מאוד להצבעה שלכם, ויש יכולת לשנות. אחוזי הצבעה גדולים מעידים על אמון רב. אי אפשר לשכוח שאנחנו בעיצומה של מלחמה. אני מודע גם לזה ואני לא מתעלם. עשינו הרבה מאוד כדי לעודד הצבעה, ואנחנו עושים מאמץ".

"אתה חושב שיש קשר למלחמה?"

כשנשאל השר אם יש אחוזי הצבעה מועטים בבחירות בשל המלחמה המתחוללת, אמר שהתרחיש לא מופרך, והסביר: "לקחנו אותו מראש כאופציה. למרות זאת אני עדיין קורא לאזרחי ישראל לגלות אזרחות טובה ולקחת חלק בחג הדמוקרטי הזה. אני באמת מוצא זכות וחובה מהבמה החשובה שלך לקרוא לאזרחי ישראל – הקלפיות יהיו פתוחות עד 22:00 וביישובים הקטנים עד 20:00. תנצלו את השעות שנשארו, צאו להצביע".

לסיום נשאל למה התוצאות הסופיות יהיו רק ביום שישי, ואמר שהסיבה לכך היא שנפתחה האפשרות להצביע בצה"ל כבר לפני שבוע, וכדי שיוכלו להתקבל תוצאות אמת חשוב לשמור על דיוק מרבי. "אנחנו מעדיפים לספור, לדייק, להצליב. זה מתפרש על יותר ימים, ועד שלא נוודא שאין הצבעות כפולות שיפגעו בתוצאות הבחירות, אנחנו מעדיפים להמתין ולתת תוצאות אמת", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי

27/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה ארבל
משה ארבל  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris