ניסים משעל וטל שלו

"אנחנו לא מחפשים התנגשות"

השר לשעבר מתן כהנא בתגובה לדברי גלנט על חוק הגיוס: "לחרדים יש הזדמנות לתקן בעיה של שנים" • טען: "מחר לא נכון ללכת לבחירות, בשנת 2024 כן"


אתמול (ד') הצטרף השר בני גנץ לדבריו של שר הביטחון יואב גלנט, שהצהיר כי לא יגיש את חוק הגיוס בלא הסכמתם של כל חברי הקואליציה. חבר הכנסת אל"מ (מיל') מתן כהנא, לשעבר השר לשירותי דת לשעבר, הגיב לדברים.

"הכדור מתגלגל לפתחו של גנץ, הוא יעמוד על זה שבחורי ישיבה בצורה כלשהי ישתתפו בנטל?", שאל משעל בפתח השיחה, וח"כ כהנא השיב נחרצות: "התשובה היא כן, ואני רוצה להגיד שמבחינתנו מאז 7 באוקטובר סוגיית הגיוס או שירות לכול היא לא שאלה חברתית ושאלה של שוויון, זו שאלה ביטחונית קיומית. אנחנו חייבים צבא יותר גדול, יותר לוחמים, אין מנוס מלצרף ציבורים שעד היום לא היו חלק מהמשרתים את מדינת ישראל לתוך שירות כזה או אחר. לכן אנחנו הגשנו הצעת חוק, הצעת החוק שלנו מאוזנת, נכונה וטובה".

עוד טען חבר הכנסת כי "אני חושב שלחרדים יש פה הזדמנות היסטורית לתקן בעיה של שנים שמלווה אותנו מאז הקמת המדינה. גם החרדים, וראינו את זה היטב במלחמה, כמה הם רוצים להיות חלק, לעזור. ראינו את זה מעט מאוד בגיוס אבל בהרבה מאוד התגייסות אזרחית. חוק שירות ישראלי כולל בתוכו מספר מסלולים, גם מסלולים של שירות לאומי. בסוף אנחנו צריכים פה לעשות צעד אמיץ קדימה. אנחנו, המחנה הממלכתי, הוכחנו שאנחנו פועלים לא משיקולים פוליטיים, למען אזרחי ישראל. הצורך הביטחוני ממש קיומי, אין מנוס. צריכים לנצל את ההזדמנות הזו שיש גם שעת רצון בציבור החרדי עם רצון להתקרבות, ובאמת פה לטפל בסוגיה ששנים מלווה אותנו וקורעת אותנו".

"אנחנו לא מחפשים התנגשות, ממש לא. אנחנו מחפשים לטפל בביטחון מדינת ישראל. אנחנו לא מחפשים מריבות, אנחנו מחפשים לעשות את מה שנכון למדינת ישראל - שהחרדים יישאו בנטל של שירות מדינת ישראל, גם הערבים", הדגיש והתייחס לסוגיית קיום בחירות בצל מלחמה נוכח התבטאותו של יו"ר מפלגתו בנושא: "אני גם חושב שמחר בבוקר לא נכון ללכת לבחירות, מחר בבוקר לא, בשנת 2024 כן".

כהנא המשיך והבהיר: "מה שהיה הוא לא מה שיהיה, אנחנו לא יכולים יותר להמשיך בצורה הזו שהייתה קודם. צריכים שכל נער ונערה ישרתו, להגדיל את הצבא, להגדיל את המכסות מיידית של החרדים שיתגייסו לכוח הלוחם של צה"ל וישרתו במסגרות שמתאימות להם. אנחנו צריכים לעשות את מה שנכון למדינת ישראל - בחירות בשנה הקרובה, אבל לא צריכים להפיל את הממשלה בדרך הזו. אני חושב שחוק השירות הישראלי שהמפלגה שלנו מגישה, וגם גלנט חשב שהוא נכון, זה החוק המתאים כרגע למדינת ישראל".

"אני חושב שהחרדים, אם יפעלו באחריות, צריכים לאמץ אותו בשתי ידיים. זה חוק שמאפשר להם להמשיך לשמור על אורחות חייהם. צריך לעשות יד אחת כצדי לקבל את החוק הזה. אני לא אחראי להחלטות שלהם, אני יודע מה אני חושב שנכון להם לעשות ומה שמדינת ישראל צריכה", הוסיף.

לסיום, כאשר נשאל אם הדגש הוא על שירות אזרחי, חידד ח"כ כהנא: "שכל נער ונערה במדינת ישראל ישרתו שירות כזה או אחר את המדינה. צריכים לעלות את המכסות מיידית של חרדים שמתגייסים לצה"ל, כי צה"ל חייב עוד לוחמים. לשם אנחנו חייבים לחתור, וצריכים לעשות את זה במסלולים שמתאימים גם לחרדים וחרדיות".

עריכה: שני רומנו

29/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris