אודי סגל וענת דוידוב

"אנחנו בהתנגשות עם ארה"ב, זה מחליש את ישראל"

אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני בטחוני במשרד הביטחון, לקראת ביקור השר בני גנץ בבית הלבן: "יש מכלול נושאים שמחייבים אסטרטגיה"


לקראת ביקורו של השר בני גנץ בבית הלבן, לפגישה עם סגנית הנשיא קמלה האריס, אודי סגל וטל שלו שוחחו ב־103fm עם האלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני בטחוני במשרד הביטחון, אשר הביע את דעתו על היחסים בין שתי המדינות בצל המלחמה.

"אנחנו נמצאים בהתנגשות בין שתי אסטרטגיות - אסטרטגיה שמוביל ראש הממשלה, כפי שביטא אותה במסמך שטחי לחלוטין שאין בו שום בשורה. אם לא תהיה לנו אסטרטגיית יציאה מעזה, אנחנו ניקלע לשם, כמו שכתוב במסמך הזה, לשלטון ישיר", אמר גלעד. 

לדבריו, "אין לנו יכולת לשלוט ישירות בעזה, זה יהיה אזור אסון של חמולות, כנופיות, אולי גם חמאס ברקע, מצוקה כלכלית, רעב, הוקעתנו בעולם, והכי חשוב זה שנוצרים סדקים בינינו לבין ארה"ב. זה הדבר החמור ביותר. זה הקונטקסט של הביקור הזה, הרי השר גנץ מבקר בלי אישור של ראש הממשלה, שאין לו שום אסטרטגיה. הוא (רה"מ) היה צריך להגיע לנשיא ולהגיד לו 'תודה רבה שהצלתם אותנו. הסיוע שלכם היה מסיבי, אנחנו מתחברים לאסטרטגיית הציר האסטרטגי שתתן מענה לאיום האיראני'".

עוד טען: "בלי שיקום עזה, לא נשלוט בעזה, זה יהיה אסון. ואם פלסטינים יידחפו למצרים, אז יכול להיות שגם הסכם השלום. אתה לא יכול שלא לגבש אסטרטגיית יציאה כשארה"ב מציעה אסטרטגיית יציאה ועוד מצניחה לך אספקה לתוך עזה בלי תיאום איתך, רק בתיאום עם הירדנים".

"אנחנו בהתנגשות כרגע עם ארה"ב, זה מחליש את ישראל. אנחנו לא יכולים בלי להשתלב עם המערכת האמריקנית והמערכת הבין־לאומית. האיראנים מכוננים ציר בתמיכת רוסיה וסין, מספחים את השלוחות שלהם, ועם כל זה אנחנו צריכים להתמודד, האופק יכול להיות קודר מאוד ובהיר מאוד", הוסיף.

"הנשיא של ארה"ב אמר 'אם ככה תימשך הממשלה הזאת עם האופי הזה', והוא הזכיר את בן גביר אפילו בשמו, 'אז אנחנו נידונים למסלול חיכוך'. יש פה מכלול אדיר של נושאים שמחייבים אסטרטגיה, שהשם המשותף שלה זו עוצמת ישראל מול חולשתה. זה מה שיהיה בשיחות בבית הלבן", סיכם. 

03/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris