ניסים משעל וטל שלו

"תגובת סביבת רה"מ לדוח היא חרפה, כל כך לא מתאים"

השר לשעבר מתן כהנא תקף את התייחסות הליכוד למסקנות הוועדה • על אירועי 7 באוקטובר: "נתניהו אחראי, אני לא אומר שהוא אשם"


אתמול (ד') התייחסו בליכוד למסקנות ועדת החקירה לאסון בהר המירון, שבין היתר הטילה אחריות אישית על ראש הממשלה נתניהו, בתגובה שבה נטען כי מדובר בניסיון להפוך את האסון לכלי ניגוח פוליטי. כחלק מהמלצות הוועדה, השר לשעבר אמיר אוחנה לא ימונה בעתיד לתפקיד שר הפנים, ואילו המפכ"ל קובי שבתאי היה מודח לולא המלחמה. השר לשירותי דת לשעבר חבר הכנסת מתן כהנא הגיב לדברים. 

בפתח השיחה הדגיש ח"כ כהנא כי "הדבר החשוב ביותר במסקנות האלה זה שהן תיושמנה. יש שם מסקנות חשובות מאוד. אחרי אסון כל כך גדול, שבאמת היה כתוב באותיות של קידוש לבנה על הקיר, כולם ידעו שזה בדרך, שזה רק עניין של סיעתא דשמיא שזה לא קורה, עצמו עיניים ובסוף זה קרה - עכשיו צריך לדאוג שזה לעולם לא יקרה יותר".

"תגובת סביבת נתניהו לדוח הזה היא חרפה, כל כך לא מתאים", תקף. "הרי כל מי שמכיר את הוועדה, כולל הגורמים הכי חרדיים שיש במדינה, יודעים להעריך את הוועדה, את האנשים, את הצורה הרצינית שבה הם עבדו. מה שהיה חשוב בעיקר זה מסקנות הביניים של הוועדה. הצוות שלי, שקיבלו הנחיות וכיווני פעולה מהוועדה הזו, מאוד מהר, בצורה שהספיקה לנו לארגן את ההילולה של השנה שאחרי, שלא הייתה מושלמת אבל לפחות אף אחד לא נהרג. היה מספיק מסקנות כדי לעבוד מהר ולתקן את הליקויים".

בהקשר של הוועדה הצפויה לקום בעקבות אסון שבעה באוקטובר, הבהיר ח"כ כהנא כי "ועדת חקירה היא לא תחליף לתחקיר. ברגע שהמלחמה תאפשר את זה, לכל הגופים הרלוונטיים, לעשות תחקירים מאוד תכליתיים כדי להסתכל קדימה. הדרג הפוליטי, יש נושא של אחריות, אחריות אתה לא לוקח. נתניהו אחראי לטרגדיה הנוראית בסדר גודל תנ"כי שפקדה אותנו בשבעה באוקטובר. נתניהו אחראי לזה, הוא היה ראש ממשלה, הוא אחראי. אני לא אומר שהוא אשם".

"אבל ראית עכשיו בוועדת החקירה הזו שהוא לא לוקח אחריות למרות הוועדה", טען משעל, וח"כ כהנא חזר על דבריו: "זו חרפה הדרך שבה סביבת נתניהו התייחסה לוועדה הזו, זו פשוט חרפה, אין לי דרך אחרת להגיד את זה".

"אם נתניהו לא מוכן לקחת אחריות - המינימום זה לחזור לציבור ולתת לו להחליט"

בהמשך התייחס ח"כ כהנא להשפעה של מפלגתו על ניהול המלחמה בשלל הזירות, ובפרט בכל הקשור לאסטרטגיה ברצועת עזה ובעסקאות החטופים. "ההשפעה שלנו היא קריטית. דמיין אם היו נותנים לבן גביר להשתולל בלי שאנחנו נמצאים שם, באיזה סדר עדיפויות הייתה מגיעה עסקת חטופים בלעדינו שם. הנוכחות שלנו שם קריטית, גם בניהול הלחימה וגם בנושא עסקאות החטופים. להגיד שכל המדיניות שלנו מיושמת? לא, יש דיונים עניינים, לא רק העמדה שלנו היא עמדה שכדאי להקשיב לה. אני חושב שבלעדינו המצב היה הרבה יותר גרוע".

"אנחנו כשנכנסנו לממשלת החירום הזו לא הצבנו תנאים, הבנו שאנחנו במלחמה ואנחנו צריכים להיות על ההגה. כשנכנסנו לממשלה לא נכנסנו משיקולים פוליטיים. אני לא חושב שהיה נכון להוציא אותם, נכון שבעת מלחמה תהיה הקואליציה הכי רחבה שאפשר. אני חושב שעכשיו צריכים לפיד וליברמן להיכנס לממשלה, בתנאי שיהיה תאריך מוסכם לבחירות. הדרך הכי טובה לנצח את המלחמה ולהחזיר את החטופים זו ממשלה ציונית הכי רחבה שאפשר", הבהיר.

עוד שיתף כי "אני חושב שחלק מהסיטואציה שבה אנחנו נמצאים היום, שנתניהו הקים את הממשלה כי גרועה בתולדות עם ישראל, למרות שהוא אף פעם לא רצה להקים כזו ממשלה, וייתכן שאם לא היה פה את כל שיח החרמות הייתה לנו היום ממשלה אחרת. זה לא אומר שאני מתלהב מאיך שנתניהו מתנהג, רחוק מזה. אבל מה לעשות, המציאות הראתה שהפסדנו בבחירות, ונתניהו עכשיו ראש ממשלה, גלנט זה שר הביטחון, יש קבינט, צריכים כולם עכשיו במלחמה להתייצב מאחוריהם".

"הקבינט המצומצם מנהל את המלחמה, ואנחנו צריכים לתת להם את הקרדיט ולהתייצב מאחוריהם, ובמקביל לשאוף לבחירות מייד כשהמלחמה תאפשר את זה. אחרי האסון הזה לא ייתכן שאנחנו ממשיכים כרגיל, ואם נתניהו לא מוכן לקחת אחריות בעצמו ולעשות את הדבר המובן מאליו, המינימום זה לחזור לציבור ולתת לציבור להחליט", סיכם.

עריכה: שני רומנו

07/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris