אראל סג"ל

"יש סיבה טובה להיות מודאגים"

שלום בן חנן, בכיר בשב"כ לשעבר, על הקצנת המחאות נגד רה"מ: "יכול להיות שיש אנשים שבוחנים את גבולות החוקיות"


בעת האחרונה פורסם כי המשטרה חקרה שלושה חשודים בחשד לכוונתם להצית צמיגים סמוך לביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה, זאת לצד הדיווחים על טרקטורונים מעופפים שטסו חצי קילומטר מביתו. שלום בן חנן, המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן ובכיר בשב"כ לשעבר, הגיב לדברים. 

"הדאגה מההקצנה בשיח והמשמעות של זה לגבי ביטחון, אישים מאובטחים ומעל כולם ראש הממשלה היא מוצדקת", הודה בן חנן. "אי אפשר להתעלם מכך שהשיח הפך מאוד קיצוני ואלים מכל הצדדים, מחאות גולשות כבר למעשים אלימים, חלקם על גבול החוקיות וחלקם לא חוקיים בכלל. יכול להיות שיש אנשים שבוחנים את גבולות החוקיות, אני חושב שהאלימות הולכת וגוברת, השיח הופך לקיצוני, מתלהם, על ידי שחקנים רבים במערכת הפוליטית. הדבר הזה בא לידי ביטוי גם ברמת האבטחה וגם בהשקעה של הקשב המודיעיני והאבטחה של ראש הממשלה ואישים אחרים. יש סיבה טובה להיות מודאגים".

עוד הדגיש כי "יחידה 730 ושירות ביטחון כללי לא מתחשבים לא בדעות של יוצאי יחידה שאומרים דברים כאלה ואחרים, יהיו אשר יהיו. כשהם באים לאבטח את ראש הממשלה, הארגון הזה, שכשל קשות בשבעה באוקטובר, עדיין צריך לתת לו קרדיט רב על העניין של שמירה על ממלכתיות. אי מעורבות בוויכוח הפוליטי ובשיקולים מקצועיים. ראש הממשלה הוא אישיות מאובטחת, יהיה ראש הממשלה אשר יהיה. חזקה על מי שלקח את ההחלטה שהוא לקח אותה בשיקול דעת תחת שיקול דעת מקצועי ומתוך אחריות ממלכתית. להטיל ספק בכוונה? את המאבטח ב־730 לא מעניין מה אמר יובל דיסקין ולא נדב ארגמן, בטח לא בזמן המשמרת שלהם בה הם צריכים להגן על ראש הממשלה, בין אם זה ראש הממשלה הזה או ראש ממשלה אחר לא יפגע".

"ראש הממשלה הזה הוא ראש הממשלה המאובטח ביותר בעולם כיוון ששירות הביטחון הכללי כבר כשל פעם אחת", הכריז. "אפשר לקרוא לו נתניהו ואפשר לקרוא לו בנט, אם אתה חושב שאמצעי האבטחה היו שונים בתקופה של בנט מכרגע אתה טועה. הוא לא קובע את רמת האבטחה עליו, ראש הממשלה לא קובע את רמת האבטחה, הוא לא מתקשר לאנשי ה־730 ומבקש מהם 'אל תאבטחו את בני גנץ', זה לא עובד ככה. לא אצל בנט, לא אצל נתניהו ולא אצל גנץ. זה פייקים עיתונאים. המדינה הזו לא יכולה לספוג פגיעה בראש הממשלה יהיה אשר יהיה".

בן חנן המשיך וביקר: "מדינת ישראל באופן כללי מטפלת רע מאוד בכל סוגי ההסתה. אין אכיפה, אין באמת ענישה, אין סנקציות, אין טיפול משטרתי. זה נכון לשחקנית ערביה שמפרסמת פוסט וזה נכון לגבי דברי הסתה פוליטיים. הטיפול האבטחתי אמור להתעלם מהדברים האלה, יש הסתה, אין הסתה, רמת האבטחה שניתנת לראש הממשלה צריכה להיות מקסימלית. כשלנו בכך פעם אחת, לא נרצה להיכשל שוב כמדינה".

עריכה: שני רומנו

27/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: תומר אפלבאום/פול
Paris