אודי סגל וענת דוידוב

"לא רוצה לקרוא להם מפקדים - הם לא ראויים"

אייל אשל, אביה של התצפיתנית רוני אשל ז"ל, שהתפרץ כלפי מפקד הגדוד של בתו, זעם: "הן ישבו 785 מ' מהגבול ללא נשק, הנשק היחידי הייתה המצלמה"


בטקס הנצחה לחיילים שנפלו בבסיס נחל עוז ב־7 באוקטובר, ביקש מפקד הגדוד לנאום בפני המשפחות, אך אייל אשל, אביה של התצפיתנית רוני אשל ז"ל שנפלה בקרב, עצר את נאומו כשהטיח בו האשמות על היחס שהתצפיתניות זכו לו בתקופה שקדמה לטבח. בשיחה עם ענת דוידוב ואודי סגל ב־103fm אשל התייחס לכך.

"הוא לא יצר קשר ולא השיב ולא בא לדבר. אני לא מצפה. ציפיתי חודשים אחורה שההתייחסות תהיה שונה לבנות, ראיתי שזה לא קרה. עכשיו בטח ובטח שאני לא מצפה ממנו לבוא ולדבר איתנו", אמר אשל. 

לדבריו, "אני כן חושב שזה עוד סממן לעובדה שיש פה כשל פיקודי ממדרגה ראשונה שפגע בחיילות, שפוגע בחיילים, שפוגע גם היום בחיילות שנמצאות בגזרות הצפון. אם נזקק את זה לאירוע של נחל עוז, אז זו התוצאה. התוצאה היא עגומה לכולם. לא התייחסו לבנות האלה חודשים אחורה, לא התייחסו לבנות האלה מאותה שבת, וזאת ההתייחסות של האנשים האלה".

"אני לא רוצה לקרוא להם מפקדים, הם לא ראויים לפקד על חיילים בצה"ל. אלה אותם מפקדים שהיו אחראים על הבנות האלה לפני, ואותם מפקדים שהיו אחראים לתדרך אותם מה לעשות במקרה של פשיטה, ואלה אותם מפקדים שהיו אמורים לשמור ולהגן ולנסות לעשות הכול כדי שלבנות האלה יהיה טוב שם. אז לא רק שהן ישבו שם בחמ"ל נחל עוז 785 מטר מהגבול ללא נשק, כי הנשק היחידי שלהן הייתה המצלמה", הוסיף. 

אתה מרגיש שהופקו הלקחים לגבי תצפיתניות אחרות?
"אנחנו ערים לעובדה שמה שקורה היום קרה גם בעבר. אני מאוד מקווה בשביל הבנות האלה, ובעיקר בשביל המשפחות שלהן, שמישהו יפיק את הלקחים במערכת הביטחון, כי אני מאוד בטוח שאם לבנות האלה היה נשק באותה שבת ארורה, אני חושב שהמספרים של המוות, הצער, היגון והשכול היו הרבה יותר נמוכים".

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל וגדוד 414 בפרט עוטף את המשפחות השכולות, מלווה אותן וכך יוסיף לעשות. מתוך כבוד לבקשת המשפחות מפקדי הגדוד לקחו חלק בצעדה לזכר הנופלים שנערכה ביום שישי האחרון. מפקד הגדוד הוא קצין ערכי שפועל למען ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה ומוביל את הגדוד בלחימה בעזה, וזוכה על כך להערכה רבה. לצד המשך המלחמה, צה״ל החל בתחקיר אירועי ה-7/10, ובסיומם יוצגו הממצאים למשפחות השכולות ולאחר מכן בשקיפות לציבור".

18/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת חרבות ברזל - ארכיון
מלחמת חרבות ברזל - ארכיון  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris