ניסים משעל וטל שלו

"האויבים שלנו צריכים ללמוד שיש דין ויש דיין"

נעצר מחמוד קוואסמה, בכיר חמאס שתכנן את חטיפת ורציחת שלושת הנערים • בת גלים שער, אימו של גיל-עד ז"ל, הגיבה על הבשורה


סגירת מעגל: אתמול (ד') נלכד מחמוד קוואסמה, בכיר חמאס שתכנן את חטיפתם ורציחתם של הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפתח בשנת 2014 במהלך פעילות כוחות צה"ל בבית החולים שיפא. בת גלים שער, אימו של גיל-עד ז"ל ויו"ר עמותת 'סאנשיין' לזכרם של הנערים, הגיבה על הבשורה.

"האויבים שלנו צריכים ללמוד מזה שיש דין ויש דיין. גם אם זה לוקח זמן, בסוף אנחנו מגיעים לכולם", ציינה. "המחירים גבוהים, קשים, אבל אנחנו במלחמה. אי אפשר להימנע מקווי הדמיון, אבל בסוף כל אירוע הוא אירוע. אנחנו לא משווים כאבים, ליבי עם משפחות החטופים, הפצועים, החללים. אנחנו במלחמה, תקופה ארוכה של אי ודאות, המציאות מאוד קשה".

עוד שיתפה כי "אני משתדלת בתקופה הזו לחפש מה שנותן לי כוח - עשייה, עשייה חברתית. הקמתי עם בעלי עמותה בשם סאנשיין לזכרו של גלעד, של שלושת הנערים, ואנחנו עסוקים בחיבורים בארץ ובין ישראל לתפוצות. עכשיו במלחמה אנחנו מרגישים את הלב של יהודי העולם. זה משהו שאנחנו חווינו באופן אישי, ופורים זו הזדמנות לומר תודה. שולחים להם אלפי משלוחי מנות, וחברת ארקיע וישראייר מטיסות את המשלוחים. הם דואגים לנו, אנחנו דואגים להם. המציאות שהם חיים בה עכשיו לא פשוטה בכלל".

"איך ממשיכים לחגוג? איך חוזרים לחגוג?", תהתה שלו על רקע חג הפורים שבפתח והעצב הרב במדינה, ובת גלים הודתה: "שאלה באמת במקום, אני חושבת שיש גם קצת הבדל בין הפרט לכלל. לפרט זה תהליך מאוד ארוך שאתה עובר, והשאלה של שמחה, אני עם עצמי בעבודה של 10 שנים כבר, יש שנים יותר טובות יש שנים פחות טובות. זה עניין של בחירה, זה לא רק לשמוח בפורים, אנחנו רוצים לחזור להיות אנשים שמחים. זה מדהים לגלות שהנפש שלנו מסוגלת להכיל מורכבות של עצב ושמחה בו זמנית. מסתבר שאנחנו מסוגלים לעשות את זה".

בת גלים המשיכה והסבירה כי "אני חושבת שזה מאוד אישי, כל אחד צריך לעשות את מה שהוא מסוגל. ברמה הציבורית, כשמדינה אומרת כאמירה, התשובה שלנו לאויבים שלנו זה לא שתורידו לנו את המורל, אנחנו רוצים לשמוח בפורים, זו שמחה אחרת, זו שמחה עם משמעות הרבה יותר עמוקה, של הבנה של מי שנשאר כאן יש משמעות לחיים. השמחה הזו יכולה לעלות מדרגה, והאירועים שמתקיימים צריכים להיות עם ההתייחסות הנכונה. לתת מקום למי שלא נמצא איתנו. אבל השמחה היא שמחה".

"אנחנו נדרשים להמון רגישות, הקשבה אחד לשני, איך לעשות את זה בצורה הנכונה, אבל אפשר להסתכל על זה כעליית מדרגה של בחינת נושא שמחה בחיים שלנו", אמרה לסיום.

עריכה: שני רומנו

21/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דובר צה"ל
Paris