אראל סג"ל

"הציבור למטה רוצה להתגייס"

ח"כ משה סעדה התייחס למחלוקות סביב חוק הגיוס, וגיוס חרדים בפרט • טען: "מה שאתם שומעים מהרבנים זה קרבות בלימה שהם מנהלים מול הציבור שלהם"


הסערה סביב חוק הגיוס נמשכת: בזמן שעל פי הסקרים רוב הציבור הישראלי קורא לשוויון בנטל ולגיוס חרדים וערבים לשורות צה"ל, בכנסת נרשמות מחלוקות רבות בעניין. כמו כן, על פי דיווחים הממשלה צפויה לאשר דחיית גיוס חרדים עד יולי. אראל סג"ל ויוסי יהושוע דנו בכך ב־103fm עם ח"כ משה סעדה, לשעבר סגן ראש מח"ש, אשר התייחס לדברים.

בפתח השיחה הדגיש ח"כ סעדה כי את עמדתו בעניין חוק הגיוס הבהיר לראש הממשלה עם ההצעה להאריך את חוק הארכת שירות המילואים. "כשראש הממשלה ביקש להאריך את חוק הארכת שירות מ־18 יום למילואימניק ל־42 יום, יצאנו שלושה חברי כנסת ואמרנו לא נסכים לזה אלא אם כן זו תהיה הוראת שעה, כי האלונקה הזו כבדה - הגיע הזמן לשותפות בנטל".

"בסופו של דבר ראש הממשלה קיבל את העמדה שלנו, והחוק הזה יעלה כהוראת שעה לשנה. אני חושב שלכולם ברור שצריכים שותפות. יש שינוי בחברה החרדית, ומה שאתם שומעים מהרבנים זה קרבות בלימה שהם מנהלים מול הציבור שלהם. כי הציבור למטה רוצה להתגייס", טען.

תגובת היועמ"שית לבקשת ועדת הרוגלות: "באיזו מערכת האיש שאמור להיבדק יש לו סיי?"

נוסף על כך, התייחס חבר הכנסת להתפתחות בפרשת הרוגלות עם תגובת היועמ"שי, והסביר מדוע התערבותה בהתנהלות ועדת החקירה פגומה מיסודה. "להשתמש ברוגלה זה להכניס למכשיר שלך מישהו שישאב את כל המידע של החיים שלך וגם יכול לפתוח את המכשיר שלך ולתעד אותך, זו עבירה פלילית. התברר שמשטרת ישראל באישור הפרקליטות והיועמ"ש ביצעו את זה למעלה ממאות פעמים. הוקמה ועדת חקירה, מי שאמורה להיחקר בוועדה בין היתר זו היועמ"שית עצמה, היא אמורה להיחקר למה היא גנזה את הדוח שהתקבל בעניין הזה ולא בוצעה שום בדיקה".

ח"כ סעדה המשיך ופירט את שנעשה. "הוגש בג"ץ בעניין הזה נגד קיומה של ועדת חקירה, נדב ארגמן מהשב"כ. באה היועמ"שית, שהייתי מצפה שבכלל לא תהיה מעורבת בדבר הזה כי היא נוגעת בדבר, היא והאנשים שלה אמורים להיחקר שם. הייתי מצפה מבג"ץ להגיד לה 'סליחה, איך את מגישה תגובה? את בניגוד עניינים', הוא לא עושה את זה. היא מגישה תגובה שאומרת בגדול 'אני מבקשת מבג"ץ להורות שלא יחקרו את התיקים הבאים, לא תיקים שנמצאים במשטרה, לא תיקים שנמצאים בפרקליטות ולא תיקים בבית משפט', במילים אחרות אל תבדקו אותי".

"באיזו מערכת האיש שאמור להיבדק, ואין חולק שהיא אמורה להיבדק, יש לו סיי בכלל?", הזדעק והוסיף: "ברור לי שבג"ץ לא יאפשר את זה ולא יעצור, הוועדה הזו תחקור. הפרטיות שלנו חשובה לכולנו, זה לא שמאל, זה לא ימין, זה חוק, זה צדק, ולכן זה חשוב מאוד".

עריכה: שני רומנו

13/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ משה סעדה
ח"כ משה סעדה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris