אודי סגל וענת דוידוב

"יודע שלא עושים מספיק, בטוח שגם בגברים מתעללים"

עומרי, אחיו של עידן שתיוי המצוי בשבי חמאס: "נמצאים בחוסר ידיעה מוחלט" • על אות החיים האחרון ממנו: "יודעים על עידן ממש מעט"


לאחר מספר ימים של אופטימיות זהירה נוכח המשא ומתן לכינון עסקת חטופים נוספת, אתמול (ג') נרשם פיצוץ בשיחות בקטאר, ואילו ראש המוסד החזיר את המשלחת הישראלית לארץ לאחר 10 ימים של שיחות קדחתניות. עומרי שתיוי, אחיו של עידן שתיוי בן ה־28 שנמצא בשבי חמאס, הגיב לדברים. 

"אני למדתי בתקופה הזו לא להיות דבק בשום עמדה ובשום דבר, אני לא יודע להגיד לך שאני בטוח שזה הדבר הטוב או הלא טוב שקורה, מה שבטוח זה שאני יודע שלא עושים מספיק", אמר עומרי בפתח השיחה. "העובדה הכי פשוטה היא שהם עוד לא פה. אני מקווה שיספיקו לפצח את זה, אנחנו נמצאים בחוסר ידיעה מוחלט, אף אזרח לא באמת יודע מה קורה בחדרי המשא ומתן. את כל הפרטים הקטנים שבתוך הדברים, שיקולי הדעת, זה קושי שהוא ענק. הכאב העמוק של חוסר הידיעה מה קורה עכשיו עם אח שלי מוסיף על הדבר הזה".

על המידע שהתקבל על אודות אחיו במהלך 173 הימים שבהם הוא מוחזק בשבי חמאס, סיפר: "אנחנו יודעים עליו ממש מעט, וזה גם ממש ממש תסכול גדול. זה חיים שלמים, אני גם תוך כדי עכשיו לומד להכיר את כל המעגלים והחיים שלו, הוא בן אדם מדהים עם המון חברים שבאים כל הזמן לתמוך ולהיות איתנו. סטודנט לקיימות וממשל, הוא כזה בחור הרפתקן, אוהב את הטבע, יוצא המון לטבע לטייל, אפילו לבד. יש לו קטע כזה שהוא יוצא לבד לטייל, מאוד אוהב בעלי חיים. מתנדב עם בעלי חיים, אימץ כלבה כמה ימים לפני שקרה האירוע. כל כך הרבה אפיקים שאני אפילו לא מספיק למנות, מתוך חיים של בן אדם שפשוט נקטעו ואנחנו מחכים שישובו".

"מדברים קודם על נשים, קשישים, חולים וכו', יש קבוצה מסוימת שלא מדברים עליה", ציינה דוידוב, ושתיוי הודה: "כמובן שזה מצער שלא מדברים עליה, אני לא יודע אם זה חלק מהמשא ומתן או לא. אני חושב שצריך לשחרר את כולם עכשיו, את מי שאפשר להוציא, ראינו את הכתבות אתמול על ההתעללויות. אני בטוח שגם בגברים מתעללים, בסוף הם לא חסינים לשום דבר".

עוד שיתף כי "מאוד כואב לי, גם בארץ וגם בעולם אנחנו מתחילים להיכנס למצב של שאננות, לי זה נראה כמו סטטוס קוו. נשים, מבוגרים, ילדים, גברים - מי שאפשר להוציא משם מייד. חייבים להתאחד בסולידריות חברתית, גם של החברה הישראלית, כדי להשפיע על העולם, על אף שזה נראה שכל מה שנעשה העולם יהיה נגד. זה בסוף קונפליקט, מישהו צריך לדעת לנהל אותו, אנחנו לא שקופים, אנחנו לא נשב וניתן שיבקרו או משהו כזה. המאבק שלנו הוא מאבק אין־סופי. אף אחד מהמשפחות לא יחזור לחיים שלו ולשגרה עד שהדבר הזה לא יסתיים".

עריכה: שני רומנו

27/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris