אודי סגל וענת דוידוב

"אם נראה שאנו לא יכולים להשפיע, לצערי הרב נפרוש"

ח"כ אורית פרקש הכהן על איום עזיבת הממשלה של יו"ר מפלגתה אם חוק הגיוס יאושר: "אנו רוצים לתקן את החוק כדי שיבטא שינוי בשוויון בנטל"


על רקע הדיון הסוער סביב חוק הגיוס החדש, השר וחבר הקבינט בני גנץ הצהיר כי 'אם חוק הגיוס יאושר - לא נוכל להיות חלק מממשלת החירום'. האם הוא באמת מתכוון לפרוש? ענת דוידוב ואודי סגל דנו בכך ב־103fm עם השרה לשעבר וחברת הכנסת אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי), אשר הגיבה לדבריו של יושב ראש מפלגתה. 

תחילה הביעה חברת הכנסת את דעתה על חגיגות חג הפורים בצל המלחמה והמשא ומתן לקראת עסקה נוספת לשחרור החטופים. "רק אתמול הייתה לי שיחה עם איזנקוט בנושא, שהוא עסוק יום ולילה בלוודא שנושא החטופים לא ירד מסדר היום. הגענו לרגע האמת בנושא החטופים, שיצריך החלטות אמיצות. אני יודעת שבני גנץ וגדי דוחפים להגיע להסכם בזמן הקרוב ממש, מתוך הבנה שכרגע בשלו התנאים ואנחנו יכולים לעשות זאת מעמדת כוח".

"אם יש הזדמנות - זו ההזדמנות", הכריזה ח"כ פרקש הכהן. "צריך לנצל את הזמן הזה, בשלו התנאים. יש פעולה מאוד משמעותית וחשובה של הלוחמים שלנו בח'אן יונס, אבל זה דורש קבלת החלטות אמיצות, לא למסמס את הנושא הזה ולא להתעסק בנושא הבא, בחוק שמעלה את גיל הפטור. יש הזדמנות, זה הרגע שבשלו התנאים - אנחנו ברגע האמת, צריך לקבל החלטות אמיצות, וכשאנחנו אומרים 'החלטות אמיצות', אנחנו יודעים על מה אנחנו מדברים. אם זה כרוך בוויתורים מסויימים, כמובן לא סיום המלחמה, אבל הגיע רגע האמת".

עוד הבהירה כי "אני סומכת על בני וגדי. הייתה להם השפעה מכריעה על העסקה הראשונה. אני מאוד רוצה לשקול מילים, כל דיבור בנושא הרגיש הזה מטלטל את המשפחות. אין לנו זמן, כל יום שעובר אנחנו יכולים לאבד את הנפשות הללו, את האנשים האלה, את האחים שלנו. הגענו לרגע מאוד מאוד מכריע לפי כל ההבנות שלנו, ונעשה הכול כדי לוודא שהצומת הזה, שלא יפספסו אותו. הרגעים האלה לא מגיעים בקלות ובתדירות".

"בני אמר אתמול את מה שכולנו חושבים - החקיקה הזו היא קו אדום"

בהמשך התייחסה ח"כ פרקש הכהן להצהרתו של יו"ר מפלגתה בני גנץ על רקע חוק הגיוס החדש. "בשונה מהרבה מאוד צפרדעים שאנחנו בולעים בממשלה הזו, נתניהו מסכן את השותפות החשובה שלנו בממשלה שאליה נכנסנו מתוך אחריות. בני אמר אתמול את מה שכולנו חושבים, את רחשי ליבנו - החקיקה הזו היא קו אדום. לא ייתכן שבאמצע מלחמה, שבעוד חודש וחצי אנחנו ביום הזיכרון, הממשלה, הדבר הכי חשוב שיש לה לעשות, זה לעלות חוק רשלני, מופקר, שפוגע באחדות, בכלכלה, בביטחון. אני מקווה שההחלטה הזו לא תעלה לממשלה".

"המטרה של ההודעה של בני ושל המחנה הממלכתי מאוד פשוטה - אנחנו רוצים לנסות לתקן את החוק, שהוא באמת יבטא שינוי בשוויון בנטל", הדגישה. "אם נראה שאין שום סיכוי להוביל לשינוי, אנחנו לא עם סטופר של עד קריאה שלישית.אם נראה שאנחנו לא יכולים להשפיע, לצערי הרב נפרוש מהממשלה. אני לא חושבת שבני גנץ הוציא הודעה כל כך ברורה בשום נושא אחר. התקציב היה חרפה גדולה, אבל זה באמת קו אדום. ברגע שנבין שאין שום כוונה לתקן פה ולשנות פה, אנחנו צריכים להיות ההתנגדות".

כמו כן, כאשר התעקש אודי סגל להבין מהו הדד ליין להישארותם בממשלה במצב הנוכחי, טענה חברת הכנסת כי "העניין הזה של הסטופר הוא לא מתאים, אבל האמירה מאוד ברורה - ברגע שנראה שאנחנו לא מצליחים לתקן, לא נחכה לקריאה שלישית. מאחר שאנחנו באים ממקום של לתקן, בני אומר 'אל תעלה את ההחלטה הזו'. כולנו יודעים שבשבועות ובחודשים האחרונים נעשה ניסיון לדבר עם נציגי המפלגות החרדיות, אני דיברתי על זה לא מעט עם גפני, אין באמת הבנה לצערי שנדרש שינוי".

עריכה: שני רומנו

25/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אורית פרקש הכהן
אורית פרקש הכהן  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris