רון קופמן ואריה אלדד

"לדעתי מגזימים במקום שנותנים למודיעין"

השבוע נחשף מסמך פנימי של צה"ל מ־2021, המפרט את הקונספציה הצבאית ערב המלחמה • סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף (מיל') עוזי דיין הגיב לדברים


השבוע עלה לכותרות מסמך פנימי של צה"ל שפורסם באוגוסט 2021, המתאר באופן מפורט את מערכת ההגנה בעוטף עזה, ואף את החשיבה הרווחת במערכת הצבאית לאורך השנים האחרונות. אלוף (מיל') עוזי דיין, סגן הרמטכ"ל לשעבר, התייחס לפרסומים.

"אני קראתי את המאמר מאוד ביסודיות, הוא מאמר מצוין דרך אגב, אבל אני לא קראתי את המסמך", הודה דיין בפתח השיחה, והוסיף: "מצד שני, אני מכיר את האנשים ואת הנושא. אני נפגשתי למשל עם כוכבי כשהיה ראש אמ"ן, אמרתי לו 'יש לך מאות לוחמי סייבר באמ"ן, תדע שאין דבר כזה, יש לחימת סייבר אבל אין דבר כזה לוחמי סייבר. מי שלוחם צריך להיות לוחם אמיתי, זה שלוחץ על ההדק לא על האנטר. אתה מחזיק בחטיבה שאין אותה במקומות אחרים, בגלל הסייבר שחשוב בהגנה, כי המערכות שלנו מאוד רגישות בזה, אפשר לאסוף מודיעין, אבל הסייבר לא ינצח את הטרור בשום מצב'".

סגן הרמטכ"ל לשעבר המשיך וטען כי "עד היום יורים רקטות מוטמנות באדמה, וזה לא מה שיעצור את זה. הנקודה השנייה, אמרתי 'אתם מפתחים יופי של דברים מבחינה טכנולוגית, אבל צריך ללמד מפקדים שאסור להם להתמכר'. צריך לזכור, גם כוכבי וגם הרצי הלוי היו ראש אמ"ן. לדעתי מגזימים במקום שנותנים למודיעין, שהוא דבר חשוב, ומתמכרים לזה".

"7 אלף מתיישבים וחטמ"ר אחד - לא מחזיקים את כל הגבול המזרחי שלנו"

נוסף על כך התייחס האלוף (מיל') דיין למצב הביטחוני במדינה, בדגש על בקעת הירדן, זאת על רקע הפיגוע שאירע אתמול (ה') באזור והביא לפציעתם של שלושה אזרחים. "מה שצריך לעשות שם נוגע מעט בטכנולוגיה, ויותר בדברים ביטחוניים. יש שם קודם כל מרחב גדול מדי על חטיבה אחת, מים המלח עד הגבול הסורי זה יותר מדי לחטיבה אחת. כל ההסתמכות על המודיעין והטכנולוגיה שמובילה כתוצאה מזה לצבא קטן ונורא מתוחכם, היא יכולה להיות בתנאים מסוימים דבר נכון, אבל בוודאי לא במלחמה בטרור".

"הפיגוע אתמול, מה שצריך זה יותר סד"כ, צריך לשפר את גדר הביטחון כי המון שנים לא טיפלו בה, צריך בצד הטכנולוגי כן לתת יותר כטב"מים. זה הצבאי, מדינת ישראל צריכה לממש את הריבונות אבל היא צריכה קודם כל להכפיל את האוכלוסייה", הדגיש. "ברגע שיהיו שם כפול מתיישבים והרבה יותר נקודות יישוב, אתה גם שולט בשטח".

לסיום ביקש דיין להבהיר כי "אני לא טוען שעל כל פיגוע צריך להקים יישוב, אבל עם 7 אלף מתיישבים וחטמ"ר אחד - לא מחזיקים את כל הגבול המזרחי שלנו. זה בדיוק הזמן להכפיל אוכלוסייה. אין בבקעת הירדן אף לא מלון אחד, אין שם מרכז מבקרים אחד, ולכן זה פשוט מקום שאנחנו צריכים ליישב אותו".

עריכה: שני רומנו

29/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עוזי דיין
עוזי דיין  |  צילום: פלאש90
Paris