ינון מגל ובן כספית

"נחזיר את ערד להיות פנינת הנגב"

יאיר מעיין, ראש העיר הנבחר, שיתף בתוכניותיו לפיתוח המקום: "ערד בקריסה כלכלית, אלפי תושבים עזבו - נקים פה עיר שבה כולם ישתפו פעולה"


מהפכה בערד: יאיר מעיין ניצח את יריבו הפוליטי והדיח את ניסן חן חמו מתפקיד ראש העיר שבו הוא מכהן משנת 2015. ינון מגל ויוסי יהושוע שוחחו עם ראש העיר הנבחר, ומעיין שיתף בהתרגשות הגדולה לצד האתגרים העומדים בפניו.

"אני עברתי לערד בקיץ, ועברתי לערד כדי להתמודד לראשות העיר ולהיבחר, כדי להחזיר את ערד למקום טוב יותר", הכריז מעיין. "כשהייתי מנכ"ל רשות הבדואים ליוויתי את כל הערים בנגב, היה לנו ממשקי עבודה איתם, כולל ערד. בשבע השנים האחרונות הסתובבתי פה בכל הנגב, ומדי פעם קפצתי לערד וראיתי שבערד הכול עומד, וכל שאר הנגב מתפתח קדימה. אני גדלתי בירושלים, הייתי מנכ"ל עיריית ירושלים, שבע וחצי שנים אחרונות הייתי מנכ"ל רשות הבדואים".

עוד ציין כי "במלחמה הייתי סגן אלוף של אוגדת האש 252, ובהמשך מוניתי למג"ד גדוד העוטף להגנת יישובי העוטף. עד לפני פחות מחודש הייתי במילואים, וחזרתי מייד אחרי פה לערד. הרבה תושבים ראו שאכן מדובר בכוונות טובות של ציונות, התיישבות. מדינת ישראל חשובה לי ולכן באתי לפה, כדי שהעיר ערד תהיה גדולה וחזקה, ונקדם אותה קדימה. בשבע שנים האחרונות גרתי במושב בנגב המערבי, כשהתחלתי להיות מנכ"ל רשות הבדואים עברתי לגור בדרום".

אשר לשאיפותיו בנוגע להתפתחות העיר אמר: "האתגר המרכזי זה אתגר הפיתוח, המצב הכלכלי, העיר בקריסה כלכלית. המצב הכלכלי של העיר, הפיתוח הכלכלי, הצמיחה הכלכלית, העסקים, אלפי תושבים עזבו את העיר. העיר נחלשה מאוד מבחינה כלכלית, כוח הקנייה פה ירד. מכיוון שהקפיאו את הבנייה בעשר השנים האחרונות, אז זה בדיוק מה שאני מתכוון לשנות - לשווק פה מייד 5 אלף יחידות דיור, לפתח ולשווק את אזורי התעסוקה, שטחי מסחר, להביא לפה עסקים".

"היתר בנייה שלקח פה שנים, נעשה אותו בכמה חודשים כמו שעשיתי במקומות אחרים, לקצר את התהליכים. הניסיון העיקרי שלי וההצלחות העיקריות שלי בתחום של פיתוח, תשתיות ומגורים. אני מומחה בלקצר את לוחות הזמנים, ופה הכול קורה לאט. אנחנו נביא לפה את הידע והיכולת לעשות דברים מהר ונניע את העיר", טען והוסיף: "ערד הייתה פנינת הנגב, הייתה העיר הכי חזקה בארץ. יש פה החלפת אוכלוסייה, עזיבה של הזוגות הצעירים, ולכן התחייבתי שנשאיר את הצעירים ונחזיר את ערד להיות פנינת הנגב".

"שמח שהייתי במילואים - יותר חשובה המלחמה מאשר מי יהיה ראש העיר"

נוסף על כך, התייחס מעיין למאבק בין החילונים לחרדים בעיר. "המאבק הזה עשה נזק אדיר לעיר, יצר תדמית של עיר בעייתית עם מאבקים. לכן קודם כול אנחנו מפסיקים, אין מאבק יותר. אני לא מייצג לא מאבקים ולא מלחמות, הכול בשלום, בסובלנות ובהסכמות. אני לא מייצג את החרדים, אלפי תושבי ערד שבחרו בי, בנוסף לחרדים, אמרו 'זה מה שאנחנו רוצים פה'. נקים פה עיר שכולם משתפים פעולה, החרדים יקבלו מה שמגיע להם. נשווק פה 10 אלף יחידות דיור, ויבואו לפה 9 אלף משפחות של חילוניים ואלף משפחות של חרדים".

"העיר נתיבות יותר חרדית מערד. ראש העיר שיווק שם מעל 20 אלף יחידות דיור, ואת רובן הגדול קנו ציבור ממלכתי ולא החרדים. כשנשווק פה 10 אלף יחידות דיור, החרדים יקנו 100 בשנה וכל השאר יקנה הציבור הממלכתי. ככה נחזיר את האיזון לעיר", הסביר.

לסיום שיתף בהתגייסותו למילואים עם פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר בצל קמפיין בחירות. "ארבעה חודשים במילואים. לא ניהלתי קמפיין, ביום שנפתחה המלחמה עצרנו הכול, הורדנו את השלטים, את הקמפיין, עצרנו את כל הפרסומים. שלושה חודשים ראשונים הייתי בלחימה בפיקוד דרום. שיחררו אותי וגייסו אותי מחדש. תוך שלושה שבועות הקמנו גדוד חדש, וחייבו אותי להשתחרר ב-1 בפברואר בגלל הבחירות. גדוד לתפארת מדינת ישראל".

"אני שמח שהייתי במילואים, לא מצטער לרגע, יותר חשובה המלחמה וההגנה על עוטף עזה מאשר מי יהיה ראש העיר של ערד", הודה.

עריכה: שני רומנו

28/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


העיר ערד - ארכיון
העיר ערד - ארכיון  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris