רון קופמן ואריה אלדד

"צריך לפזר נשקים ארוכים - הבעיה בתוכנו"

אביעד גזבר, מי שנטרל את המחבל בפיגוע הירי בתחנת הדלק סמוך לעלי, שחזר את שאירע: "סימנתי לו עם היד 'שלום' - תוך שלוש שניות הוא היה על הרצפה"


אתמול (ה') אירע פיגוע ירי קשה בתחנת הדלק סמוך לעלי: שני ישראלים נרצחו, ומחבל אחד נוטרל במקום. רון קופמן ופרופ' אריה אלדד שוחחו ב־103fm עם אביעד גזבר, לוחם מילואים ואחד מבעלי 'חומוס אליהו' שבתחנת הדלק, ששחזר את הרגעים שבהם הבין שנקלע לפיגוע עד שנטרל את המחבל.

"ברור שדפוס הפעולה היה שונה אם הייתי עם האקדח, ברגע שהיה לי את ה־M16 זה הביא לי יתרון מבחינת תפעול האירוע", הודה גזבר וסיפר: "כל האירוע כולו היה לא יותר מחמישים שניות, ואני מגזים. שמעתי ירי על אוטומט, היה לי ברור שזה פיגוע. צעקתי לכל העובדים לעוף אחורה. יצאתי החוצה כדי להבין את המצב, כמובן תוך כדי דרכתי את הנשק וראיתי שני אנשים מתעמתים, או יותר נכון המחבל יורה מטווח אפס במישהו אחר, כשבעצם היה את הירי לא הבנתי מי, מה ולמה".

גזבר המשיך ותיאר את שאירע: "נתתי ירייה אחת שמאלה מהם, כדי שהמחבל יצור קשר עין איתי. סימנתי לו עם היד 'שלום שלום, תסתכל עליי', וברגע שהוא ננעל עליי תפעלתי את האירוע. תוך שלוש שניות הוא כבר היה על הרצפה. הספיקו שלושה ארבעה כדורים בשביל להוריד אותו. משם המשכתי לסרוק אם יש עוד מחבל. ראיתי עוד ישראלי שמגיע עם אקדח, אמרתי לו 'תחפה עליי'".

"התחלתי להסתובב כדי לראות שאין עוד מחבל, ראיתי את העובד בתחנת הדלק, דקל, שהוא בסדר, המשכתי הלאה. הגיע איזשהו כוח כעבור חמש שניות, חילקתי אותו ישר לשתי חוליות, עברה עוד דקה, הגיע הכוח הצבאי ואמרתי להם 'מכאן זה שלכם'", שחזר. 

כזכור, לפני שמונה חודשים אירע פיגוע ירי באותה זירה, שבו נרצחו ארבעה ישראלים. גזבר שיתף: "בפיגוע הקודם לצערי הרב הייתי במילואים, ראיתי את הפיגוע בלייב מהמצלמות, תחושת חוסר אונים שאין כדוגמתה. כולנו, וגם אני, צריכים להתעורר, להבין באיזו מציאות אנחנו חיים, ואז אתה בעצם דרוך. אל לנו לחזור לקונספציה, למה שהיה פעם. ברגע שאתה דרוך ומבין את המצב כל החשיבה שלך משתנה. צריך לפזר נשקים ארוכים, להכשיר אנשים כמה שאפשר".

לסיום הדגיש גזבר כי "הבעיה היא בתוכנו, אנחנו מעורבבים כולם אחד בתוך השני, ולהגיד שלא רוצים להרוג אותנו ולהשמיד אותנו זו בדיחה, זה לעצום את העיניים. צריך לפתוח את העיניים ולהגיד 'זו המציאות, קדימה - בואו נגן על עצמנו'. עכשיו נתחיל לפתור שלב אחר שלב".

עריכה: שני רומנו

01/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פיגוע בעלי - ארכיון
פיגוע בעלי - ארכיון  |  צילום: פלאש90
Paris