איפה הכסף
עם ענת דוידוב

הבטחות ללא כיסוי?

מדוע מעכב שר העבודה יואב בן צור את צו ההרחבה שישפר את שכר עובדי ענף ההסעדה? • יעל אילון, עורכת 'איפה הכסף', עם הפרטים


במשך כמעט שנה השר העבודה יואב בן צור טרם חתם על צו ההרחבה הנוגע להסכם לשיפור שכרם של עובדי ענף ההסעדה, זאת חרף הדחיפות בכך. 

עורכת 'איפה הכסף' יעל אילון הביאה פרטים נוספים על הידיעה: "בשעתו אורנה ברביבאי, שהייתה שרת הכלכלה, לא חתמה על הצו רק בגלל עיתוי הבחירות. זה הונח לפתחו של שר העבודה יואב בן צור, והוא משתהה בחתימה". 

מטעם שר העבודה נמסר: כשהשר חותם על צו ההרחבה להרחיב את הסכם שיחול על כל הענף, זה נבחן עם הרבה פרמטרים. בין השאר, משקל ההסכם בהסדרת תנאי העבודה באותו הענף וכן במשקלו הכמותי של ההסכם, כלומר על כמה עובדים הוא חל לעומת עובדים אחרים בענף עצמו. מתן צו הרחבה להסכם ענפי כרוך בהשלכות על העובדים וכן על המעסיקים הלא מאורגנים, לא רק בהוספת עלויות העסקה אלא בהטלת חובת תשלום דמי טיפול לטובת ארגון המעסיקים החתום על ההסכם.

מבדיקת גורמי המקצוע, במועד הגשת ההסכם ההסכם הקיבוצי בהסעדה לא היה חל על החלק הגדול של העובדים בשירות ההסעדה, ובהמשך אף התקבלו התנגדויות מטעם חברות הסעדה בפריפריה למתן צו הרחבה. קוימו ישיבות על ידי הממונה הראשית על יחסי עבודה, לצורך מתן פתרון להסדרת קידום צו הרחבה, אולם כיום נוכח המצב השורר במדינה ובשים לב להקצאות התקציב החדשות, גורמי המקצוע בודקים בשנית קיום מקור תקציבי למימון עלויות מתן צו ההרחבה, כדרישת הנומרטור הממשלתי. טרם קיבלנו תגובת אגף תקציבים."

18/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris