ניסים משעל וטל שלו

"ראשי הסיעות החרדיות היו בהלם, לא פחות"

השר גלנט: לא אגיש את חוק הגיוס ללא הסכמת כל הקואליציה • ישי כהן ('כיכר השבת'): "אני לא רואה מתווה שיעבור את ההנהגה הרוחנית"


אתמול (ד') הבהיר שר הביטחון יואב גלנט במסיבת עיתונאים שערך כי לא יגיש את חוק הגיוס ללא הסכמתם של כל חברי הקואליציה. כיצד ישפיע המהלך על חברי המפלגות החרדיות ועל עתיד הממשלה? ישי כהן ('כיכר השבת') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"אני אתחיל מהסוף, לפני שבועיים וחצי בערך השר גולדקנופף עורר סערה כשהוא אמר אצלי 'למי רע פה', והוא התכוון בכלל לשרי הממשלה. למי רע בממשלה, לבכירי הקואליציה, שיפרק את הממשלה הזו", הבהיר כהן והוסיף: "כנראה שהוא גם הבוקר הזה צודק, למי רע פה מבין ראשי הקואליציה? לאף אחד, כולם יעדיפו להשאיר את הקואליציה הזו. אבל הגיע שר הביטחון יואב גלנט וטרף את הקלפים".

כהן המשיך והדגיש כי "ראשי הסיעות החרדיות מכירים את הטקסטים האלו של גלנט, המסר ברובו עבר כבר לראשי הסיעות בשיחות של ארבע עיניים של גלנט עם ראשי הסיעות. אבל כשהוא הגיע למסיבת העיתונאים, נותן את ההכרזה שלו בנושא לציבור הישראלי כולו - למרות שהם הכירו, ראשי הסיעות החרדיות היו אתמול בהלם, לא פחות. בשיחות שקיימתי הם סבורים שזה אירוע שככל הנראה יכול להוביל אותנו בתוך שבועות או חודשים למערכת בחירות והפלת הממשלה. הם אפילו חושדים שמדובר במהלך מתוכנן מתואם להפלת הממשלה".

"על אחת הפגישות של גלנט עם אחד מראשי המפלגות החרדיות ידעתי מלפני יומיים וחצי", חשף. "כששאלתי אותו מה קרה שם בפגישה, אמר לי 'משהו שקשור לחוק הגיוס, מעדיף לא לדבר על זה, לא כי אני לא רוצה שזה יתפרסם אלא כי זה יכול לפגוע בכל האירוע הזה'. העובדה שהם הופתעו כל כך, העובדה שגלנט כינס מסיבת עיתונאים וסיפר את כל מה שקורה, הם טוענים, ואני מצטט, מי שרוצה פתרון או להביא סוג של מתווה מוסכם - צריך לעשות את זה בשקט ולא ברעש ציבורי.".

לדבריו, "מדובר בסוגיה שאין שליטה לפוליטיקאים החרדים, זו סוגיה שבסוף תגיע להכרעת ההנהגה הרוחנית. חלק מהסיעות החרדיות היום בשיחות סגורות מביעים ויביעו חרטה על כך שהם לא הסכימו להגיע לפשרה עם ליברמן עם אותו חוק גיוס שהוא רצה, ואותו דבר עם בני גנץ. הם לא האמינו בשום סרט שהם יגיעו לנקודה שבה הם נמצאים היום. לכן אם תדבר איתם ייתכן שחלקם ירצו להגיע לפשרה, השאלה מה יקרה בהנהגה הרוחנית".

לאור אמירותיו הזכירו צמד המגישים את מתווה מרגי ותהו אם ישנו סיכוי שגנץ ואיזנקוט ילכו על מתווה שכזה, וכהן השיב: "כשאתה צולל לפרטים של איזנקוט וגנץ, הם כן מגיעים למתווה שכל צעיר חרדי באיזשהו שלב יצטרך ללכת או לצבא או לשירות לאומי אזרחי. אני לא רואה מתווה כזה שיעבור את ההנהגה הרוחנית, כי גם אם היא תסכים שחרדים שלא לומדים יתגייסו, היא לא תוכל להסכים בשום שלב שמי שלומד תורה, יוציאו אותו מבית המדרש לצורך שירות אזרחי. לכן אני רואה את זה כן מגיע לאיזשהו פיצוץ".

"ההערכה בסיעות החרדיות, שהאירוע בסוף יסתיים בבחירות, קואליציה ייתכן ללא החרדים, וגם אם יעבירו חוק זה בסוף יגיע לבג"ץ - שכנראה זה האירוע שהוביל לעצירת התקציבים לישיבות והכוללים לסוג של פשרה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

29/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב גלנט
יואב גלנט  |  צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון
Paris