אודי סגל ואלי כהן

"לא רוצים להיות מהדורה מפוארת יותר של 7 באוקטובר"

איתן דוידי, יו"ר ועד מרגליות, תקף בחריפות את ניהול המערכה בחזית הצפונית: "מה שקורה פה זה בושה אחת גדולה לישראל - המדינה לא מסייעת לאף אחד"


מלחמת חרבות ברזל, היום ה־175: בזמן שבחזית הצפונית נרשמת הסלמה נוספת מול חיזבאללה, תושבי הצפון - הן שפונו והן שעדיין בבתיהם - נותרו עם אי ודאות ותחושת חוסר המענה שמלווה אותם כחצי שנה. איתן דוידי, יו"ר ועד מושב מרגליות, שוחח ב־103fm עם אודי סגל ואלי כהן, מנכ"ל פתחון לב, ותקף בחריפות את התנהלות הגורמים האמונים על רווחת התושבים.

"הכתובת היחידה שיש לנו זה מס רכוש, שאנחנו מטופלים על ידי שלושה מסלולים, במיוחד בחקלאות יש לזה חשיבות. אבל מעבר לזה אין פה אף אחד שנותן מענה לשום דבר, לשום בקשה או צורך שהתושבים צריכים פה", התרעם דוידי. "אנחנו כבר כמעט חצי שנה במלחמה, ואנחנו עדיין נאבקים עם חברת חשמל אם יחברו לנו את החשמל או לא כשאנחנו נפגעים. משרדי הממשלה משותקים בצורה בלתי רגילה, אין שום מענה".

יו"ר ועדת מושב מרגליות המשיך ותקף: "למה תקומה לא הוקמה גם בצפון כשהצפון פה בבעיה לא פחות גדולה מהדרום? המושבים פה, קריית שמונה, כל האזור בהתרסקות ארוכת שנים. זו הזדמנות של מדינת ישראל לבוא ולהגיד 'אנחנו רוצים לתקן תיקון היסטורי וגם לסדר את מה שמקולקל במלחמה הזו', ואנחנו לא רואים שהדברים נעשים".

"איבדנו אמון בממשלה לפי דעתי עוד לפני המלחמה, היום זה רק מתגבר ומוכיח גם למה אנחנו לא סומכים על הממשלה החלשה, הרופסת, הכושלת. בעיניי ממשלת מעבר שצריכה לשנות את פניה כמה שיותר מהר. הממשלה הזו לא מתפקדת וכושלת כישלון אחר כישלון, במיוחד פה בצפון", ביקר. "הציפייה שלי פשוטה - מדינת ישראל הייתה צריכה לבוא ולהגיד 'אנחנו צריכים לחזק את התושבים, לחזק את קריית שמונה, להכפיל את התושבים'. אנחנו מוכים פה עשרות שנים, שכחו, הזניחו אותנו"

עוד טען כי "המחדלים פה הם מחדלים מאוד מאוד גדולים. ועדת החקירה שצריכה לקום ביום שאחרי צריכה לקום עכשיו ולאסוף את החומרים - מה שקורה פה זו פשוט בושה אחת גדולה למדינת ישראל. המדינה לא מסייעת פה בצפון לאף אחד. אין לה שום עניין ביום שאחרי. היום שאחרי הוא לדעתי לא פחות חשוב ואולי גם יותר חשוב".

"אנשים עזבו את הצפון, כמה לא יחזרו?", תהה סגל, ודוידי הודה: "זה תלוי איך תיגמר המלחמה. אם המלחמה תיגמר בסוג של הסדר לא רציני, אחוזי העזיבה יהיו גבוהים מאוד. יש פה תשתיות טרור ענקיות, במשך 17 שנים ברוב טיפשותנו קנינו זמן ושקט במחיר גבוה וריבית גבוהה. זה נראה לך הגיוני שאחרי חצי שנה של לחימה, עדיין הם מכננים עלינו בכינון ישיר? אז על איזה הסכם מדברים פה? על הרחקת החיזבאללה ב־10 או 12 או 18 ק"מ, זה לא ישנה כמה, אם תשתיות הטרור שנבנו פה לא יפורקו, ואנחנו מבינים היום את הצורך. אנחנו ראינו מה קרה ב־7 באוקטובר, אנחנו לא רוצים להיות מהדורה רחבה ומפוארת יותר של 7 באוקטובר בצפון. אנחנו לא ניתן מנוחה למדינת ישראל עד שלא תיפתר פה הבעיה הביטחונית והכלכלית".

עריכה: שני רומנו

29/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


החזית הצפונית, מלחמת חרבות ברזל
החזית הצפונית, מלחמת חרבות ברזל  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris